Neylerse Güzel Eyler, 1 Kasım Seçimleri

Seçim bir nimet. Binyıllarla zorbalara krallara veya sultanlara vesaire karşı savaşlarla edinilmiş bir ilerleme.

Seçimden sonra morali bozulan arkadaşlara biraz seçmen “neylediyi” açmak isterim.

Savaş istemediğini ve bilhassa güney sınırlarımızda olan bitende diri, dinamik ve hareket kabiliyeti olan bir hükümet istedi. Terör de istemediğini söyledi.

Eldeki malzemenin bu süre için en elverişlisini seçti. Kimseye tek başına anayasa yapma yetkisi vermedi. HDP ye ve MHP ye mecliste kalın ama uzlaşmacı olun dedi. Bu hükümet umarım kalıcı ve tarihe geçici bir seçim ve partiler kanununu da içeren bir anayasa yapmayı becerir gari.

\”Türk halkı tepki vermez\” demeyin seçimlerde çok güzel tepkisini veriyor. Birkaç ayakkabı kutusuna takılmayın dedi. Bal tutan parmağını yalar misali ama derin dış büyük abilerle beraberce çalışıp dini yol ve yöntemleri benimseyerek hükümet devirmeye veya kurmaya çalışanlara paralel veya dikdörtgen çok ta prim vermediğini söyledi. Daha önce yıldızlar konusunda olduğu gibi. Çok hassas çalışan bir hukuk terazimiz yok, kurunun yanında yaş da yandı ama Allah için elinizi kalbinize koyun ve söyleyin ayakkabı kutuları olayında yabancı derin abiler etkin değil miydiler?

Cumhurbaşkanı

Erdoğan’ı halkın sevmesi Belediye başkanı seçilirken ruhsatsız bir evde oturmasında gizli. Eğitimi öyleymiş veya böyleymiş seçmenin çok da umurunda değil. Çalışıyor mu? Yes! Psikolojisi zaman zaman bozuldu mu ? Kanaatimce evet ama bu son seçim epeyce rahatlatmıştır herhalde psikolojisini diye umuyorum. Bu topraklarda insanın psikolojisi arada bozulmadan yaşamak kolay mı? Halkımız buna alışık.

Cumhurbaşkanı çok da fazla “Başkanlık” diye direnmese çok akil bir tutum sergiler diye düşünüyorum. Geçen (Haziran 2015) seçimin altına anında düşebilir oylar. Seçmen kanımca bu mesajı da verdi.

MHP

Bahçeli tavrıyla ve söylemiyle çağdışı kaldı sanki. Yanında kimseye, hele hele yani seçilenlere danışmadan yaptığı 7 Haziran seçimi sonrası konuşması ile “güçlü lider” imajı vermek isterken eğitim seviyesi veya beyindeki kan oranı , ego sorunları veya ben bilemeyeceğim hangi nedenle beceriksiz muhteris resmi verdi sanki.   CHP başkanının beraber hükümet kurma yaklaşımını  aşağılaması ile de bu resmi pekiştirdi ve sonra hayırcı imajından kurtulmak üzere çabaladı durdu. İstirahat etse çok hayırlı bir iş yapar ama korkarım fıtratında bu yok, hem başkan olmasa herhalde canı sıkılır bu yaştan sonra. Oyuncak arabalar, birkaç başka eski araç ile dolanma aklıma uzaktan başka bir öneri de gelmiyor. Herhalde botanik felsefesine merak salmaz bu yaştan sonra. Belki yeni bir parti MHP den çıkar?

CHP/HDP

Hala ellerinden gelse Bayar’a Menderese laf sokuşturan insanların barındığı partiye de güvenemedi. Oylarını arttırmışmış! Yüzde sıfır nokta kaç buçuk Allah rızası için? CHP de Kılıçdaroğlu eski tüfekleri tasfiye ederek başarılı bir yönetim sağladı kanaatimce de, bu yol ile iktidara varması için daha çok on yıl gerek. HDP ile daha etkin bir dialog, başka bir lider? Bilemem, CHP liler düşünsün.

Yeni Hükümet

Yeni kurulacak hükümeti sanırım bir hafta içinde görürüz. Anayasa ve uzlaşma ilk hedefinizdir ileri.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *