Urla Kalesi Rekonstrüksiyonu

Urla Kalesine önce Mehmet Emeç ile sonra Bahattin Çelik ile gittim. Gidiş Zeytinalanından.\"urlakalesi\" İlk yazımda otobandan yerini merak edenler için:

 

“Zeytinalanı mevkiindeki en yüksek tepe. Otoyoldan İzmir’e giderken deniz tarafında yeşile boyanmış kooperatif evlerini görüyorsunuz, o tepede.” diye yazdım. Zeytinalanı tarafından bakınca tamamen yanılmışım, özür dilerim. Yazdıklarım epeyce ilgi çekti. Bir çok Urla’lı kalenin varlığından bu yazıları okuyarak haberdar olmuş.

 

Otoyoldan nerede olduğunu görmek isteyenlere daha iyi tarif edebilmek için bugün tekrar kaleye bakıp bu sefer otoyoldan o Sivritepe’nin resimlerini çektim. Sivritepe otobandaki karşılıklı iki benzincinin deniz tarafında ve biraz daha batısında yani Urla istikametindeki tepe. Benzinliğin Urla tarafında şöför eğitim alanından gayet güzel görünüyor. Umuyorum bu seferki tarif daha gerçekçi olmuştur.

\"sivritepe--800px--800px--800px\" \"urlakalesi

Resimleri ve sonra Urla Foto Ruşende Halil Özeber ve Kemal Sanlı’nın yardımlarıyla sağolsunlar vesikalık resim fiyatına hayali bir Urla Kalesi rekonstrüksiyonu haline getirdik Bu resmi otoyoldan gelip geçenlerle paylaşmak istiyorum. Epeyce flu bir resim oldu ama insanın hayal etmesine daha iyi yardımcı oluyor.

 

Eminin bu işten, yani fotoshop yazılımından anlayan meraklı gençler bunun çok daha gerçekçisini ve hatta gece ışıklandırmış halini de yapabileceklerdir.

 

 

Hayal surlarda bir çay bahçesi ve kulenin üstüne Foçayı ve Sığacık koyuna doğru olan bölümü gösteren iki adet beş veya on TL ile çalışan dürbün/teleskop koymak ve bu silueti Urla Yarımadasına, İzmir\’e  kazandırmak.

 

Gündüzleri de, geceleri de sur duvarları ve kule ışıklanınca  yoldan geçenlere yön veren, yörenin bir alameti farikası olacaktır. Tarih bilincimizei turizme  katkısı olacaktır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *