Yargısız İnfaz veya Tencere Dibin Kara

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Türkiye’yi “yargısız infaz” suçu işlediğinden dolayı Üç yüz küsur bin Euro  tazminat ödemeye mahkum etmiş.

Pekiyi ABD’nin Pakistan’a, Yemen’e,  İsrail’in Filistin’e, attıkları insansız hava araçları ile ölenler yargı sonucu mu belirleniyorlar?

Farklar tabii ki var. Birinde devlet kendi vatandaşını öldürüyor, diğerinde başka ülkenin vatandaşını.

Pekiyi  dinleme ve dinlenme olayları?

ABD nin  NSA  (Halk arasında gizliliğinden dolayı: No Such Agency  – Yani: Yok Öyle bir Kuruluş) National Security Agency   ülke anayasasında yasak olmasına rağmen kendi vatandaşlarını dinliyor. Buna karşı çıkan bir ABD vatandaşını da mahkeme mahkeme “vatan haini” diye süründürüyorlar. Sonunda adam “vatan hainliğinden” beraat ediyor ama hayatı kaymış oluyor. Edward Snowden den önce de özel alan hakkının ihlal edildiğine dair isyan eden ABD vatandaşları vardı.  En azından basın bu tür olaylara sahip çıkıyordu ama siz celse celse mahkemelere taşının hem de vatan’a hıyanet suçlaması ile. Eşiniz sizi terk etsin, dost falan kalmasın ortalıkta, ondan sonra buyrun buradan yakın, sayın seyirciler.

Bizde nasıl? Başbakan “beni de dinliyorlar” diye mağdur olarak sunuluyor.

Galiba “Molla kendini kolla” devri daha böylesine devam edecek.  Şu anda dünyada % 3 civarında bir göçmen nüfus var. Bir sel felaketi veya deprem ve bu rakam % 1 daha yükselse “güvenlik”, “kimin eli kimin cebinde”, “camide bira içtiler” falan türü haberlerden gerçekleri göremez hale gelebiliriz. Kabahatler kanununa göre tencere tavaya ceza kesilecek.  Güç tatlı.

Şu anda bilin ki  teknik imkan açısından, her kişi dinlenebiliyor ve internette gördüğünüz her sayfa depolanabiliyor. Mesele bunun yapılmak istenip istenmemesinde.

Napçez?  Saf tutmak için içimize, gönlümüze sinen, güvenebileceğimiz  kişiler etrafında toplanacağız. Oyumuzu kullanacağız, bilinçli olduğunu sandığımız şekilde .  Hep böyle olagelmiş ve sanki son on yıldaki hızlı iletişim imkanları sayesinde ve seçim falan gibi kabası yüz, yüz elli yıllık değişiklikler sayesinde  az düzelerek böylesine devam edecek. “Koyun can derdinde kasap et derdinde. Bal tutan parmağını yalar. Sürüden ayrılanı kurt kapar. Aba altından sopa ve üslubu beyan, ayniyle insan. Gemisini yürüten kaptan. Mazeret üreten bürokrat” falan diyerekten “ehveni şer” i seçmek üzere güzel  bir yaz sezonu dilerim.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s