Barış Yıldırım ile Urla kalesi 

 

 

Barış Yıldırım 24 yaşında ve 20 gün içinde genç bir elektrik ve elektronik mühendisi olarak diplomasını alacak.

Geçen yazımda basettiğim gibi dün bana rehberlik yaptı ve Kocadağ’daki İnkaya mağarasını gezdirdi ve Urla kalesini.\"2014-10-06

Babası inşaat ustası Salihli’den gelip Zeytinalanı’na yerleşmişler. Çocukluğu Urla kalesi’nin bulunduğu tepedeki mağaralara girip çıkarak geçmiş. Dün gezdiririken \”şimdi artık rahatça girebilir miyim, çocukken çok rahat giriyordum\” deyiverdi. Sivricetepe’de üç adet de mağara (düden)  var. Bahattin Çelik Hoca ile gittiğimizde zaten tarihöncesi kalıntı işaretlerinden bahsetmişti. Mağara daha da eskilerin habercisi olabilirler.

\"2014-10-06 \"2014-10-06

 

Çocukluğundaki Sivricetepe maceralarından yola çıkarak Barış Bey Balıkesir’de okurken dağcılığa merak salmış.

 

 

Yürüyüşte arkadaş olduk, beraberce Urla civarında tırmanma idmanı yapılacak bir kaya  arayacağız. Belki, eğer işi yakında olursa, dağcılık merakını da tatmin edip başka gençlere de bulaştırabilir ve bir dağcılık kulübü de Urla\’da olur. Kocadağa çıkarken yanına bir de ip almış eğer ben bacalardan birine girmek istersem diye! Ben tabii, \”o tip akrobasi fıtratımda yoktur\” dedim.

 

Yürüyüşte evrim konularına da değindik. Maalesef, Balıkesir’de bir dekan, konuyu öğrencilere anlatmak isteyen hocalara engel olmakla kalmayıp yaptıkları afişleri vs’yi asmalarına izin de vermiyor veya astıklarını indiriyormuş. \”Bizi sadece teknisyen yetiştirmek istiyorlar herhalde\” diyor. 2007’ ye kadar aile’den AKP’ yi desteklerken, hala tarafsız olmasına ragmen epeyce soğumuş bu partiden. Bilhassa üniversitedeki din baskısı yüzünden…

 

Urla kalesi hakkında bilmediğim şeyleri bana anlattı. Birine mağara diyebileceğimiz Sivricetepe’deki üç düdeni gösterdi. Resimlerini ekliyorum.

 

Bir de sarnıcı gösterdi. Yapılış tarihi hakkında bir bilgi yok.\"2014-10-06

 

Mehmet Emeç’ in “uçaksavar savunma yeri” dediği yere onlar anahtar deliği şeklinde olduğu için  ”anahtar deliği\” derlermiş. Oraya çıkardı. Zirve’de kahve ikram etmek istedi, ama artık Zeytinalan da Zeytin Cafe ‘de yürüyüş sonu bir yemek yedik.

 

Lokanta\’nın sahibi Fatih Baştürk Zeytinalanlı. Karadağ’dan gelmiş ailesi. Bu mekan da kendilerininmiş. Gelip geçerken kaçıncı seferdir yemek yiyorum. Özgün bir mekan.

\"2014-10-06

Güzel bir Urla kalesi gezisini gezisi böylece bitti.   Sivrice tepeden otoban altından geçen geçit ile Kocadağ’ın doğu yamacına varmak kolay. İşaretlendirilirse ve yön tabelaları konulursa dünyada eşini arayacak güzel bir yürüyüş olur.

 

2 thoughts on “Barış Yıldırım ile Urla kalesi ”

  1. Pingback: Urla Kalesi « Mahmut Tolon

  2. Pingback: Urla Kalesi Tekrar « Mahmut Tolon

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *