Hayret! Sabuncubeli’ne Kar Yağmış

 

 

İzmir Manisa bağlantısında her kış kar yağar. Bazen de bahar çiçekleri yağar.Anlamlı bir trafik vardır Manisa ile İzmir arasında. Bir sürü çalışan oradan oraya gider. Bir atar damar niteliğindedir. Her kar yağdığında da sorun olur. Hep beklenmedik zamanlarda kar yağar çünkü.  Doğal olarak, örneğin  Ağustos ayında kar yağacağını  yetkililer beklemezler ve şaşırırlar. Hazırlıksız yakalanırlar.

 

Her kış da yol kapanır. Bu yolu daha güvenli hale getirmek için yolcu gözüyle fazla da anlam veremediğim koskoca bir “kaçış rampası” yapılır. Kaça yapılmış neden daha ufak 3 adet yapılmamış da bir tane yapılmış bilemem ama yolcu gözüyle bakınca İzmir’i freni patlayan kamyonlardan koruma amacı ile yapılmış da ancak son 800 metre de freni patlayan bir kamyonu veya otobüsü durduracak şekilde.

 

Bu yolda yüzlerle güneş enerjili uyarı lambası konulur o denli sık ki geceleri ışıktan insan neredeyse göremez olur. Herhalde lamba başına bir para da ödenmiştir. Bilemem. Bunu ancak konunun uzmanı uluslararası denetçiler çözebilir diye düşünüyorum vatandaşın parası doğru mu yanlış mı harcandı ve kimin cebine gitti. Yolcu gözüyle o sayının yarısı veya üçte biri uyarı lambası konulsa en azından %60 daha aza mal olurdu ve daha güvenli olurdu derim gene vatandaş gözüyle. Kimseyi haksız yere de itham etmek istemiyorum. Bu yolun müdürleri falan elbet benden daha iyisini bilirler.

 

Neyse uzun lafın kısası   kaç gündür kar bekleniyordu. Ve hey ay maaş alan bu yetkililer herhalde bu sabah gökten meteoroloji tahminlerine göre bahar çiçekleri veya kelebekler yağacağını bekliyorlardı ki kar yağınca yol kapandı. Gene cahil vatandaş olarak aklıma gelen soru: gece yarısından itibaren tedbir alınsaydı yol gene mi kapanırdı?

 

Neyse ben her ay bu yolu açık tutmakla görevli değilim ve konunun uzmanı da değilim öylesine yazıyorum işte. Aklıma tek bir kelime geliyor: İnsaf!

2 thoughts on “Hayret! Sabuncubeli’ne Kar Yağmış

  1. Abi 2 şey var:
    1. Kaçış rampasında kamyon diyelim yokuştan dolayı durdu, geriye kayması nasıl önleniyor :))) (Şaka şaka)
    2. Ciddi bir şey: Tünel inşaatı başladı bi türlü tamamlanmıyor. Sanıyorum bazı sorunlar var. Süresi Bolu tünelini aratmaz umuyorum.

    Like

  2. Yol kapanma elestirisi hakli, kacis rampasi elestirisi haksiz. Asistanligim donemimden hatirliyorum. Her ay mutlaka bir kamyon universiteye dalardi. Tonlarca asiri yukten Uzun frenleme sonunda fren diski korlasir ve frenler tutmazdi. Simdi saniyorum teknoloji epey degisti. Yuk denetimleri de artti. Rampa boyu herhalde bir hiz varsayilarak hesaplanmistir. Yeri de frenlerin iyice kizdigi varsayilan bolgede olmasina gore belirlenmistir Ancak ABD de gorduklerim ile asagi yukari ayni. Ugur beye cevap, zemin saniyorum toz cakil karisimi, teker saplaniyor olabilir…

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s