En İyi Tekne ve Zorlanan Turizm

En iyi tekne arkadaşımın teknesidir derler, bir de: \”en mutlu an tekneyi aldığın veya sattığın andır\”.

 

Eğer teknik beceriniz yüksek değilse – ki benim maalesef değil, gerçekten de kiralamak veya arkadaşının teknesinde dolaşmak en iyisi. Yok bu sizin hobiniz ise ve uğraşmayı seviyorsanız tabii tekne sahibi olmak güzel bir şey. Gökova körfezinde biraz yelken yaptık ve biraz motorla dolaştık arkadaşım Zefer Caner’in teknesinde. Caner ilginç bir insan, kırk yıl önce Kanada’ya gitmiş master yapayım diye ve takılmış kalmış, Fabrika kurmuş, satmış ve şimdi yelkenli ile bolca Türkiye’de tatil yapıyor. Teknesini burada bırakıp Vancouver’a dönüyor, yazları gene geliyor. 30 küsur yıldır bu yelken işine merak salmış hem de safkan mühendis olduğundan tüm teknik ile ilgili. Hatta teknesinde küçük icadlar bile yapmış. Yolda yurtdışındaki Türk imajı, mukayeseler ve turizm üzerine bolca konuştuk.

Bu yıl bizde turizm zorda. Rusya’daki ekonomik kriz ve İşid tesiri ile. Birçok yabancı Türkiye’den de uzak duruyor. Batıda bazı insanların zihinlerindeki İslamofobi aşması çok da kolay olmayan, süre alan ama canlandırması maalesef kolay olan bir önyargılar yumağı.

Bunun dışında sokak kedi ve köpekleri ki bence en az yıllık 2-3 milyar dolar mertebesinde bir kayba yol açıyor ve uçan fiyatlar ve maalesef kazıklama illeti turizmde başka kayba uğramamıza neden olan alışkanlıklarımız. Kedi köpek meselesine yarınki yazımda değineceğim.

Bazı yurtdışında yaşayan dostlarımın birçok tanıdığı İşid ile İslam arasında bağlantı maalesef kuruduğu için Türkiye tatilini iptal etmişler. Tabii bir de kazık yemekten insanlar hoşlanmadıkları için. Balık 20 TL deyip sonra su ekmek için komik hesaplarla 40 TL ödemekten hoşlanmıyor insanlar. Lüks bir yerde güzel bir servis ve enfes bir manzara ile balığa 60-80 TL de verebilirsin, o başka bir konu. Eğer bacaklarına kediler dolanmıyorsa. Bir Yeni Zelandalı tekneci Kanada bayrağını görünce Caner’e dert yanmış: “Deniz kenarında bir barda bir biraya 30 TL ödedim. Adria sahillerinde 1.5 Euro ya (4,5 TL) bira içebiliyorum, Yunanistan da da en fazla beş ila yedi TL ye “diye. Ne yapıyor o yabancı? Birkaç lokantacının,   barmenin aç gözlüğünden bir daha gelmeyiveriyor. Biraz kendi bindiğimiz dalı kesiyoruz sanki.

Bodrum yöresinde birçok tesis yarı boş. Antalya’dan arkadaşlarımla konuştum, orda da durum benzer imiş.% 30 azalmadan bahsediyorlar. 15 gün önce Cunda adasındaydım, durum farklı değildi. Hürriyet Daily News da 17 Temmuzda çıkan bir makelede (Coşkun,Jadevicius) Türkiye’de bir gayrimenkül balonunun olduğundan bahsediliyor. Doğru ise bir yandan turizm bir yandan dünyadaki ekonomik konjonktür gayrimenkul balonu nedeni ile oluşan 2007 2009 ABD resesyonu gibi bir durum olacaksa yazın sonuna doğru ekonominin biraz tadı kaçacak  veya kış zor geçecek gibi görünüyor. Hükümeti kurmakta sorumlu kişiler gayet bilinçli ve yapıcı çalışıyorlardır umalım.

1 thought on “En İyi Tekne ve Zorlanan Turizm”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *