Yerel Seçimde Canlı bir Milletvekili Görürseniz

Milletvekilleri bakkal çakkal dolaşıyorlar şu ara. Aman bir milletvekili görünce tek soruda odaklanalım:

Lider sultasını yokedecek, hangi milletvekilini seçtiğimizi bileceğimiz bir seçim kanunu ne zaman çıkacak?

Milletvekillerinin muhtarlar gibi, belediye başkanlığı gibi yarıştıkları ve netice itibariyle kendi liderleri saçmalarlarsa dik durabilecekleri bir seçim kanunu ne zaman çıkacak?

Milletvekilinin oyunun çantada keklik olmadığı ve seçmenine karşı sorumlu olacağı bir sistem?

Rejimin de bireysel psikolojik şaşırmaların da sigortası olmaz mı böyle bir sistem?

Tamam şimdiki yerel bir seçim ama şimdiden zorlamazsak genel seçime de ayni kanunla gireceğiz. Çünkü liderlerin işine geliyor şimdiki sistem.

Biz bilinçli istersek olur ounun için bir milletvekili görünce…

Hepimiz gelin ayni soruyu soralım basitçe :

Lider sultasına son verecek seçim kanunu ne zaman?

 

İsrarla ve tekrar tekrar ayni soru. Damlaya damlaya göl olur belki bir iz bırakabiliriz milletvekillerinde. Gelecek genel seçime yetişir mi bilemem. İstemezler. Ama biz israrla isteyelim. Ülke politikası, sadece politikacılara bırakılmayacak kadar önemli.

Daha fazla demokrasiden korkmayalım.  Milletvekili adayı gelsin bize anlatsın neler yapacak.  Biz onu seçelim. Bir derdimiz olduğunda ona gidelim.

O da seçilme nedeninin seçmen olduğunu ve lideri olmadığını anlasın. Tabii ki     daha iyi bir lider o partiyi tercih nedeni olur. Tabii ki daha iyi bir aday, o lidere, paeriye oy olarak geri döner.

Türkiye Milletvekili olarak, örneğin yurtdışında yaşayanların oyları ile ve liderlerin ve partinin belirlemesi ile bir kadro oluşsun.  Lider oraya kendi tercihi olan teknisyenleri seçebilsin. Ama milletvekili hür olabilmeli ve ümüğünden bir lidere bağlı olmamalı. Olunca neler oluyor hep beraber izliyoruz.

Tamam Kılıçdaroğlu ilk kez Genel Başkan olarak seçimlere giriyor. Eğer kazanamazsa  önümüzdeki yıl onun için de  yol görünmeli . AKP ve MHP liderleri ise kazık çakmışlar sanki.   AKP  gayet mantıklı olan 3 dönem kararından tornistan etmek derdinde.  Güce, ayrıcalıklara makam arabasına, bizim cebimizden korumalara  insanlar alışıyorlar ve  bırakmak istemiyorlar dostlar.

3 thoughts on “Yerel Seçimde Canlı bir Milletvekili Görürseniz”

 1. Ah sevgili Mahmut,seçim sistemi ve demokrasi kültürü yerleşmeden,işimiz iş!Şu anda da hemen tüm aklına fikrine güvendiklerim,ailem,tanımadığım ama tesadüfen sohbete daldığım bir yığın insan AKP derdine son vermek için CHP de birleşmiş görünüyor.
  Çok acı ve son derece antidemokratik bir seçim ortamındayız!CHPnin iyi bir ilaç olabilmesini dilerim!

 2. Sn Tolon
  Haklisiniz ama bir konu varki felaket
  Demokrasi tamam bol olsun amma burokrasiyi nasil degistirecegiz? Bu sovyet burkrasisi artik derimizin altina girmis.politikacilar bile zaman geliyor burokraside zorlaniyor.
  Bence ilk burokrasimizi politikacilardan evvel degistirmeliyiz
  Selamlar

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *