Grönland nire, Ege nire?

Deniz seviyesi, Deniz ph sı artan nüfus ve iklime etkileri , sahil kasabaları, carbon seferberliği, güneş enerjisi  Image

Grönland’ın Ege sahillerine etkisi:  biliyoruz, anlamıyoruz!

 

 

Kordon’da, Güzelyalı’da  oturanlara  İskele Urla’da evleri ,işyerleri olanlara Kuşadası alışveriş merkezindeki esnafa Grönlandı anlatmakgerek. Biliyoruz bilmesine de anlamamakta direniyoruz!  Uçuk kaçık bir insan olduğum söylenemez.Bilakis neredeyse sıkıcı olacak kadar gelenekçi, gerçekçi  bir insanım. Felaket tellelı hiç mi hiçdeğilim. Daha ziyade ehlikeyif bir insan olduğum söylenebilir. Ama korkuyorum!

 

NASA,Grönland’ın  8 Temmuz’da ve 12 Temmuz’da  uzaydan çekilmişfotoğraflarını yayınladı. Fotoğraflar, Grönland’ın yüzey tabakasındaki %40oranındaki erimenin 4 günde %97 oranına yükseldiğini gösteriyor. Bu erime öngörülemeyen boyutlarda ve sürede oldu! NASA yetkilisi Son Nghiem “O kadar şaşırtıcıydı ki sonucu ilk sorgulayan ben oldum; bu gerçek miydiyoksa veride bir hata mı vardı?” diye bulguların kendisinde yarattığı şokupaylaşıyor. Bu inanılmaz bir hızlanma demek.

 

Biliminsanları, Grönland’ın yüzeyindeki tabakanın bugüne kadar en fazla %55’lik biralanının eridiğini ve %97 oranında erimenin tarihte ilk defa meydana geldiğinisöylüyorlar. Üstelik bu durum, yıllık 3 mm ortalamasında gerçekleşen denizseviyesi yükselmesini ciddi şekilde hızlandırabilir.

 

Grönland’dakierime,  ABD’de  kuraklık, ormanyangınları, Türkiye’de aşırı sıcaklar ve geçen haftalarda Samsun’da ve Sinop’ta yaşanan seller; iklimdeğişikliğinin  şimdi ve her yerdeyaşanmakta olduğunu  gösteriyor.Anlamamakta direniyoruz!

 

İklimfelaketini geri dönülemez noktaya gelmeden önce acilen durdurmak için şimdi hareketegeçilmesi gerekiyor!

Yapılacak işlerbelli karbon seferberliği ilan etmeliyiz. Yapacak mıyız?  Yoksa Kordon’da  apartmanları olanlar kayıkla mı evlerinegidecekler?  Güneş enerjisine var gücüyleyatırım yapmak, araçları elektrikle çalışır hale getirmeye anlamlı birkararlılık.

 

Yedi yıl evvel ABD de sonraTürkiye’de  bence yapılmasıgerekenleri  Kuğu Şarkısı isimli kitaptayazdım.  12 yıl evvel Urla’da  denizden yüksek bir yer aldım. Arada sakalbile bıraktım ama anlatamıyorum anlaşılan. Deniz seviyesinin gezegende 4-6 metre yükselmesi inanılmaz bir mülteciakını demek, bizim kırılgan sistemlerimiz %3 göçmen ise zar zor başaediyor % 10 olunca sistemler, güvenlik çöker. Bizyaşam tarzımızla denizlerin ph sını değiştiriyoruz.

 

Böylesine damardan yazmamıhoşgörün ama hava kirlenmesi hakkında ilk yazımı 1970 li yıllarda yazdım. Geneo yetmişi yıllarda Nüfus Bombası kitabını ülkede yayınladım.  Aşırı korkak bir insan olduğumu sanmıyorum amahepberaber dönüşü mümkün olmayan noktalara doğru hızla gidiyoruz diyekorkuyorum.

 

Biz ise paket süt, kamış, plastikve pet şişeler ki bileşime göre doğada yüzlerce yıl kalan kimyasalları etrafasaçıyoruz. Hala pazar filesi ile alışverişe gitmiyoruz. Hala civardaki suyuısıtan atom enerjisinden medet umuyoruz.

 

Her fazladan yaktığımız ateşküresel ısınmaya bir katkı. Bilhassa yiyip içtiğimizi yerel üretip yereltüketmeliyiz. Klimaları yazın 26 dereceden daha soğuğa ve kışın 19  dereceden daha yükseğe ayarlamamalıyızhastalık falan gibi mücbir bir sebep yoksa. Al Gore a atılan çamurun haddi hesabı yok.  Uygunsuz gerçek veya işimize gelmeyen gerçek  diye  Oscar alan filmini  “An inconvenient truth” izlemediyseniz lütfenizleyin.  Adam canhavli ile çalışıyorhakkında aklımızda kalan evindeki elektrik tüketiminin normalin üstündeolduğu.  Yaz tatilinizde verdiğimrahatsızlık nedeniyle özür diliyorum.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s