Dolandırıcılık ve Devlet

Bazı markaları veya alışveriş sitelerini tercih etme sebebi müşteri memnuniyeti. Dolandırıcılık olaylarında  da ¨müşteri memnuniyeti¨ var mı? Keşke olsa. Elektrik arızaya başvurunca bile  işiniz halloldu diye bir sms alıyorsunuz. 

Dolandırıcılık olaylarını çevremizde duyuyoruz, kısmen şahit oluyoruz. Sanki çok sıklaştı. 

Bir dostumun bütün biriki beş altı ay süren ¨müşteri memnuniyeti¨sonunda elinden uçtu gitti. Yalnız yaşıyor 75 yaşında. Bahçede iki evi var biri kiralık birinde kendi oturuyor. Kiracısı bir genç çift,  kadın  komşumun her işine koşar oldu. Bir zaman sonra kiracısı kendi birikimini usdolar bazında yada yuzde iki faizle değerlendirdiğini söyleyince bu komşum da denemek istedi. Önce sadece beş bin dolar  için yapabileceğini söyledi kiracısı  sonra on bin. Bir kaç ay düzenli faiz ödemeleri. Sonra tüm birikimi ve uçtu uçtu kuş uçtu.

Başka türleri var yakınen şahit olduğum. Değerli bir arsanız var. Satılık değil.  Aniden birisi sizi arıyor ve değerinin yarı fiyatına arsayı bir emlakçıdan satın almak için emlakçıya 30 bin TL kapora verdiğini söylüyor. Sonra bir ikincisi.  Siz telaşla polise gidiyorsunuz. Polis dolandırılanın gelmesi gerektiğini söylüyor. Arsanız satılmadığına göre olay dolandırılan ve emlakçı arasında. 

Bir mesaj geliyor. Aldığınız ürün hakkında icra takibine başlanacaktır ve bir telefon numarası. Telefonda bir insan size anlatıyor:  6 ay önce bilmemne ürününü internetten sipariş etmişsiniz. Kargo ile gelmiş ve evde  kimse yokmuş. Bu cep telefonuna  mesaj gönderilmiş. Ürünü almamışsınız.   Ürün  meşguliyetinden  icraya verileceksiniz. Evinize arabanıza haciz konulacak en iyisi 1500 TL yi şu hesaba yollayın. 

Veya hatta ve hatta evinize düz bir icra emri geliyor günün birinde. Avukatı ara itiraz et. Bilgin yok ise yandın. Vaktinde itiraz etmezsen öde.  Bunlar her insan için zor işlemler. Çalışıyorsanız vakit alıcı, yaşlı iseniz de epeyce zor. Her insanda hukuk ve işleyiş hakkında bilgi yok. Organize olanlar bunları organize bir şekilde sağa sola yolluyorlar anlaşılan. 

Veya terörle mücadele masasından aranıyorsunuz. Evinize bir ekip arabası yönlendiriyorum. Sizi aldıracağım. Şu banka hesabınızı kontrol edin. Bilmemkim ile ortak hesabınız var. Kasanız var mı? Varsa ve yalan beyanda bulunursanız el konulacak (burası benden fantazi bir ekleme:  Kuba’daki teröristler için özel Quantinomo cezaevinde sorguya çekileceksiniz)  Arka planda tam bir tv dizisi gibi sesler, belli ki faal çalışan bir ekip sanki bir TV senaryosu. 

Ben karakola gidiyorum deyince. Biz seni ekip tarafından aldırıyoruz zaten gerek yok diyorlar.

Bu insanlar sizin ev telefonunuzu, cep telefonunuzu, ana adınızı, baba adınızı biliyorlar.Banka hesabınızı, ortak hesabınızı biliyorlar. TC kimlik numaranızı doğrulatıyorlar. Organize oldukları kesin! Çete olarak çalıştıkları da!

Karakola gidip durumu anlatıyorsunuz. Sizden kimlik bile sormuyorlar. Verdiğiniz telefon numaralarını boş bir kağıda kaydediyorlar. Kanmayın bunlar dolandırıcı diyorlar. Ama gazetelerde kanan ünlüler hakkında haberler okuyoruz. 

Polisin cimer misali bir dolandırıcılık masası kurması:

Yukarda yazdıklarım yakın çevremde, birkaç ay içinde  patlayan gerçek dolandırıcılık  hikayelerinden örnekler. Cimer misali bir hat kurulsa da  şu şu numaralar takip edildi, olay böyle neticelendi diye bir mesaj falan da gelse  telefonunuza. Bilhassa yaşlı vatandaşa büyük bir hizmet olmaz mı?  

 Kandırıldınız o zaman uğraşın, kandırılmadınız bu verdiğiniz telefon numaraları ne kadar takip ediliyor. Takip ediliyorlar mı? Neticesi ne oluyor? Bilmiyorsunuz. 

Avukatım Murat Fatih Ülkü’ye soruyorum..  Şöyle yanıt alıyorum: Bu dolandırıcılık olaylarının sık sık mağduriyetler yarattığı açık, bu olayların zaman zaman bir organizasyon içinde yapılması, çekinmeden iletişim kanallarının kullanılabilmesi, çok uzun yıllardır boyut ve yöntem değiştirerek devam edebilmesi; emniyet güçlerinin bu eylemlerin üzerine daha kapsamlı eğilmeleri, daha ayrıntılı bakmaları gerektiğini gösteriyor.

Doç Dr. /Emekli Jandarma Albay) Abdurrahman Yılmaz kendisini bu konuya adamış bir insan. http://www.dolandiricilik.org/ diye de bir sitede değerli bilgiler paylaşıyor. Keşke tecrübelerinden daha yoğun faydalanılsa.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s