Urla Adaları

Karantina  (Hastane adası)  başta olmak üzere ismini bilmediğimiz yer bizim değildir.

Sabah Egeli’deki bu günkü yazım :

Çiçek adası Pırnarlı ada

Hekim adası Uzun Ada Eşek adası Koyun adası

Alman Adası……Urla adaları  

 

Bir yerin ismini bile bilmiyorsanız orası sizin değildir. İnternette fazla bilgi bulmak mümkün değil.  Hudut ve Sahiller Genel Müdürliğine  sorunca “Google earth’den bakıyoruz” diyorlar. Urla’daki Kekik sokak  örneğin Google maps de Keklik sokak olarak  yazıyor. Birçok adanın bir kaç ismi var. İzmir’e en yakın adadan başlayalım:

1.Yassıca Ada (Koyun adası, Alman adası da deniyor, bir Alman bir süre orada yaşamış esasen kim imiş ne zaman yaşamış bilgisi olan bana yazarsa sevinirim.)

İzmir’den yazın günlük seferler yapılan ve güzel plajı olan ama yazın bazı insanı rahatsız edebilecek yükseklikte  bir müziği de olan ada.

2.Pırnarlı ada  (yanlışlıkla Pınarlı ada da derler)  Pınar falan yok.  Pırnar var, meşenin atası olan, makiliğin önemli bir çalımsı bitkisi. Ayrıca zeytin ve yemiş ağaçları var.

3.Karantina Adası:  (Hastane Adası )

İskender zamanında  yol  ile karaya bağlanmıştır

Diğer adalara değindikten sonra buraya döneceğim.

4.Çiçek adası Yassıca ada’nın karşısındaki ada. Doğal plajlarından bazılarında cilde cok iyi gelen ince killi bir kum var. Rivayete göre Akdeniz’de keşfe çıkan güzelliğine düskün Kleopatra bu killi kumun namını duyarak adaya uğramış. Bu tür efsanelerin  turizm açısından önemi müthiş.

5.Çiçek adaları takımı

Taş Ada : (Güvercin Kaya’da derler)

Pita Adası :  Şu anda üzeride fener olan ada.

Eşek Adası:

Nerdeyse Çeşmealtı’nın önüne düşer..  Eski günlerde tavşanların da bol olduğu bir ada idi.. Eşekler ve tavşanlar zamanla kayboldular..

Adacık :

Taş Ada yapısındadır., ama üzerinde iki tane Pırnar  ağacı vardır. Çeşmealtı’ndan daha iyi görünür..

6.Hekim Adası  (Yatros Ada) . Yunanistan’a gitmek istemeyen bir hekim  kaçıp bu adaya yerleşmiş . Ve burada kendi cennetini yaratmış. Bağ bahçe çiftlik oluşturmuş .  Doktor ölünce av hayvanlarının çoğalmasına neden olmuş ellili yıllarda avı bol bir ada imiş. Şimdilerde  Harbiye öğrencileri zaman zaman kamp yapıyor. Sivillere kapalı.

7.Uzun Ada : ( Kösten Adası da denir)

Askeri Eğitim Adasıdır. Giriş çıkış askeriyenin kontrolunda olup sivillere kapalıdır.

Menteş Adası :  (Kel Ada)Çeşmealtı Menteş mevkiinin hemen karşısında Özbek’e bakar.

Özbek Adası  (Yılanlı Ada)

Özbek’in tam karşısına Gülbahçe mevkiine düşer.

Yılan kelimesini  avcıların tavşan avında rekabet artmasın  diye “koruma” amacıyla  yakıştırdıkları söyleniyor.

Askeriye’nin Menteş’ten yıllardır  taşınacağı söylenir durur. Buraları turizm açısından hala beş yıldızlı bir oteli olmayan Urla için inanılmaz  potansiyel taşıyan yerler. Seferihisar’da da anlamlı sahiller Askeriye’nin kullanımında.  Herhalde Devlet Planlama’da harıl harıl çalışıyordur birileri diye umuyorum  Ali Rıza Kardüz’den bir alını yaparak söyliyeyim “saf ve bakir bir Anadolu genci” olarak.

Tüm bu adalar hakkında bilgisi olan varsa ve bana yazarsa sevinerek daha fazla bilgi paylaşabilmek isterim.  Rum hekimin adını anımsayan vardır belki okurlar arasında veya Yassıca adada bir zaman yaşamış olan Alman’ın.  Obeziteye kesin çözüm ve Karantina adası hakıkındaki yazı haftaya kaldı. Karantina adası gömülü olan ve taşlarının bir bölümü tahaffuzhane önündeki iskelenin yapımında kullanılmış olan anfi tiyatrosu ile malum SİT alanı. İngilizce “oturmak” teriminden mi türetilmiş bu SİT kelimesi, emin değilim.

Urla’nın yatçılık merkezi olacağı söylenmişti o da yatmak fiilinden türetildi anlaşılan.

PS. 2017 itibariyle tekrar bir bakış:  Urla Adaları 2017 isimli haziran 2017 tarihli yazı.

3 thoughts on “Urla Adaları

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s