Trump’u Kıskanmak? Melanie Resimleri!

 

 

Gerek ABD gerek Türkiye’de “okumuş- liberal” kesimde çok bariz bir Trump’u (siz kısmen de isterseniz bu ismi Erdoğan olarak okuyabilirsiniz) kıskanmak ve küçümsemek olgusu aşikar.

 

Trump belli ki bir sazı iyi çalıyor. Para sazını. ABD nin yeşil otlaklarında yetişen bağrı yanık bir zengini olarak yakın doğu algısı doğal olarak zayıf. O eksiği de musevi damadı ve Kushner ile evlenince musevi olan kızı İvanka  ile kapatıyor.

 

Dinsizin hakkından imansız gelir diyerek 110 milyar dolarlık anlaşma ile Suud’u bağladı.   Eh, bir de düşman gerek: eskiden Saddam’ın Kitle imha silahları “weapons of mass destruction” nasıl uyduruldu ise İran’ın terörist hükümeti diye bir şey uyduruldu.   Suudlar ve İsrailliler derken Filistinlilerle bir yakınlaşma uzlaşma denenecek. Haydi bakalım hayırlısı.

 

İran öyle veya böyle daha orta yollu bir hükümete seçimlerle geçiyor. New York, Paris, Londra’daki terör olaylarından hiç birinin sorumlusu değil. Ana sorumlulardan biri olan, “kraliyet” ailesinin çıkarı doğrultusunda Wahhabi ihracatçısı diktatör Suud ile anlaşmayı yapıyor Trump. Parası olmayan Yemen ile yapacak değil ya!

 

Sol eğilimli ve eğitimli Kürt Fraksiyonunu silahlandırmakta bir beis görmüyor. Çünkü ABD nin toplumsal hafızası İrak savaşı sırasında Türkiye’ye güvenmemeyi öğrendi.   Bakalım bu denklemden bir İsrail Filistin barışı çıkacak mı?

 

Trump da, Erdoğan da, Duterte de mütefekkir,     yani düşünce adamı olarak adlandırılabilecek liderler değiller. Hepsi konservatif kesimce seçiliyor. Ama din anlamlı bir etken değil. Çıkarlar önemli, bir Saray’a seyahat, bir şapka ve “liderin” taviz vermeyen isyankar tutumu! Ve o denli “abuk sabuk laflar eden” birisinin vaadleri.

 

Melanie nin çıplak fotoğrafları tüm basında yayılıyor. Trump’ un “elimi kızların bacakarasına (o başka bir terim kullanıyor) koyuyorum, ünlü olunca ses çıkartamıyorlar” gibisinden kişilik yapısını açığa çıkartan ses bantları ortada.

 

Konservatif seçmen’in umurunda değil. Liberal ve okumuş kesim krizler içinde! Bir de belki şu açıdan bakmak gerek. Acaba ahlakçı (moralist), ben bilirimci liberal okumuş kesim Trump’u kıskanıyor da o nedenle mi histeriye yakın bir şekilde tepki veriyor?

 

Bu bir teşhis değil dostlar, sadece bir soru. Olayı anlamaya çalışma!  Biz okuma illetinden muzdarip yaratıklar olayları biraz da ahlak falan ile anlamaya çalışıyoruz. Hüsrana uğrayınca da aşağılayarak tepki veriyoruz. Acaba kıskançlık mı var? Belki de toplumun deneme ve yanılma metodu ile kültürel evriminin bir parçası mı bu liderler?

 

Melanie nin gençliğinden beri çekilen çıplak resimleri internette dolaşıyor. Olumlu eğitimli bir arkadaşın tepkisi “Allah nazardan saklasın! Fiziğini bu kadar yıl nasıl korumuş!” oldu. Kıskançlık, yargılama  ve aşağılama olmayan bir söylem.

5 thoughts on “Trump’u Kıskanmak? Melanie Resimleri!”

 1. Alev ÖZMUMCU

  Dobra dobra dogru
  Guzel yazmissiniz
  Ellerinize saglik
  Alev Ozmumcu

  iPhone’umdan gönderildi

  Mahmut Tolon <comment-reply@wordpress.com> şunları yazdı (27 May 2017 09:26):

  mtolon posted: ” Gerek ABD gerek Türkiye’de “okumuş- liberal” kesimde çok bariz bir Trump’u (siz kısmen de isterseniz bu ismi Erdoğan olarak okuyabilirsiniz) kıskanmak ve küçümsemek olgusu aşikar. Trump belli ki bir sazı iyi çalıyor. Para sazını. “

 2. Uğur Karatop

  O yorumu yapan kişi olarak az küçümseme ve üstü kapalı bir yargılama olduğunu itiraf etmeliyim, ama kıskançlık zerre kadar yok. Bence Trump’ın veya benzerlerinin üstlendikleri sorumluluk o denli ağır ki, bu sorumluluğu üstlenebilmek için yaşadığımız yüzyılda biraz cahil cesareti gerekiyor. Bu anlamda bulundukları yer kıskanılacak bir yer olmaktan daha fazla kaçınılan bir pozisyon diyebilirim.

 3. Yonca Sarigedik

  Valla birsey diyeyim mi, bizi yonetenlerin de insan oldugunu kabul ediyorum ama baska insanlari yonetebilecegini dusunen insanlarin standardlarinin daha yuksek olmasi gerektigini, lead by example kalitesine sahip olmasi gerektigini dusunuyorum. doktorun dedigini yap, yaptigini yapma sokmuyor uzun vadede.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *