Bay Futbolleaks ve Mesut Özil

 

 

Olmayan kriminal öyküler ve futbol. TV de milyarların sevgilisi ve afyonu.

Bir genç adam çıkıyor ve tam bu olayın  futbol kısmının içine tabiri caiz ise ediyor.  Pis oyunbozan! İsmi gizli tutuluyor. Futboldaki şikeleri ve para yıkamaları ifşa etmeyi kendisine iş edinmiş bir genç adam. Der Spiegel dergisi kapaktan verdi haberi.

 

Uli Höness’in vergi kaçırmaktan Almanya’da yatıp çıktığını duymuştum.. Çıkınca gene ünlü Futbol klübü Bayern München in başına geldiğini de .   Kader kurbanı, klüp yöneticileri ve futbolseverler onu seviyorlar anlaşılan. Antalyasporlu Samuel Eto nun İspanyol savcılığı tarafından milyonlarca öro vergi borcu ve cezası için arandığını Türk basını yazmıştı. Babası ve Messi’nin yargılandığını da. Sonunda cezaya çarptırıldı benzer bir olay bir daha gelirse hapise de girecek.  Eh sporda vergi kaçakçılığından yargılanan birkaç tenisçi de vardı

 

Futbol ile ilgilenen bir insan değilim ama bu satırları yazarken  baktım, dört makalede bu konuya sosyolojik açıdan değinmişim. “Futbol bir savaş oyunu” diye bir yazıda olayın evrimsel boyutundan ne anladığımı yazmışım. Bu haftaki Der Spiegel dergisinde Ronaldo ve Özil’i kapakta görünce okudum.

Eyvah, eyvah. Paran mı var derdin var. Mesut Özil’in Düsseldorf’taki şirketinde önce babası ile kavgaya tutuştuğu ve karşılıklı restleşmeler ihtarlar sonunca (yıllık avukat hukuk ve danışma ücretleri yüzbinlerce öro) Mesut’un babasını şirketin başından atıp kardeşini getirdiği ve altından Ferrari arabasını aldığı yazılı.

 

Sonra İspanya’da vergi konusu gündeme gelince Mesut Özil babası ile anlaşıp 8 milyon öroyu babasına tazminat olarak ödediğine ait bir belge sunmuş ve Ferari’ yi tekrar babasına vermiş falan filan gibi detaylar der Spiegel dergisinde. Bu anlaşma sayesinde “sadece” 2 milyon öro vergi ödemiş İspanya’da.  Ayrıca kesilen yedi yüz küsur bin öroya da itiraz etmiş.   Der Spiegel dergisinin bu bomba haberinden  sonra gerek Baba Özil gerekse Ronaldo epeyce ciddi bir araştırmaya tabi tutulacaklardır. Ronaldo sıfır vergi ile İrlanda’dan Karayib adalarına oradan Yeni Zelanda\’ya giden şirketler vasıtası ile bir düzenek kurmuş.

Bizim basında da bu konuda yakında bolca haber çıkar. Ronaldonun sıfır vergi ödediği rakam yaklaşık 75 milyon öro. Zenginin parası, züğürdün çenesi.   Sadece şaşırıyorum bu meblağları okuyunca.

 

Der Spiegel “John” takma adıyla Futbol leaks kurucusu.  Futbolu 3-5 futbol ajanı ve haram para yiyen klüp başkanının elinden kurtarma konusunda iddialı olan ve modern sporun Robin Hood u diyor dergi  ve  5 lisan bilen bu genç adamdan neredeyse hayranlık ile bahsediyor.

 

Tabii dedektifler de bu adamın peşindeymişler. Adı geçenlerin çoğu ise İspanya’da bir ajanın bilgisayarından heklenerek alındığı söylenen belgelerle ilgili olarak Der Spiegel ile konuşmayı reddetmiş.

 

Bay futbolleaks yırtık jeans giyen bir genç adammış ve 2016 ya kadar olan 1.9 Terabyte belgeyi toparlamış. 1.9 Terabyte yaklaşık beş yüzbin kalın kitap demek. Orijinal yazıların anlaşmaların sözleşmelerin kopyaları. Der Spiegel de birkaç yayın kuruluşu ile uzmanları ile bir kurul kurup aylarca bu  belgelerin gerçekliğini araştırmış bu konuyu kapak yapmadan önce.

 

Zor yahu böylesine çok insanı görevlendirecek halkın parasından beslenen bir basın imparatorluğu kurmak. Kolayca “iktidardakiler ile “ uzlaşmak var iken.

 

Daha da zor ya’hu,  yek at, yek mızrak bu kadar çok lisan öğrenip bu kadar çok bilgisayara girip çıkarak Bay Futbol leaks olmak. John denilen adam bir futbolsevermiş dergide yazılanlara göre.

 

Wikileaks ve Julius Assange’ı anımsadım, baktım adam hala Londra\’da bir Sefarette sığınmış bir nevi hapishanede yaşıyor. Diğerinin ismini bile hatırlayamadım hani sonunda oradan oraya kaçıp Rusya’ya sığınmıştı. Tabii sus pus olunca da ismi unutuluyor. Rusya gibi kendi basınını susturan bir ülkenin ABD ye meydan okuyarak adamı kabul etmesi de ayrı bir trajikomedi. Muhakkak olan bir şey bu tür insanların peşine şu veya bu şekilde düşülüyor belki de ödüllendirilmeleri gerekirken. Epeyce insanın tavuğuna kış diyen Bay Futbolleaks’in adını o nedenle gizli tutuyor dergi.

 

İnsanlar gerçek ile çok da ilgili değiller mi acaba?

“Üzümü ye bağını sorma” dememiş boşuna atalarımız.

 

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *