Pet şişeler, Görüntü ve Gürültü kirlenmesi, Yarımada hemen çözebilir mi?

Şu Almanlar bizdeki trafiği kıskanıyorlar. Yoksa biz mi onlardaki trafiği kıskanıyoruz?

 

Sorunları çözmek istiyorsak 1) Kendi kendimize karşı dürüst olmamız gerek.

2) Konuları sulandırmadan sonuna kadar düşünmemiz gerek.

 

Biz ise tartışma merakı ile bir tutam, kıskançlık katarak dinlemeyi sevmeden fikirlere “bende de fikir var, hem de fikrin alası senin fikrin de neymiş” diye atlıyoruz ve sonunda fikir curcunasından insanlar yoruluyorlar ve toplantılardaki değerli zaman ve iyi niyet heba oluyor. Örneklerle bu konuyu başlı başına bir dizi olarak yazabilirim. Sulandırmadan devam edeyim:

 

Pet şişe sorunu önce Urla yarımadasında çözülebilir. Dolayısı ile çevre kirlenmesi ve görüntü kirlenmesi. Yıllardır yazıyorum bir kez daha yazayım :

Çözüm basit bir pet şişe suya 75 kuruş veriyorsanız 1 Tl de depozito koyarsınız ve geriye getiren de o alırken ödediği parayı geri alır. Almanlar aynen böyle yapıyorlar. Kutu kolalarda da benzer bir tutum. Bunun gereğini her zabıta her vatandaşa anlatacak kadar da bir kamuoyu çalışması. Bu Urla’da çözülebilir. Sonra tüm Urla yarımadasında. Görüntü kirliliği anlamlı olarak azalır. Her bireye çevre bilinci aşılanmış olur. Basın yoluyla bu tüm ülkeye yayılır. Söylemesi ayıp Almanya tam bunu yıllardır yapıyor!

 

Görüntü kirlenmesinde tabelalar da nasibini alır “Reklam ve Gelir” diye bunu geçen ay yazdım.

 

Yollarda akşamlar veya sabah erken bisiklet binerken köpekler tarafından kovalanmaktan kurtulabiliriz veya lokanta’da otururken taciz eden kediler yerine tekrar serçeler görebiliriz, birçok ülkede olduğu gibi. Çocuk parklarındaki kumlar kedi ve köpek pisliğinden arınabilir.  Bu konuyu da yeterince yazdım, en son bu yılın nisan ayında: “Sokaktaki kedi ve köpekler hakkında reform önerisi” adı ile. Almanya’dan öte ülkenin kalkınmaması için eğer saf tutulabilirse fazla da neden yok!

 

Yaşadığım yerde CHP Belediyeleri var. CHP ana muhalefet partisi. Bazı somut şeyleri kuvveden fiile – yani düşten gerçeğe – geçirebileceğini gösterebilse iyi olur. Görüyorum yerel belediyeler de daha ziyade “vatanı kurtarmak” üzerine kafa yoruyorlar.

 

AKP vesayetçi devletten kurtulmak için yola çıktı ve vesayetin kendisi haline geldi. Yarattığı atmosfer bilim için dostça değil, evrim okullarda öğretilmiyor. Dinde gereken reform yapılmıyor.

 

Bürokrasiden, vesayetten ve laikliğin baltalanmasından muhalefet inanılır programlarla yola çıkarak bir yere varamadı. Yürümek bir başlangıç ama basit şekilde yargı reformu seçim reformunda ne istediğini bilen ve istediğini basit hamaset içermeyen bir şekilde esasen bilhassa bürokrasinin aşılması konusunu adalet ve halkımızın %75 ini ilgilendiren eğitim konusunda çözümü  halka anlatmak gerek.

 

Aklımız gözümüzdedir, en güzeli belki yaparak ve başarıya ulaşarak göstermek olabilir.

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s