Ayıp ve haddini bilmemek

 

 

 

Terbiyesizlik, edepsizlik.   Buna başka bir isim vermek mümkün değil.

 

Nereden başlıyayım?

 

Konuşma sanatında kendi kelimelerinin şehvetine kapılıp uzatmak ayıptır. 20 dakika konuşulacakken 58 dakika konuşmak edepsizliktir.

 

Haddini bilmemektir. Bu kadar mı geriyiz? Korkarım evet.

 

Obama 12 dakikalık bir konuşma ile Başkanlığa aday olma yolunda bir çok

delegeyi ikna etmişti 2004 yılında. Kimsenin vaktini harcamamıştı. Her kelimesi anlamlı idi. O ayna önünde idman etmedi mi sanıyorsunuz? Batı ailelerinde anlamlı bir konuşma öncesinde tüm aile konuşmacıyı birkaç kez önceden dinler çalışırken, hazırlanırken. Bu denli laubali konuşma yapmak ayıptır.

 

Sen devletin en tepesi önünde konuşacaksın. Dur hele. Her kelimesini çalış aynanın önünde, hazırlan ki her kelime bir anlam ifade etsin.

 

Devlet üniversitesinde ders mi veriyorsun? Orada bile hazırlansan eğitim kalitesi düzelecek. Örnek olacaksın. Ayıp ki ne ayıp. Kahve sohbeti mi bu yahu? Van’dan selam getirmiş.

 

 

Diğer tarafın yaptığı da ayıp. Sıkıldın, kalk çık dışarı. Dışarda anlat derdini. İlahi bir güç tarafından bu makama getirlmiş olduğu hezeyanı mı yaşanıyor?

 

Büyüklük sanrısı mı? Makam geçici kardeşim. Ya karşındaki de ayni düzeyde yanıt verse? Orada yumruk yumruğa girişecek misin? Bir de tabii: seni saatlerce dinleyenlerle hiç mi empati yapamıyorsun? Başkasının sığlığını dinlemek öfke nöbetine neden oluyor? Senin söylediğin pek mi derin? Babası dedesine kadar gitmek hele neyin nesi?

Fren sistemi bozuk mu bozuk.

Ayıp ki ayıp.

 

Allah hepimize kolaylık versin.

 

One thought on “Ayıp ve haddini bilmemek

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s