Google

Der Spiegel dergisi  bugün çıkan sayısında Google imparatorluğunu mercek altına yatırmış.  Bizim  basında bu hafta  birçok alıntı çıkacaktır. Almanca okumayanlara  veya google tercümanı ile okuma alışkanlığı olmayanlara ben de kısaca okuduklarımı  ve bu firma hakkında duyduklarımı özetliyeyim.

1996 yılında bir garajda iki öğrenci  Larry ve Sergey bu arama motorunu geliştiriyorlar.  Bir alman yatırımcıdan yüz bin dolar  alarak işe başlıyorlar. Google ismi de bol sıfırlı sayı demek.  Artık  Oxford İngilizce lugatı bu kelimenin arama ile eşanlamlı olduğunu yazıyor.

Hergün beş milyardan fazla soru google a giriliyor. Yaklaşık  ellibin insan bu firmada çalışıyor.    Geçen  yıl yaklaşık sekiz milyar dolar arge faaliyetlerine yatırıldı.

Google felsefesi dfiye bir şey var. Şirkette evet efemdimcilik – yani ingilizce popo öpme = buttkissing-  istenmeyen  bir yaklaşım.

Bizde görülenlerden farkl değil mi?   Larry  Page  arama motorunu kuran iki kişiden biri..  İlk başarılardan sonra 10 yıl kenara çekilip hayatını yaşıyor şimdi tekrar şirketin dümenini ele almış durumda.  Fikirleri megalomania  kavramından çok uzak değil:   özetle dünyayı değiştirmek. Diğer kurucu Sergey Brin ise arge faaliyetlerinde çalışıyor.

Google artık dev bir teknoloji şirketi  sadece yazılım firması değil :   en iyi beyin araştırmacıları, coğrafyacılar, atmosfer uzmanları, dilbilimciler, optikçiler orada çalışıyorlar.

Urla’daki kaçak binayı google haritadan görüyorsunuz. Google tercüme hizmeti ile her lisanı okuyorsunuz. 10 yıl içinde kendi kendine yollarda giden araçlar hedefleniyor.  Loon  projesi ile balonlar stratosphere yollanıyor ki hiç internet erişimi olmayan 2 milyardan fazla insane da internet bağlantısı hizmeti sunulsun. Google gözlük çalışmasını duydunuz. Sürekli etrafı kamera ile algılayabilen ve gördüklerini değerlendiren bir gözlük.

Android sistem onların. Akıllı robotlar geliştirmek için en uzman genetikçiler Google da çalışıyorlar.  Ve tabii bu arada gmail olsun arama motoru olsun bu firma her birimiz hakkında çok fazla veriye sahip. Big data denilen şey ile psikologlar insanı daha iyi tanımaya çalışıyorlar.  Evleri 3d yazıcılar ile çok daha çabuk kurmayı planlıyorlar. Uçan rüzgar türbinleri ile daha ucuza enerji sağlamayı.

İnsanları aya fırlatmak (moonshot)   akıllı robotlar, eğitim dünyasını değiştirmek firmanın fikirlerinden bazıları.  Yaklaşım “ancak birkaç milyar insanın yaşamını değiştirirsen başarılısın!”   Neden daha kısa boylular daha uzun yaşıyorlar ciddi bir araştırma konusu.

Kontaktlenslerde gözyaşından vücut şeker oranını ölçerek şeker hastaları için daha iyi bir ayar sağlayabilmek bir araştırma konusu. Ne yaparsan yap ama 10 kez daha büyük düşün ise şirketin genel yaklaşımının bir parçası.  New York ta ayaklarında Tokyo ve sort  ile gökdelenlerindeki işyerlerine şöför ile çalışmaya gelen  Google çalışanları bazen tutucu takım elbiseli başka şirket çalışanlarını doğal olarak şok ediyorlar.  Farklı yaklaşım ve dünyayı daha yaşanabilir bir hale getirmek çalışma felsefesinin bir parçası.

Goog hissesi 2005 de 100 dolar iken şimdi 1200 dolar değerinde.

Artık çoktan sempatik milyarder öğrenci şirketi imajı kayboldu. Şirket her birimiz hakkında birçok devletten daha fazlasını biliyor. İnsan sevinmeli mi korkmalı mı karar veremiyor.

Tabii big data bireyin kendisini çırılçıplak hissetmesini de sağlıyor. Belki onun için İmparatorluk şefi  Page basında hiç gözükmüyor. Sadece evli ve iki çocuk babası olduğunu biliniyor.

1 thought on “Google”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *