Urla’ya Bir Simge Önerisi ve Tabii Anaksagoras

Urla’ya giderken gördüm, bir trafonun üzerine, herhalde bir yeniyetme

I ♥ NY  diye yazmış. Yani AY lav Nev York. Yenişehir veya Nevşehir’i seviyormuş.

Madem hepten yabancı dilde yazmak yaygın aklıma :

I  ♥  U diye bardaklar, bardak altlıkları veya T şörtler, şapkalar, bastırmak geldi.

I  ♥  U rla

Diye de basılabilir.   Ve Urla’yı dünyaya tanıtır.

Proaktif yaklaşımda hep fayda var!

Dedim ve yaptım. \"FullSizeRender

Bir şapkacıya hem buranın Anaksagoras’ın memleketi olduğunu gösteren ve hem de yapmışken www.yarımada.org un da tanıtımını yapacak, 7. yılını kutlayacak  1000 adet şapka bastırdım. Bakalım fikir yerleşecek mi? Gençlik için özgüven önemli ve Anaksagoras ile hemşeri olduklarını bilmek de önemli, madem Belediye yetkilileri 4 yıldır çok işe yarayan kafalarını kumda tutmaya kararlılar; bir taraftan Anaksagoras’ın ismini de canlı tutmuş oluruz. Daha önce yazılan bir yazıyı anımsamakta fayda var :

Öcal Uluç’un yazısından:”Anaksagoras, “…

“Ay ve Güneş tutulmaları, Gökkuşağı, Güneş ve Yıldızlar hakkında bilgiler vermiş, “…

“Bu “büyük alim”, o zamanlar “Güneş’e ve yıldızlara ‘Tanrı’ diye tapan” bir inancın sahipleri tarafından yargılanmak istenirken,  arkadaşı ünlü devlet adamı Perikles’in araya girmesi ile ölümden kurtulmuş, “

İşte, Bilim Dünyası, “Urla’da doğan, Lapseki’de ölen bu “ilk astronomi bilgini” filozofun adını, Ay’da 50 kilometre çapındaki bir kratere vermiştir.

Ama, “Biz Urlalılar”, yıllardan beri, “parası, projesi ve hatta heykeltıraşı hazır” bir “Anaksagoras Heykeli’ni dikmek için “10 metrekarelik bir yeri, bir park köşesini bulup” tahsis edemiyoruz!..

Hem de, Urla’nın Belediyesi “CHP’li iken!..”

Hem de, Belediye Meclisi’nde Muzaffer Tunçağ gibi, Yılmaz Karakoyunlu gibi, “aydınlar, düşünürler, bakanlık, belediye başkanlığı yapmış” yöneticiler bulunurken!..”

CHP’li belediyenin “kasasından bir kuruş çıkmayacak bir heykele 10 metrekarelik bir yer tahsisini” yapmamak için “bin dereden su taşımasını” Urla’da oturan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak kınıyorum!..

Bu utanç olayını doğuran sebebi tahmin etmek “zor” değil; Ön Asya’lı, Anadolu’lu, İyon’lu bir Anaksagoras vardı; “Aman Urla’ya bir Yunanlı’nın heykelini dikersek ne olur, acaba oylar kaçar mı, aleyhimize propaganda yaparlar mı” düşüncesizliğinin, bilinçaltımızı, hatta bilincimizi kemirdiğini” söylersem, bilmem ki, hata mı etmiş olurum?..”

Bir zamanlar “Demre’de “Noel Baba heykelinin başına nelerin geldiğini, nelerin getirildiğini” hatırlayan bir insan olarak, o “yobaz” zihniyetin bir “başka kılıkta” Urla’da dolaşmasına isyan ediyorum!..

Yazıklar olsun!..”

****

Demiş Uluç.   Anladım ki çeyrek güçle çalışan Belediye’de yaygın anlayışın tecrübeye, bilgiye de saygısı yok. Fakat size bir şey fısıldayayım mı değerli okuyucu? Her şeye ve de kesif bağnazlığa rağmen sonunda öğrenince belki de biraz utanarak, seve seve bir Anaksagoras heykeli dikecek Urla belediyesi! Bu meclisle veya başka meclis ile.

“Gavur” yaklaşımına gelince: bu hemşerimiz doğduğunda Hristiyanlık ve Müslümanlık da daha ortada yoktu. Burada yaşayanlara da o dönem İyonyalı denilirdi. 

2011 yılından beri verilen  dilekçelere olduğu gibi son dilekçeye de  bir cevap gelmedi. “Bilenlerin” de ağırlıkları yok mu? Yok, çünkü herkes “haddini biliyor” maşallah!

 

Çocuklarımızın ayda 50 km çapta bir kratere ismi verilen bir öncü hemşerilerinin bilinci ile yaşamaları sizi ürkütüyor mu?

Öncesi hakkında bilgi: Başkan ile konuşuldu. Çok olumlu karşıladı. Kültür komisyonu toplantısında çok olumlu karşılandı sonra ses çıkmadı. Duyduk ki mecliste oy birliği ile reddedilmiş. Dilekçeye cevap gelmedi! İnsanın şevki kırılmaz mı?

Yasa dilekçelere kurumların yazılı yanıt vermesini emreder! Bizde, ise “üç dönüm bostan” vaziyetleri ve “yokuş kısım amirliği”. Her neyse, proje yapanların ortak şikayeti bu yanıt alamama. Bu başkanı bize hizmet için seçtik değil mi? Her ay maaş almasını biliyor mu? Arasta’da esnaf arasında, “Meclis üyeliği fazla geliyordu, başkan olunca tamamen yetersiz kaldı” denildiğini acaba duyuyor mu? Yanlış anlaşılmasın, “benim yeğenim de çok iyi bir insandır ama boksta ülkeyi temsil için yetersizdir” anlamında herhalde. Neden düzenli olarak Muzaffer Tunçağ, Selami Gürgüç gibi kendi partisinin deneyimli, akil insanlarından faydalanamaz?

Belki yeni şapkalar yapmalı I  ♥  Urla

Başkan’a rağmen!

logosu ile!

Daha önceki başkan da konjonktürden çıktığı için, altyazı değişip geliştirilebilir. Acaba yerel derken, bu son slogan genele de uydu mu, ne dersiniz?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *