Darbe

 

 

Akşam saat 10.30 yatmıştım, tam uyuyacağım, bip bip diye \”wotsup\” dan mesajlar gelmeye başladı.

 

Yurtdışından. Damadım ve kızımdan, ben “bu saatte darbe olmaz”, “yarın haberlere bakarım” falan dediysem de devamı gelince kalkıp TV açtım.

 

Gece saat 1 de sela okundu. Anlaşılan tam planlanmamış bir darbe girişimi daha. Talat Aydemir ismi akla geliyor. Ve korkarım epeyce can verildi. Çok fazla gerince bir taraflardan patlıyor.

 

Hiçbir şekilde bu subayların yaptığını onaylamak mümkün değil. O silahlar tanklar ve uçaklar polise askere emanet verilmiş gereçlerdir. Tek sevindirici tarafı iktidarı olsun muhalefeti olsun bu darbe girişimi karşısında yek vücut durulması.

 

Erdoğan sadece “intikam” diyerek bu olaydan ne dersi çıkartmaya muktedirdir bilemem. Önce “ne istediyseler verdik” diyen kimdi? Ordunun bir kez daha hallaç pamuğu gibi atılacağından şüphe yok, çok üzücü bir durum.

Tutuklanan 754 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubundan bahsediyor haberler. Bunların aileleri var. Binden fazla yaralı, yüz kadar ölü. Ders çıkartmak gerek. Yarın daha fazla bilgi sahibi olacağız.

 

Politikacıların germemeleri esas. Had bilmek ve karşı tarafı dinlemek ve uzlaşmayı  önümüzdeki on yıllarda öğrenecek politikacılarımız anlaşılan. Devlet olanaklarını ayni hatalı silahı kullanan askerler gibi kendi çıkarlarına kullanmamaları önemli.

 

Hepimiz bizim paramızla ailesiyle uçakla Muhammed Ali’nin cenazesine giden hırslı Cumhurbaşkanımızı izliyoruz. Hukuken hesap ta sorulamıyor işleyen mekanizmalar ile. Bu hesap elbet sandıkta sorulacak er ve geç. Gerginlikten uzaklaşan bir üslup esas olmalı. Unutulmaması gerek ki iktidara verilen güç de emanettir. Kritik yazana, düşünene “terörist veya vatan haini” diyen bir zihniyet de er veya geç patlamalara neden olur.

 

Uzlaşma gerek bu toplumda ve bunu umarım her sorumlu idrak eder. Uzlaşamama ve patlama, yazık bu coğrafyaya, yazık bu insanlara. Tedirginiz. Sonunda bu sonbahar seçim gözüküyor. Uzlaşma olmayacak korkarım.

ps.17.07 Genelde  halk darbeye izin vermedi diyebiliriz. Son derece sevindirici bir safha demokrasimizde. Anlayamadığım tarafı ise 2000 kadar hakimin ve Anayasa Mahkemesi Üyesinin gözaltına alınması. Bu tür istihbarat var ise bu darbe olmadan bu kadar şehit vermeden neden önlenmedi. Yoksa acaba bu fırsat bu fırsat diye yapılan bir operasyon mu?

Bu zafer sonunda itidal çok önemli!

 

2 thoughts on “Darbe”

  1. Iyiki varsınız Umur bey, Mahmut beyin sizin gibi aklı başında bir uyarıcıya gerçekten Ihtiyacı var Allah size , hepimize, bu güzel vatanımıza ve bilhassa Mahmut beye selamet versin 😔

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *