Yerel, deprem vs.

Başbakan İzmir Milletvekili. Belki ondan medet ummak gerek. Basından iktidar partisi ile İzmir Belediyesinin pek de iyi geçinmediğini duyuyoruz.

Urla meydanında bugün Muzaffer Tunçağ ile karşılaştım. Zarif ve medeni bir insan, bir dönem Konak Belediye Başkanlığı da yaptı. Yürürken konuşuyoruz. Bu arada genç bir aile geldi, pat diye özürlüler için ayrılmış park yerine aracını koydu. İkimiz de bakıştık ama bir şey söylemedik, artık yaşlı başlı insanlar olarak. Kendi aramızda gülüştük, yaşamları boyunca yeter fahri zabıtalık, trafik polisliği vs. yapmış, yorgun insanlar olarak. İzmir’in sırtlarının yeşillenmesi konusunu da onunla konuşmuştum birkaç yıl önce. O zaman söylediklerini tekrar hatırlattı. Sırtların çoğu Milli Emlak elinde. Tepeden aşağı birkaç yağmur suyu toplama ve havuzlarda yeraltı suyuna karışmasını sağlamak için proje de geliştirmiş İzmir Büyükşehir Belediyesi. Milli Emlağa takılmış. Malum biri (Milli Emlak) iktidar partisinde, diğeri de (Belediye) ana muhalefet! Hazin tabii.

O nedenle belki Başbakan çözer diyorum. Olmayacak duaya amin mi desem ne desem? Başbakanın bu satırları veya İzmir’in Karşıyaka, Bornova sırtlarının yeşillenmesi için yazdıklarımı okuması veya bu işin öneminin birisinin kendisine anlatması gerek bu kadar iş içinde!

Neyse birike birike, kamu oyu oluşur ve belki on yıl içinde el atılır, belki 20, belki 30. Gene de konuyu gündemde tutmaya gayret etmek gerek.

Muzaffer Tunçağ Bey, yeni fuar alanı hakkında da bir şey söyledi. Yaklaşık dört yıl önce monoray ile ana hatta bağlanması planlanmış yeni fuar merkezinin. Bakanlıktan yeni izin çıkmış. İhale yapılması vs yani umduğum gibi insanlar aracını yeni fuar merkezine park edip havalimanına gidebilecekler üç vakitte. Sevindim.

***

Buraları deprem bölgesi. Erken uyarı sistemleri pahalı ve nadir. Yeni bir gelişmeye göre belki cep telefonunuz sizi depremden bir dakika önce uyarabilecek! Bu hayat kurtarıcı olabilir bir masanın altına sığınmak veya dışarı çıkmak için olanak verebilir. Daha iphoen aplikasyonu yok ama android de var

MyShake isimli aplikasyonu Berkeley Üniversitesinde geliştirmişler. Ne kadar çok kullanıcı o denli iyi netice. Cep telefonunuz bir masanın üzerindeyken ve aplikasyon açıkken bu az enerji kullanan aplikasyon merkeze sürekli veri yolluyor. Dünyada şu an iki yüz bin kişi bu aplikasyonu kullanıyormuş. Yani tek tük saysmik merkez yerine binlercesi. Bazı vakalarda şimdiki neticelere göre erken uyarı başarılı olmuş.

\”Ay benim cep telefonumdan enerji kullanılacak, nerde olduğumu bir grup daha görecek bana ne \”diyorsanız yüklemeyin. Öyle düşünmüyorsanız uluslararası bilime katkı yapmak ve belki de bir dakika erken uyarılmak istiyorsanız indirin derim bu aplikasyonu.

İzmit büyük depreminde bizim köpek bir dakika önce epey havlamıştı gecenin ortasında İstanbul’da. Uyanıp, kalkıp zaten 40 metrekarelik bahçeye bakıp, hırsız falan olmadığını görünce : “sus! “ demiştim ve hemen sonra deprem başlamıştı!  Gölcük\’te yaşayanın belki, bu ön uyarı hayatını kurtarırdı! Yani ben taraftarım bu faydalı bilime katkıya.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *