En Ünlü Urla’lı Ay’dan Bize Bakarken

Ah dostlar ah, sevgili Urla\’lı  hemşerilerim , değerli Belediye Başkanımız hiç birimizin adı anılmadığı zaman bile en ünlü Urla’nın ismi bize tepeden bakacak.

Bakalım  Yıldız parka Anaksagoras’ın bir heykeli bir zaman dikilecek mi?

Ünlü hekim Galen’in   üç metrelik heykeli  Bergama’da Cumhuriyet Meydanına dikildi.

baknz : http://www.yarimada.org/dogabilimlerinin-urlali-atasi.html bir öneriyi Sayın Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu’nun dikkatine  (tekrar) sunuyoruz:
Anaksagorasîn ismi önemli bir sokak cadde meydan veya park’a verilse ve bir heykeli dikilerek alttaki yazı ile tanıtılsa hem bir vefa örneği olur, hem de anlamlı şekilde uluslararası turizm açısından cazibe noktası olur.Urla dışında bu isim zaten yaşıyor.

Bir plakete:
Anaksagoras
Eski zaman (EZ 500) Urla’da doğdu ve EZ428 Lapseki’de öldü.

Doğabilimlerinin Urla’lı atası.
Anaksagoras bilimin hurafelerle çatışması için simge bir isim. Bu çatışma insanlık tarihi kadar eski. Meteorları inceleyen Anaksagoras yıldızların ve güneşin de dünyayla aynı yapıda olduğunu ileri sürmüş. O dönemde güneş Yunanlılar için bir tanrı ve onu bir taş olarak nitelendirmek büyük saygısızlık. Bu nedenle EZ450′de Anaksagoras, Perikles’in siyasi karşıtları tarafından, yerleşik inanca karşı geldiği gerekçesiyle mahkemeye verilmiş. Perikles sayesinde serbest bırakılmışsa da yaşamını fikren daha etkin olduğu Atina değil Lapseki de sürdürmek zorunda kalmış. Gine de sonra doğruları söylediği için Sokrat veya Bruno gibi öldürülmediğine şükretmek gerek.
Anaksagorastan arda kalan bilgi kırıntıları: hiçbir şey doğmaz ve yok olmaz. Sadece var olan şeylerin karışması ve ayrılması vardır. O halde doğumu (yaşayan doğayla) karışma, yok olmayı ise ayrılma olarak adlandırmalıyız.
Ve : Duyularımız zayıf olduğundan doğruyu bilemeyiz.

 

 


Varlıkların en son parçaları yoktur, sonsuza kadar bölünebilirler. Hem sayı bakımından sonsuzdurlar hem de küçüklük bakımından.
Bundan 2512 yıl önce doğan hemşerimizi rahmetle anıyoruz T T : 2012 veya bu yıl beceremedik inşallah 2013

\"200px-Lunar_crater_Anaxagoras\"

Yazılsa çok anlamlı bir iş yapılmış olmaz mı? Sokrat ve Bruno’nun doğdukları, eskiden yaşadıkları şehirlerde heykelleri  var, isimleri meydanlara caddelere verilmiş. Anaksagoras ta Urla’ya yakışır. Galen Bergama’da heykele kavuştu, sıra Anaksagoras’ta.

Ben heykelin finansmanını üstlenirim  altına bu tür bir plaket yazılırsa. Yapmayacak mısınız?  Yapmayın, birisi çıkar yapacak. Ayda ismine bir krater çoktan var. Ne oldu sayın ismini caddelere verdirtmiş değerli yerel politikacılar.  Hafiften nutkunuz tutulur gibi oldu mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *