HOT Hiperbarik Oksijen Tedavisi. Gençleşme ve Sağlık.

Hiperbarik Oksijen Tedavisi. Gençleşme ve Sağlık.

Daha önce emniyet kemeri ve aşılar hakkında Koruyucu Devlet, Zorba Devlet ayrımını anlatmaya çalıştım.. Koruyucu olmak kisvesi altında ABD de bir dönem alkol tamamen yasaklanmıştı. Bambaşka güçlerin sahne alması ile aşıldı. Bizdeki son alkol zamlarına falan değinmeyeceğim. O konuda devlet zam yaparsa illa yaşam şekline bir müdahale midir bilmiyorum. Belirli alanları veya örneğin ramazan ayını yasaklamak daha ziyade müdahele olabilir. İskandinavya’da da çok vergi vardır alkole ve sigaraya. Gemi ile uluslararası sulara gidip içerler veya evde yaparlar.

Zam oranlarını mukayese etmek gerekir. Bugünkü konu önemli bir bilimsel herkesi ilgilendiren bir konu. Önemli ve partiler üstü. Bu seçimden önce bu yazı okunup anlanırsa basit bir kararname ile çözülür umalım.

Devletin koruyucu olmayı bırakın, zorba olmayı da bir kenara bırakın akıllı olmama durumuna gelmesi, yani vatandaşlarına yani millete zarar verici duruma gelen bir konum.

HOT denilen hiperbar oksijen tedavisi diye bir tedavi var. Bu tedavi de su altında 15 metrede imiş gibi otobüsümsü bir odaya basınç uygulanır ve tedavi görenlere oksijen verilir. Güvenli olması için herhangi bir iki yıl pratik tecrübesi olan hekime bir dalgıçlık eğitmenine verilen eğitim verilse yeterlidir.

Batıda bu işlem kısmen Termal banyolarda, Spa’larda bile yapılmaktadır.

Tedaviyi yapmak için gereken araç gereç ülkemizde üç büyük dediğimiz şehrin sanayi sitelerinde rahatça imal edilebilir. Edilmektedir de ve yurtdışına satılmaktadır.

Bu tedavi halihazırda vurgun yemiş dalgıçlara, bazı ödemlere, saç ekiminden sonra ve yara iyileşmesinde yetersizlik olan vakalara, soba zehirlenmelerine uygulanmaktadır.

Neden mi bu konuya bu kadar önem veriyorum? Son çıkan bilimsel yayınlara göre bu tedavi ile telemerlerin kısalmasını önleme yani yaşlanmanın gecikmesi mümkündür. Bu uygulama demek ki 60 yaşın üstünde her insanın faydalanabileceği bir konumdadır. San Petersburg’da yüz merkez olduğunu duydum. ABD de çok yaygın.

Pekiyi ülkemizde durum nasıldır? Bilimsel veriler ışığında önümüzdeki aylarda ve yıllarda bu bilginin yayılması ile oluşacak talep karşılanabilecek midir? Sanmam, parası olan bir iki kişilik kabini alıp evine koyar, olmayanın da halihazırda olan merkezlerden faydalanması güçtür.

Neden? Devlet hekimlere 3 yıllık bir eğitim öngörmüştür. 3 haftada, eğer yoğun değil ise 3 ayda verilebilecek bir eğitim için. Ayrıca başka bir ilginç kural daha koymuştur devlet: bir milyon nüfusa bu merkezlerden bir tanesi için izin verme yaklaşımı.

MR için, Taş kırma için, Bilgisayarlı tomografi için sınır getirmeyen devlet HBO tedavisi için böylesine bir sınır koymuştur.
¨Bir varmış¨ isimli bir kitap yazmış ayrıca ülkeye Taş kırma tedavisini getiren grubun öncüsü olarak bu konuda yazmaya yetkinim. Bizden ancak2 yıl sonra bir devlet kuruluşu olarak bir üniversite bu tedaviyi ülkeye getirmişti. Çocuk taşlarının tedavisinde dünyada öncü bir merkez idik, çoğunluğu yurtdışında anlamlı bilimsel yayınlar yapıyorduk. Ve Londra’da altı, New York ta altı ihtiyaca cevap verecek merkez var iken İstanbul’da 40 kadar kırk kadar merkez açılınca ve o zamanlar yurtdışından gelen bu cihazlar ile hayali taşlar tedavi edilince çiftçiliğin bu yaşamda daha sağlıklı (en azından benim ruh sağlığım için) bir uğraş olduğuna karar vermiştim. Umuyorum bu halk sağlığı önündeki küçük bürokratik pürüz en kısa zamanda partiler üstü bir yaklaşım ile giderilir.

Yani 3 yıllık ihtisas alanın haklarını korumak babında onlara bilimsel çalışma, altı ayda bir özel HOT (hiperbar oksijen tedavisi) merkezlerinin denetimi ve 3 haftalık ücretli eğitimleri verme yetkisi verilir. Bu merkezleri ise herhangi bir 3 hafta staj gören ve iki yıllık saha deneyimi olan bir hekim yönetebilir. Ve merkezlerin sayısı MR veya Bilgisayarlı tomografide olduğu gibi arz ve talebe bırakılır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s