Sürü Güdüsü

İnsanlar komik yaratıklar,   genelde rahatken   memnun etmek zor. Bazen de  zamanın ruhu etrafında bir kırlangıç sürüsü gibi hep beraber hareket edebiliyorlar.

Büyük depremde  Taksim’de depremzedelere yardım malzemesi götüren kamyonları ve onlara mal / bağış getiren insanları yaşamıştım. Çuvalla bazen erzak, bazen elektronik değerli malzeme getirip kayıt kuyut ile uğraşmadan teslim ediliyordu. Teslim eden aracını çekip yer boşaltıyordu yeni gelen yardımseverlerin araçlarına.

Bu Mayıs Taksim direnişini başlatan gençler umuyorum daha düzgün ve demokratik işleyen partiler kuracaklar.  Veya halihazır partilere girerek daha fazla sorumluluk alacaklar. Bir aldatma ve bir güven sarsılması tüm melodi çöküveriyor.  Aldatma denilen olayda aldatılan olması bile gerekmiyor yanlış anlama yetiyor.

Başbakan belli ki olan biteni anlayamıyor.  Bu parti mitinglerini  konusunda   kısmen yaptığını anladı da  \”seçim kampanyası\” dedi. Ankara’da taksilere halkı taşıtmışlar.

Kimse kusura bakmasın yabancı güçler tabi ki bizimle rekabet içindeler ama gençler turizme, ekonomiye zarar verecek bir girişime girecek kadar kendilerini riske atacak kadar canlarından bezmişlerse durup düşünmek gerek.  Zaman içinde bu bilinç te gelişecektir.

Siz bir kadın doğumcuya gidiyorsunuz, hamilesiniz, Kadın Doğum hekimi de Devletin yörenizdeki hastanedeki tek Kadın Doğumcu.   Doktor  Kadın sizin çocuğunuzu doğurtacağına  kendisinin geçen ay doğurduğu çocuk daha iyi beslensin diye çocuğunuzun doğumunu geciktiriyor..   Halbuki kendi çocuğu olsun olmasın o makama gelince bir hekim  artık yüze 100 ün başvuru noktası.

Makamdaki insan artık hizmet noktasında. Her yurttaşı anlamaya çalışmak onun görevi.

Bu denli bencilce krizi tırmandırmak, karşıt düşüncelerini dile getiren avukata, doktora, twitçiye cadı avı  başlatmak durumu okuyamamaktan kaynaklanıyor.

Liderler arasında  durumu  en iyi okuyan olarak  Devlet Bahçeli’yi gördüm. Yok “Cami’de bira kutusu bulundu yok başörtülüye bir şeyler yapıldı gibi kışkırtmacı ve toplum mühendisliği kokan ürkütme politikalarından” bahsediyor,   taraftarlarına herhangi bir mitinge katılmayın demesine rağmen Taksim olaylarını en fazla empati ile okuyan lider oldu.

Hayırlısı diyelim. Ben geçenlerde yazdığımı   tekrar edeyim:

Her TC kimlikli kişinin  Kemalist olması gerekmediği gibi, Erdoğanist veya CHP li AKP li veya  BDP li , Alevi veya Sünni veya Müslüman  olması  gerekmediği ve hele hele iyi bir diş hekimi, cerrah veya mimar, iyi bir hoca veya iyi bir insan  olması için bu  eklerin hiç mi, hiç önemli olmadıklarını anlamamız  gerekiyor artık.

Bakan, Başbakan olduktan sonra artık  tüm halkın hizmetkarısın, bir bölümünün değil. “Seçim mitingleri” adı altında yapılan mitingler her ne kadar ihtişamlı olsalar da zamanlama itibariyle yanlıştılar.  Devlet adamlarından itiraza daha dingin bakılabilmesi beklenmeli.   İnsanlar canları pahasına itiraz ediyorlarsa,  Devleti yönetenler durup düşünebilmeliler. Büyüklük budur.  Ama doğrusu Erdoğan en azından benim gözümde son kriz yönetimi ile epeyce puan kaybetti. Birkaç kutu çikolata  ve iyi niyet ile halledilebilecek bir krizde Askerin çağrılmasından bahsedilir oldu.

Enaniyet kelimesini birkaç yazıdır tekrar ediyorum. “Ustalık dönemi” Başbakan’a yaramadı galiba.  Bahçeli bir de BDP ile çözüm üretme sürecine girebilse, sağda toparlayıcı yeni lider olabilir.   Mart’ta imiş seçimler. Göreceğiz gare.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *