“Ulusal” Havran Zeytin Çalıştayı

Havran’da 7 Eylül 2012 de  yani geçen cuma ulusal bir  Zeytin/Zeytinyağ  çalıştayı yapıldı.Bu yazının değişik şekillerti Sabah, Akhisarhaber ve yarimada.org da yayınlandı.

Uzzk un organize ettiği toplantıda yaklaşık 40 kadar  bürokrat, haberci ,düzenleyici, dört Balıkesir milletvekili ve 70 kadar  zeytinyağ üreticisi,  tüccar ve zeytin üreticisi katıldı. Duyuru çok kısa sure önce yapıldı.

Türkiye\’de  kişi başına iki litre zeytinyağı tüketilirken biz bunu 3 litreye çıkarsak Türkiye\’nin bütün zeytinyağını tüketmiş olacağımız tesbit edildi.  Bu yıl Avrupa\’da, İspanya\’da, Kuzey Afrika\’da kuraklık dolayısıyla zeytin rekoltelerinde düşüş olduğundan bilhassa ihracat için iyi bir yıl olabileceği dile getirildi.

Konuşmalarda genelde büyük pazarlama şirket yöneticileri “merdivenaltı” tabir ettikleri üretim ve pazarlamaya, küçük üreticiler de büyük şirketlere yüklendiler. “Yerel ulusalcı zeytincilik anlayışı ” da zaman zaman çiçek açtı

Birçok Körfez zeytincisi, fiyatları düşürdüğü için Adana da zeytin dikimini protesto etti. Pamuk para etmeyince pamuk arazisine zeytin dikilince kırlık yerde 10-15 yaşında zeytin ağacı 5-10 kg verirken pamuk arazisinde ağaç başına 80-100 kg almak işten değil. Doğal olarak vergilendirme , pazarlama destek  açısından zeytin ağacı eşittir zeytin ağacı diye yola çıkmak gerçekçi ve adil değil. Adanalı , Aydınlı zeytini daha ucuza ve daha erken piyasaya sürünce de fiyatlar etkileniyor.  Adana’da da Aydın’da da pamuk ekmek artık fazla akıl karı değil. Çünkü Türkmenistan’da yüzbinlerce dönümde ekilen pamuk ile rekabet etmek mümkün değil. Ben de yazılarımda defalarca ABD de elektriğe,  mazota ödenen paranın iki veya üç mislini ödeyerek bizim oradan gelen badem ile rekabet etmemizin mümkün olmadığını yazmıştım. Bilhassa elektrik konusunda destek çok basit tarımsal  güneş veya  gübreden elektriği sattığın fyata satın alırsın olur biter. Almanya’da güneş enerjisinden üretilen evsel elektrik bile diğer elektriklerden daha pahalıya satın alınıyor. Almanlar güneş enerjisi konusunda  nasıl lider konumuna geldiler?

En çok alkışı Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Ali Nedim Güreli aldı: Akıcı ve konulara hakim konuşmasında özetle :

“Tirilye zeytini yağı da yemesi de güzel buna karşı cephe almak yanlış” dedikten sonra “Egeli zeytincileri çok zengin sanan bazı bürokratlar var” dedi. Söz verilen primlerin ödenmesi için politikacıların çalışmasını önerdi.  “Bir meczup çıkıp dünyanın en iyi zeytinyağının gece saat 3 de bir dağda toplanan zeytinden yapıldığını söylüyor ve dinleyeni ve yayınlayanı da oluyor”dedi.

İhracat konusunda daha önce kötü mal ihracatı ile kendi pazarımızı daralttığımızı belirtti.

Bu topraklarda eski Yunan ve Persler savaşlarda birbirlerinin zeytin ağaçlarını yakmışlar. Dünyanın en eski Zeytin ağaçlarından bazıları Ege bölgesinde.

Tanıtım ülke çapında  ve uluslararası boyutta  şart ve burada bilhassa yurtdışında zeytini tanıtacak ingilizceye hakim  genç insanlara ihtiyaç varl Yaşlandıkça insan doğrulardan medet umuyor ve bir de bakıyorsunuz insanlar doğruları anlıyorlar.

Ulusal bir Zeytin Çalıştay’ında gönül ister ki sadece Balıkesir Milletvekillerini görmeyelim. Bursa ve Manisa Milletvekilleri de en azından katılsınlar.

Uluslararası normlardan bahsederken bir noktaya daha değinmekte fayda var. Sektör temsilcileri o denli dingin ve kendi aralarında bütün olmalılar ki Politikacılar bu tür toplantılarda zaman zaman  kendilerine konuşmama izini de verebilirler. Sadece not alabilirler.  Hatta bu belki Zeytincilik için daha faydalı olabilir.\"\"

Haftaya: Şeker Zehir mi?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *