Kedi, Köpek, Kuzu, İnek ve Kuş

 

Kuş deyince mavikuş  veya twitter gelmesin aklınıza sadece, onlarla, yüzlerle  kuş seven derneği var ve inanılmaz güzel bir hobi.  Kuşları tanımak ve bilmek apayrı bir doğa farkındalığı. Batı ülkelerinde yarasaların yuvası olan yerlere Rüzgar Türbinleri dikmek için izin verilmediğini biliyor muydunuz?

Almanya’da okullarda doğabilim dersinde kuşları çocuklar tanısınlar diye bilenlerle  (ornitologlarla) yürüyüşlere çıkartılır.  Bizde ise  bilhassa sokak kedilerinden dolayı kuş sayısı azalıyor.   “Kargadan başka kuş bilmem bir de güvercin, eh biraz zorlayınca martı” eğer bir sahile yakın isen.

Nüfusun %80 in kentlerde oturuyor ve kedi köpeklere  bebek muamelesi yapılıyor. Köpek maması diyince birileri tüylerim diken diken oluyor.  Yal veya yem denir gelişmiş lisanlarda. Mama deyince bebek çağrıştırıyor ve hoşgeldin doğadan kopuk doğa özlemi veya ayol insancıllığı!

Kedi ve köpeklere nüfus cüzdanı verilmeli ve sahipleri vergi ödemeli diye düşünüyorum!  Haydin yeni seçilmiş belediye başkanları, hem de size bir gelir kaynağı!

Kedi Köpeklere kimlik!

 

Biz köylülere gücünüz yetiyor, şu şehirlilere de ( yani kedi ve köpeklerine) kimlik yaptırın da göreyim sizi. Tarımda dünyanın en pahalı mazotunu biz tüketiyoruz, siz şehirlilere park yapıyorsunuz . Kedi kopek de gidip oraya pisliyor. Hem de uzun borularla bizim suyumuzu da şehirlere taşıyorsunuz!

 

Bakınız Kedi Köpek Zürafa vs Siz okuyup dönene kadar ben buradan bir yere ayrılmayacağım.

 

Hem kedi, hem köpek, hem kuş ve hem de balık besledim. Ama küçük baş hayvanım ve büyük baş hayvanım da oldu. At yetiştirdim. Bir dönem de besicilik yaptım.

 

Hayvancılık yapanın da bakış açısını anlamak gerek: Keçi ve Koyun ara sıra otun büyümesi için parsellenmiş meralarda otlatılacak ya da yakın tarlalardan alınacak ürün ile beslenecek. En kolay ve bedavası ise komşunun tarlasında otlatmak. Komşu ise beziyor ve zarardan şikayetçi. Bu küçük baş hayvan ile mücadele en kararlı çiftçiyi bile bezdirecek boyutta. Dev fabrikalarda kısmen yurtdışından gelen yem ile hayvanı beslemek ise apayrı boyutta bir karbon yükünü beraberinde getiriyor.

 

İneklere koyunlara iki küpe taktırmak hem ayıp hem günah!

AT (Avrupa Topluluğu)  içinde de tarım bürokrasisi trajikomik boyutlarda. Acil çözüm için çalışılması gereken bir konu bu : rahmetli Sakıp Sabancı’nın deyimi ile “Üretenler ve Yiyenler!” arasındaki ilişki.

Hayvancılıkta Devlet bizdeki ineklere iki küpe (ayni numara ile)  taktırıyor. Batı ülkelerinde kısmen üç küpe (farklı numaralar ile) taktırıyorlar zavallı ineklere!

\"Image\"

Allah rızası için tek küpe taktırın ve kırtasiyenizi o tek numara üzerinden yönlendirin bu bilgisayar çağında. İlla bizim batıyı örnek almamız diye de bir şart yok , biz de kırtasiyeyi azaltarak onlara örnek olabiliriz.  Değerli genç meslektaşım Mehdi Eker umarım böyle bir reforma önayak olur.

 

Meraklısına not: iki küpede de ayni numara vardır. Esasen hayvanın sadece eşgalinin tasviri hayvanı tanımaya yeterlidir.  Alında beyaz leke, sağ ayakta beyaz diğer ayaklar siyah  vs gibisinden ama dijital fotoğrafi çağında iki fotoğraf hayvanın tanımlanmasına yeter. İkinci küpe şu an sadece birisi kaybolursa diye takılmaktadır. Az da olsa bir ek enfeksiyon odağıdır. Numara sadece hayvan hakkındaki resimlerin bulunduğu dosyada da olabilir.  Yani eğer dijital resim varsa  küpeye gerek bile kalmaz. haydin basitlik açısından bir küpe anlaşılır, ikincisi bence işgüzarlıktır.  Tabii numaralı küpe üreticileri ve bürokratlar farklı düşüneceklerdir. Bu numara üzerinden üreticiler birliği vs türünden kırtasiye yürütülür. Atlarda da küpe takılmamaktadır, resmi, eşgali yeterli olmaktadır, ama örneğin safkanlarda bazen gps bile yerleştirilmektedir küçük bir ameliyatla.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *