Kızılcık, Acur ve Ölümler

Çocukluk anılarını insan heyecanla hatırlıyor.

Yirmi yıldır bahçenin bir köşesine “bir kızılcık fidanı ekeyim” diyordum. Bir kez hatta arayıp fidanını buldum, satın aldım, diktim  büyütemeden kurudu.

Kızılcık şerbeti. Hoşafı sanki buruk tadıyla anımda kalan bir tat. Herhalde son yiyişimden beri 40-50 yıl geçmiştir. En sonunda geçen hafta pazarda meyvesini görünce  heyecanla yarım kilo aldım. Dondurmanın üstünde birer  tane olgunlarından koyduk. Görünüş güzel de,  tadı : eh.  Kalanından hoşaf yapıldı. Ekşi, kekremsi bir tat. Eh. Bir kaseyi zor bitirdim.  Yiyen altı kişiden birisi de “Aman bunu tekrar alalım falan” demedi.

Hepimiz yüzümüzü buruşturduk.

Galiba sonunda ağacını da dikmekten vazgeçtim. Vitamin deposu falan anladım da vişne varken neden illa kızılcık? “Kan kustu, kızılcık şerbeti dedi” gibi edebi anılara rağmen kızılcık neden sık görülen bir ağaç değil anladım ve doğrusu bir kırk sene daha yemesem aramayacağıma karar verdim. Sevenlere afiyet olsun.

Osmanlı mutfağında da bulunan acur dolmasını ise  bu yaz ilk kez yedim.  Yoğurtla dere otlu   kabak dolması gibi bol pirinç ve et ile yapılınca daha önce yemediğim hoş bir zenginlik oldu. Sanki tencere yemeği gibi piştikten sonra fırınlanması iyi bir fikir. Kuru dolma zeytinyağlısı falan internette bolca tarif var.

Firikli acur dolması da apayrı bir tarif.  Firik ne demek diye baktım genelde yeşil buğdayın kesilip dumanla taneler kuruyana kadar tütsülenmesiyle elde ediliyor . Ayni isim belki de bir kurutulma  yöntemi olarak genç mısır ve nohut için de kullanılıyor.  Firik bilhassa buğdayın, mısırın, nohudun  bir kısmı kuru bir kısmı nemli olarak tütsülenmiş  hali, mahsul daha tam olmamışken.

Maraş tarhanası da deniliyor. Antep’te daha sık kullanılıyor.  Firik ayrıca tüm Arap ülkelerinde de varmış.

ÖLÜMLER

Yabancı haberde dün 3 siddet olayı öne çıktı:  birincisi 77  insanı öldüren  Norveçli insan müsveddesi Breivik’ in en az 21 yıla mahkum olması.

İkincisi  New York  da bir silahlı insanin 11 kisiye Empire State önünde ateş açması.

Üçüncü olay da  Pakistanın Veziristan bölgesinde ABD insansiz hava araclarıyla (drones)  yapılan bombardımanda en az 18 kisinin hayatını kaybetmesi. Kısa süre önce Pakistan yetkilileri insansız hava araçları ile yapılan bombardımanları protesto etmişlerdi.

Birinci konuda   zengin insanın kibiri ve ayol insancıllığı gibi tabirler akla gelmiyor değil. Kıl payı bir karar idi psikiatri kliniğinde” iyileşinceye kadar” tedavi gibi bir karar da çıkabilirdi.  İkincisinde ABD toplumundaki silahlanma ve şiddet kelimeleri aklıma geliyor.

Üçüncü konuda ise yargısız infaz kelimesi. Natamam türümüzün üç ayrı ölüm biçimi hepsi de insan eliyle, uzlaşmadan daha çok uzaklardayız ve korkarım uzlaşma öldürmekten daha zor geliyor türümüze.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s