Akhisar ve Manisa Ziyareti /Akhisarspor

Akhisar Turgutlu Salihli ve merkez  Manisa ilişkileri nane molla. Örneğin Akhisarspor’lulardan bir çoğu  maçların Manisa’da  oynanmasından şikayetçi.  Bir köfte bile yemeden, bir gazoz içmeden Akhisar’a gelmeden İstanbul’lular uçakla İzmir’e gelecek ve dönecekler diyorlar.

Sponsorlar Başkanın % 3 katkı beyanından rahatsız olmuşlar. Köfteci Ramis ve Keskinoğlu Tavukçuluk  ana sponsorlardı ve duyduğuma göre Keskinoğlu sponsorluktan ayrılmış.  Manisa da Akhisar’a üvey evlat muamelesi yapıyor. Akhisar’da genel kanı İzmir’de oynansa daha fazla taraftarın toplanacağı. Manisa’da menfi tezahürat olabileceği. Akhisar’daki stadyum ise epeyce masraf gerektiriyor yeni modern ve yeterli stadyum için yer belirlenmiş ama daha işler başlamadı.  Seneye yetişmesi zor gözüküyor.  Eh, Akhisarspor Kasımpaşa’nın yaptığı transferleri de yapamayınca… Sanki bir yıllık bir süper lig macerası olacakmış gibi gözüküyor diyor bu işlerden anlayanlar. Ben futboldan hiç anlamam, onbir onbir top oynuyor bildiğim.  Öcal Uluç ile badem hasadı için Pınarcık köyüne gidince gerek Akhisar’da gerek Manisa’da bol  Akhisarpor konuşuldu. Ama vilayeti bir kare olarak düşünün, tam ortasında Akhisar , bir kenarında Manisa diğer uçlarda Salihli Turgutlu. Akhisar şikayetçi. Yapılan bir yeni vergi dairesi ve bir sabun kutusu gibi hastane diyorlar . On yıllardır Tekel deposuna bir çözüm  getirilmediğini okuyoruz. Devlet sanki doğuda birçok ilden daha fazla üreten Akhisar’la daha fazla ilgilense iyi olacak. Şu yeni stadyum en azından bir yıl içinde yapılsa?  Hafriyat makinalarını yeni stat inşaat alanında biran önce görmek bile Akhisarspor’lulara büyük moral verir.

 

Ayni Ali Dergahı ve Köfteci Ali

Manisa’da 500 yıllık alevi dergahı belediyece gayet güzel düzenlenmiş. Yüce bir Çitlembik ağacı ve yanındaki aylantus  (cennet ağacı) mu yoksa bir akrabası mı karar veremediğim iki güzel  ağaç altında Öcal Uluç ve  Gazeteci derneği başkanı Ertuğrul Aytaç, gazeteci Esra Kale  ile birlikte oturduk. Yerel ve genel gazetecilik, futbol ve Manisa -Akhisar ilişkileri konuşuldu. Bir kez daha Akhisar’ın üvey evlat olduğunu hissettim.  Ayni Ali Kıraathanesi  son 150 yıldır İşanlarlar ailesi tarafından işletilen bir nargile müzesi gibi iç mekanı olan bir  kahvehane.  Sultan çayı da 11 bitkiden hazırlanan bir karışım içinde : Ihlamur, papatya ,kuşburnu, zencefil,yenibahar, tarçın, melissa yasemin, havlucan, karanfil ve hatmi çiçeği varmış.

Kenan Evren sanayi sitesi anayolunda Köfteci Ali’yi de bilmeyenlere öneririm modern ve pırıl pırıl bir tesiste  nefis köfteler sanayi usulü kağıt içinde servis ediliyor.

Döner kavşakta yol hakkı kimin?

Dergahtan Köfteci Ali’ye  giderken dönerkavşakta bir araba ile neredeyse çarpışıyorduk.  Söz bitkilerden açılmışken bir cucumis communis yani bildiğimiz hıyar bitkisini acilen aklıma geldi.

Bir hemcinsimiz   bir elinde kulağına tuttuğu cep telefonu , öbür eli direksiyonda   neredeyse bizimle çarpışıyordu ve arabasını hışımla durudurup, hala açık telefonla anayolda olduğunu bağırmaya başladı telefondan. Öcal  Hoca  da elini kulağına ceptelefonunu taklit ederce  götürüp bir ifade ile ne oluyor? diye sorunca  adam arabasından inip bize doğru hamle yaptı.

“Anayol” diye bağırdı, biz “döner kavşak” diye yanıt verdik.  Bir de tabanca olsa adam kızgınlıkla nihai çözüme gidecek kadar öfkeli idi. Tekrar tekrar sakince yazmak gerek,  döner kavşakta yol hakkı kavşakta dönen aracındır.  Yoksa döner kavşak tıkanır. Her daim yayanındır.  Ahmet İnam (ODTÜ lü felsefe hocası) Hıyaran diye bir kitap yazıp dünyada en büyük sorunun hıyar ve hıyarlık olduğu konusunu işledi. Okumak da zihin açar ama hıyarlık yapanlar gibi  her daim karşı tarafın suçlu  olduğuna inanıyorsanız okumasanız da olur.  Trafik ayrıca  ulaşım için, kişilik çatışması mekanı değildir.

Haftaya:  Urla adaları ve obeziteye kesin çözüm Sabah Egeli 24.08.2012

One thought on “Akhisar ve Manisa Ziyareti /Akhisarspor

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s