Başkanlık veya Cumhurbaşkanlığı

 

 

Şimdiki Başbakanımızın Cumhurbaşkanlığına aday olacağı artık galiba aşikar. Alternatif kim olabilir? Erdoğan öne doğru kaçışa devam edecek. Başka da şansı yok herhalde. Muhalefet Cumhurbaşkanlığı adayı konusunda hala sessiz.

 

AKP bir reaksiyon idi. Her şeyin Asker ve Tüsiad çevresinde oluşmasından sıkılmıştık. Bu alternatifi de gördük. Türkiye bir kez daha harmanlandı. Asker de, Tüsiad da ders aldılar. Chp ne kadar ders aldı veya alabilir bilemiyorum.

 

 

Soru şimdi olduğu gibi devam mı edecek, yoksa bir nöbet değişimi demokratik yollar ile olacak mı?

 

Zevksiz ama anlaşılan gerekli Toki binaları- ki Almanya bu safhayı (Sozialwohnungsbau) 1960 li yıllarda aşmaya başladı- bu döneme damga vurdu. Cumhurbaşkanlığı seçimi bu dönemin sürüp sürmeyeceğinin bir işareti olacak.

 

Hukuktan falan bahsetmiyeceğim. Hukuk Cumhuriyetin maalesef hep sorunu oldu.   Misafir Devlet Başkanlarına yapılan operavari atlı refakat töreni ve seçimden 18 gün sonra Yüksek seçim kurulu resmi sitesinde kesin neticeler bölümünde  hala yazılı duran  metin, (18.Nisan saat 10 itibariyle:http://www.ysk.govtr.org/30-mart-2014-kesinlesmis-secim-sonuclari.html ) biraz da içinde olduğumuz durumu gözler önüne seriyor. Orada   yazılanı, virgülüne dokunmadan aktarıyorum:

 

Açılan sandık sayısı %100 olduğu zaman kim nereleri kaybetti kim nereleri kazandı netleştiği zaman bu sayfada tekrar görüşürüz inşallah.sonuç ne olursa olsun vatanımız milletimiz için hayırlısı olsun inşallah.sandıkların tamamı ne zaman açılır diye merak eden CHP li AKP li MHP li SAADET li kardeşlerimiz için sanırsam 30 mart 2014 gecesi saatler gece yarısı 2 yi geçtiği zaman falan sandıkların tamamı açılır.”

 

Türkiye İstatistik kurumu verilerine göre yaklaşık %18 imiz orta öğrenim ve üstü öğrenim görmüş. Erdoğan son yerel seçimlerde, şu an itibariyle yaklaşık %44 ünün hayallerine daha iyi hitabeden lider oldu. Önümüzdeki dört ay da çabucak geçecektir.

 

Cumhurbaşkanlığına aday olarak doğrusu albenisi yüksek bir bilim insanımız veya yazarımız aklıma gelmedi. Paket de önemli, içerik de! Ekonominin de önemli olduğunu yerel seçimlerde bir kez daha anladık.

 

Ben bir zaman politikaya merak salan ve aktif eşi ile, ülkemizdeki politik düzeyde sebat etmese de, iyi bir iz bırakarak çekilen Cem Boyner’in aday olmasının anlamlı bir alternatif olacağı kanaatindeyim. Politika tecrübesi var, İş yaşamında başarısı var. Bir çok kesim bu isim etrafında saf tutabilir. Önümüzdeki kısa süre içinde konsensus sağlayıp seçmene yeterince tanıtılabilir diye düşünüyorum.

2 thoughts on “Başkanlık veya Cumhurbaşkanlığı”

  1. Particiliği deşifre olmuş bir Cem Boyner, yani Halk Partili ve Ak Partiye alerjisi olanlardan. Bu bakımdan zaten seçilmesi söz konusu değil. Zira CHP’nin şu an ki oy potansiyeli % 20 gibi (Bir çok kentte MHP tarafından desteklenmiş) Başbakanımız Erdoğan’ın bir veya iki dönem daha başbakan olarak devam etmesinin, Türkiye’nin siyasal istikrar ve gelişimi, kalkınması için tercih ederim. Eğer yarı başkanlık gibi bir sistem gelecekse o zaman Cumhurbaşkanı olmasında mahsur yok, diye düşünüyorum…

  2. Bir zamanlar ben de Cem Boyner’i beğenir takdir ederdim.Ne zaman ki,gezi olayları patlak verip hükümeti gayri meşru yollardan düşürülmesi uğraşlarına başlanıldı ve Cem Boyner bir militan gibi resmin içinde yer aldı,O günden bu yana tüm saygınlığım yok oldu.Kazanma ihtimali olmayan bir zat Cem Boyner…

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *