Mülteciler: Kimse İstemiyor

Ama seve seve alacağız! Başka da seçenek yok. Doğru oturup eğri konuşalım. Çözümleri gerçekte aramaya çalışmak gerek. Hayal ile çözüm üretmeye çalışmak da yepyeni yaklaşımları ortaya çıkartabilir ama günlük yaşamda çözüm hep gerçekler ile  makulde olur.

Bugünün gerçekleri ise kimsenin esasında göçmenleri istememesi. O denli istetmiyoruz ki biz insanlık olarak deniz ötesi ülkelere “kendi vehmettiğimiz çıkarlarımızı korumak” amacı ile müdahil olmaya çalışıyoruz, elimize fırsat geçince insanlar olarak.

Günümüz insanlığında üretim çözüm değil. Çok daha az alanda çok daha fazla üretiyoruz. Ama dağıtım büyük sorun. Demek ki hayal ettiğimiz gibi bir tür değiliz. İnsanlar “gereksinim duydukları oranda ortak maldan alsınlar” falan diyerek olmuyor. Açgözlü ben merkezci yaratıklarız. Eşit falan hem değiliz, hem de eşit olmak istemiyoruz. Devamlı bir itiş kakış sonunda paylaşıyoruz.

İki kişi bir evde yaşıyorsunuz. Ucu ucuna isteklerinizi yerine getirebiliyorsunuz. Şöyle olsaydı daha iyi olurdu, böyle olsaydı çok daha rahat olurdu diyorsunuz. Kendinizde beğenmediğiniz birçok taraf ile da cihat halindesiniz. İki kişi ancak falan derken ayni eve iki kişi daha geliyor.

Bunlar ışınlanmış mükemmel yaratıklar değil.

Sizin eksiklerinizi gidermek için de gelmiyorlar. Çaresiz ve bambaşka bir kültürden gelen insanlar. Evin içine bomba gibi giriyorlar. Sizin kurallarınızı, ortak sinyallerinizi bilmiyorlar, öğrenmeleri de yıllar alır. Kısaca istemiyorsunuz , elinizden gelse bir tuşa basıp   delete (yani yok et) diyeceksiniz. Ama, kader utansın o seçenek yok! Seve seve alacaksınız. İstemeye istemeye. Başka çözüm yok. Gönlünüzde yer açacaksınız ve yeni gerçekle mutlu olmayı öğreneceksiniz. Yüzde 3 oranında mülteci varken sistemler zorlanıyorlar. Yüzde beş de olacak yüzde on da bu oran bu gidişle!

Bu kısa vadede böyle. Arada birisi bir delete düğmesine basacak. Bir mahallede kavga çıkacak, kan akacak. Basın gelip haber yapacak. Üzüntü büyük olacak. Kalan sağlar bizimdir deyip gönlünüzde yer açmaya devam edeceksiniz. Seve seve. İstemeye istemeye. Şikayet ederek. Kan kusarak, kızılcık şerbeti içtim diyerek. Ama çözüm yok ve başka seçenek de yok.

Uzun vadede olay nasıl? Bu dünyada daha az insan gerektiğini kavrayacağız. Kan dökmeden, daha az insan üreterek.

Çocuklarımıza daha iyi imkanlar sağlayarak. Yaşlı olanlardan daha fazla faydalanarak. Bu da uzun vadeli çözüm. Her ailede en fazla iki çocuk diyerek. Her insanın bir tek çocuk yapma hakkı olduğunu düstur haline getirerek. Duygu sömürüsü ve hamaset ile değil! Gerçeklere tutunarak. Evlenme cüzdanını bir okul, sonunda ehliyet haline getirerek. Ne kadar erken bu çözümü anlayıp saf tutabilirsek o denli dingin ve ferah o denli az patlama ve yok et düğmesine basarak bu gezegende yaşayabileceğiz. Bu cümleyi anlamayanlara anlatarak, kültürümüzün bir parçası haline getirerek. Daha net bir biçimde yazarak. Gerçeklere tutunarak. Doğa ile dengeli bir biçimde, seve seve! Olumlu bir şekilde ve isteyerek, saf tutarak.

2 thoughts on “Mülteciler: Kimse İstemiyor

  1. Mahmutçuğum,Çare diye önerdiğin, tek çocuk yapmayı, nasıl yaptıracaksın? Nasıl uygulayacaksın? Bu ancak ilk çocuktan sonra, kadınları mecburi kısırlaştırmakla mümkün.  Nasıl bir yönetim uygulayacaksın?Kime kabul ettireceksin? Çözümsüz problemlerle uğraşmaktan vazgeç derim!

    Like

    1. Zor değil anladıktan ve niyet ettikten sonra! Her kişiye ilk çocuk için anlamlı teşvik! Aile başına 2 çocuk eder. Her artı çocuk için cesaret kırıcı tedbirler örneğin seçilme hakkından feragat. Seçme hakkının düşmesi vs. Daha başka fikirler de tartışılabilir.

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s