Seçim ve Sarkaç Fantazileri

Artık Sayın Bahçeli politikaya veda edecek. Yaz da inanma! Temenni mi deyin, tecelli mi bilemiyorum ama olması gereken bu. Görünen de bu. Genç dinamik sağ liberal bir parti olarak ortaya çıkabilirdi MHP, ama çıkamadı. Bahçeli’nin seçmene söylediği bir söz önemli. “Net bir karar verin!” Seçmen MHP hakkında net bir karar verecek de, tüm ülke yönetimi hakkında net bir netice vereceğini sanmıyorum. AKP MHP koalisyonu MHP bitişi olur mu? Gözüken en büyük olasılık bu bence de, Başkanlık ne olacak? AKP MHP koalisyonunda bu denli sert sözlerden sonra bu koalisyondan uyum beklemek epeyce hayalperest bir yaklaşım olmaz mı?

Erdoğan konusu bir sarkaçın resmi gibi. Bir ekstreme kadar gerdi. Kendisi en üst noktaya geldi. Seveni çok. Hürriyet deyip geldi; dizilerden, gazete manşetlerine, heykellere müdahale eder hale geldi.

CHP MHP HDP koalisyonu ilginç olur. Onlar dingin müşterek çalışmayı becerebilecekler mi? Anayasa, seçim kanunu gibi konuları çözecek kadar çalışkan ve kararlı bir yönetim gerek ama bunun bugünkü AKP olamayacağını da görüyor insanlar artık sanıyorum. AKP siz bir koalisyon en azından AKP ye kendini yenileme şansı verebilir. Daha dengeli, daha demokratik ve bir anayasayı o veya bu şekilde 13 yılda ortaya çıkarabilirlerdi. Silivri davaları neredeyse Yassıada kadar vicdanlı insanları tedirgin etti. Hukuka güven konusu en alt noktalara kadar indi.

Sarkaç bir yandan öteki yana kadar gitti ortayı bulmak yeni hükümete nasip olacak mı? Yargıya talimat, üretilmiş deliller, adli tıp atamaları objektif olacak mı yoksa, önümüzdeki yıllarda da, çalkantı veya sarkacın hareketleri devam edecekler mi? Muhtemelen tak diye ortada durmayacak sarkaç. Çıkarlar var ve kavga olacak. Sarkacın nerede durması hepimizin çıkarına? Bu konuya tek değinen Kılıçdaroğlu. Sanki artık Erdoğanomani ile politika yapmıyor.

Bir başka dlle getirilen fantazi ise AKP HDP koalisyonu.

Merkez Bankasında neden tek kadın müdür kalmadı? Çözüm süreci nasıl gelişecek? Atamalar Cuma günleri namaza gitmekle orantılı mı olacak? Ne pazarlıklar dönecek kapalı kapılar ardında? Diyanet ne olacak? En azından heyecanlı bir tarih sürecini hep beraber yaşayacağız. En önemli konumuz olan eğitim ise çok ön planda olmadı bu seçim kampanyasında.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s