Soma Mesajı

 

 

Hekimin de söyleyeceği var, madencinin de ve hatta politikacının da, ama bilhassa politikacı lütfen 2-3 gün SUSSUN! Herhalde madenciler yeterince söyleyeceklerdir acil acı biraz geçtikten sonra. Şimdiden söylemeye başladılar. Gerçekten bir trafo mu patladı yoksa bir dinamit mi, sabotaj mı, metan mı, insan hatası olduğu kesin diyenler var bu örnek madende. Belki kamuouyu da öğrenebilecek.

Hekim olarak şimdiden çıkarılacak dersi söyleyebilirim. Büyük depremden çıkarılacak çoktan çıkarmış olmamız gereken ile ayni ders. Ve maalesef hala öğrenemediğimiz ders. Hepimizin başı sağolsun ama:

 

Lütfen Başbakan, Cumhurbaşkanı falan afet bölgesine en az 3 gün süre ile GİTMESİNLER!

 

En önemli ders bu. Bu konuda bir fikir birliğine varabilirsek çok şey kazanırız.

 

Yoğun bakımlarda yıllarca çalıştım. Uçan doktorluk yaptım. Acil tıbbi müdahele ve triaj nedir bilirim.

 

 

Bu önemli dersi biraz açayım izninizle.

 

Acil durum can pazarıdır.  Kısıtlı zamanın vardır ilk bir haydi 2 gün. Bir Vali, Kaymakam   formasyon olarak bu tip bir olayı idare etmek için yetersizdir.   Başbakan, Cumhurbaşkanının gitmesi sadece idarecilerin dikkatinin dağılmasına yarar başka hiç bir işe yaramaz!

 

Haydi Enerji Bakanı acil ekibe katılmak için gitti. Haydi birkaç yöre milletvekili. YETER lütfen başkası 3 gün boyunca gitmesin.

 

Büyük depremden saatler sonra olay yerine gitmiştim genç bir hekim olarak, oradaki vali, kaymakam falan hallerini görmüştüm.

 

Bakın acil durum planı diye birşey vardır,  her kasabanın bir sorumlusu olmalıdır. Yerel kepçelerin telefonlarını bilen hekimlerin bakanların, tercümanların telefonunu bilen vs.

 

Böylesine büyük bir şirketin de vardır bir sorumlusu veya ekibi. Bırakın onlar çalışsınlar değerli anlarda. Ankara’dan bakan ve birkaç teknisyen gitsin ve lütfen bırakın çalışsınlar. Kalabalık etmeyin.

 

 

Acil durumda triaj vardır. Bu kısaca şu demektir : kendi kurtulacak şekilde olanla uğraşmazsın.. elinin tersiyle itersin. Ölecek olanla da uğraşmazsın. Dikkatini, emeğini olanaklarını kurtarabileceklerin için seferber edersin. Beynin bu işe odaklanmalıdır. Gelen politikacıya yani bir anlamda PATRONUNA odaklı olmamalıdır.

 

Adam anlamaz, laf eder, meşgul eder, kısacası ipin adamın elindeyse rahat çalışamazsın. Yerel gerçeği bilmez. Her bir fuzuli merhaba veya hoşgeldin bile yaşamı senin elinde olan alttaki adamdan çalınan saniyedir, dakikadır.

 

Bakın Los Angeles’te deprem sorumlusu bir ev hanımı idi. Almanya’daki sel felaketinde bir tek yörenin senatörü yıldızlaşarak olaya müdahele etti.. Helmut Schmidt idi adı. Çok sonra da başbakan oldu.

 

Bırakın Bakan veya yöre milletvekili yıldızlaşsın, tek yetkili olarak sadece 2-3 gün için. Bırakın Valiler bir de Bakan dan fazla devlet olmasın ön planda . Kimse Başbakan filan feşmekan gelecek diye karmançorman olmaz. Rol çalmayın, rekabet yapmayın. İlginizi 2-3 gün sonra da gösterebilirsiniz. SUSUN ve GİTMEYİN .. Oradaki yetkili sizden isteyeceği şeyi istemesini bilecektir. Bırakın bir Bakan yıldızlaşsın. Gölge etmeyin! Kıskanmayın. Tabii en iyisi yetkilerin acil ve afet durumunda kimde olacağı da belrlenmesi .       Kodamanlar siz ise : uzak durun.

 

Umarım bu konu tartışılır ve bu istikamette bir kamuoyu oluşur. Çok umutlu muyum? Korkarım hayır!

 

 

3 thoughts on “Soma Mesajı”

  1. Cok guzel yazmissin. Herkes bir sussun da once kurtarma cabalari yapsinlar show yapmaya gelenlere ile vakit kaybedeceleklerine. Guya buralara bir ton Vali, Kaymakam, Savcilar vs. acil durum egitimine gonderdiler. En az 45 gun burada idiler. Bu benim bildigim. Belki saysiz defa baska ulkelere ve baska turlu acil durum yonetme kurslarina gonderildiler.   Malesef olan her zaman yardima muhtac kimselere oluyor.   Biz burada aileler ve cocuklar icin yadim kampanyasi baslattik ama umarim toplanan paralar ve diger seyler ihtiyac sahiplerine ulasirlar.   Haberleri gordukce ciccen cok icim acidi.

    Füsun

  2. Bu tür kazaların “olağan”, ölümlerinse “kader” olduğu savunulan bir ülkede birilerinin susmasını beklemek fazla iyimserlik oluyor galiba…

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *