Müttefikimiz ABD Abi

Filmlerde çok güzel yönlendiriliyoruz aslan FBI CIA vs. diye  Uff be, adamlarda ne imkanlar var!

Kötü adamları anında hallediyorlar. “”Amerikan kovboyları, Aslan cin otri, donsuz ata binerler” diye bir şarkı vardı çocukluğumda. Cin otri tabii Gene Autrey denilen “iyi çocuk” film artizi. Bir zamanlar ünlü idi şimdi kimse hatırlamaz, zaten iz bırakacak kadar yetenekli de değildi muhterem, diğeri gibi başkan falan da seçtirilmedi.

Ne demiş üstad Shakespeare  Macbeth beşinci bölümde? “Yaşam sahnede böbürlenen ve ürken kötü bir oyuncu!” “Hiçbir anlamı da yok”!

Joe Whitey Bulger isimli kişi hakkında kitaplar yazıldı filmler yapıldı. Kim mi bu adam? Beyazların mafya babası.Bir ara Bin Ladinden sonra en çok aranan adam imiş listede. İtalyanları çökertirken FBİ hem de Harvard’ın MİT nin yani en baba üniversitelerin olduğu Yeni İngiltere’nin “moral başkentinde”   bu baba FBİ tarafından beslenmiş ve büyümesine olanak sağlanmış. Veya daha doğrusu bu baba iklimden istifade ederek FBİ yı, yerel polis yanısıra beslemiş ve kendi mafyasını kurmuş ve şehri tam anlamıyla yönetmiş.

1970 ve 80 lerde epey aktif imiş ve sonra emekli olmuş. Kardeşi bu Eyaletin Senato Başkanı imiş. Sonunda 19 insan öldürme suçlamasından birkaçını tutturarak 2013 yılında 89 yaşında adamı Kaliforniya’da tutuklayıp yargıç önüne çıkartmışlar. Orada bile FBİ dan ne kadar adamı beslediği ortaya çıkmasın diye korunmuş adamcağız. Sonunda hala mutlu ve gururlu yaşamını şu an ömür boyu olarak Florida’da bir hapishanede sürdürüyor. Suçları kabak gibi ortaya çıkan FBI yetkilileri ise hiç yatmadan kurtarmışlar doğal olarak.

İtalyanlar kamu oyunda kötü adam olunca onları çökertirken bu adamı kullandığını iddia etmiş FBİ. Esasında bu adam birçok FBİ ajanını en tepelere kadar maaşa bağlamış.

Bir şeyler anımsatıyor mu bu hikaye sizlere? Hani bir “kötü” PKK vardı ve bir de “iyi” yerli malı Hizbullah. Ve sonunda İstanbul’da 2000 yılında betona gömülmüş bir sürü ceset bulunmuştu? Faili meçhuller falan. Sonra bir adli hatadan bazıları serbest kaldılar?

Evet bazılarımız da şaşırıp evrim falan gibi konularla uğraşıyorlar hala. Allah şaşırtmasın! Dünya tarihine bakınca bolca tencere dibin kara seninki benden kara ile karşı karşıya kalıveriyoruz. Uzak tarih öyle ve korkarım yakın tarih te çok farklı değil ama giderek örtbas etmek zorlaşıyor. Cep telefonu ve sosyal medya sanki en büyük savunma imkanlarından biri normal vatandaşlar için.

Orwell’in Ünlü 1984 romanını bilirsiniz: sizi gözetleyen Büyük Birader ve Hayvan çiftliği (Animal Farm)   ve birçok filmde esas oğlan CİA nin birinci sınıf uçak biletleri ile Holywood’a uçup ne kadar etkili olduklarını anlamak da çok eğitici oluyor.

Bu tür şeyler ortaya çıkıyor. Ama doğruların anlaşılması için en az bir otuz yıl geçmesi gerekiyor. Yalan daha etkili ve hızlı. Bizler istediğimize inanmaya yatkın yaratıklarız ve saf tutabilmemiz de zaman alıyor. O süreçte : “Molla kendini kolla” ve “gemisini yürüten kaptan” Alimallah!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s