Adalet Falan

 

 

 

Kölelik ABD de yasaklanalı 150 yıldan fazla oldu! Yaa, öyle mi? Yaklaşık dört milyon ABD vatandaşının bugün seçim hakkı yok! Bu ne demek oluyor o halde?

 

Puerto Rico, Guam Amerikan Samoa falan. Bir kısmının adını Kore krizi dolayısı ile duyduk. Bu “koloni”lerde yaşayan “yerliler” doğunca ABD vatandaşı oluyorlar ama seçme hakları yok.

 

Ya’hu, insan hakları falan vardı ya hani? Hem de yüzlerce yıldır?   “İdare et abi! O kadar da karıştırma!”

Obama Küba’daki ABD topraklarında ve  ABD yasaları dışında(!) olan “Quantanamo hapishanesini kapatacağım” diye yola çıktı ve sonunda en fazla İnsansız hava aracı ile insan öldüren başkan olarak tarihe geçti. Ben insansız hava aracı yazınca siz bir zahmet onu “yargısız infaz” diye okuyun.

 

4o yıldır yazıyorum, bürokrasi falan diye, belki de bu yazma alışkanlığından vazgeçme zamanı geldi, geçiyor. Adalet falan temenniden ibaret, korkarım öyle de kalacak daha uzun yıllar, belki yüzyıllar?

 

Her devletin bir baş düşmanı vardır, o da kendi halkıdır! Vallahi ben demiyorum bu lafı. Chomsky diyor. Devam ediyor: hemen bir dış düşman bulurlar ve halkı (başkaldırmasınlar diye) büyük tehlikeden haberdar ederler! Haksız mı? ABD için en trajikomik örneği de Grenada adasının istilası olarak veriyor.

 

Bizde de olaylar farklı mı? CHP liderinin yürüyüşü ile Adalet konusu gündeme geldi. Kendisi için atlet fanila olsun, olmasın epeyce sağlıklı bir iş yaptı. Oradan yola çıkarak, yaşça kıdemli vatandaş olarak biraz içerik eklemeye çalışayım.

 

Nedir bu yeşil pasaport işi? Görevli memura ayrıcalık tanınır, anlarım ama emekli olana, zart dairesinde sittin sene görevli olana, onunla kalmayıp eşine çocuğuna? AT de kendisi tarifeli uçak ile seyahat eden Bakan (kimsin sen?) anlar mı buradan tarifeli uçak ile Paris’e uçup oradan (kesemizden!) özel uçak kiralayarak ABD ye uçan Bakanı? Sonra yeşil pasaportunuzun ayrıcalığına kısıtlama getirirlerse şaşırmayın!

 

Emekli maaşında en fazla işçi’nin 7 misli olarak bir yelpaze daha adil olmaz mı dersiniz? Zaten fark var ve olacak, isteyen gerisini isteğe bağlı emeklilik ile bankalara para yatırarak kendince garantiye alır. Nedir bu halka SGK ve yönetene lüküs sağlık sigortası farkı? Buna itiraz neden Adalet yürüyüşünde veya \”kurultayında\” dile getirilemez?

 

Nedir bu koruma merakı?   Zart müsteşar, veya bakan veya general emekli olalı 10 yıl olmuş, ne koruması yahu? Ispanak alsın diye mi? Hani emir eri devri bitmişti? Nöbetleşe değişen askerler. Şöförler? Ne şaşaa bu ? Tatlı geliyor da, bırakması zor mu geliyor kardeşler? “O”  her yeşil pasaportlu gibi vatan için kendini \”feda\” etmiş! Eee, normal vatandaş bu ayrıcalıkların hepsini benzin alırken ödeyerek na’pmış?

 

Kadın hakları eyvallah ve evelallah! Tabii ki olmalı ama nedir bu memurun veya kıyak emeklilik sahibi müteveffa milletvekilinin 60 yaşındaki evlenip ayrılmış torun, han, hamam, çiftlik çubuk sahibi kızına hala maaşın 40 yıl önce kaybettiği babasından verilmesi? Özel sağlık sigortası ile?   Ayıp falan olmuyor mu biraz?

 

Yaaa bay Kılıçdaroğlu kardeşim, madem “Adalet”, bu konuları isim vererek dile getirmek zor mu? .   Başkan olduğunuzdan beri size ulaşmak zormuş deniliyor. Farkında mısınız? Bakalım Meral hanım neyleyecek?

Yanlış anlamayın? Olamayan ve olmayacak şeyin peşinde değilim. Eşit değiliz ve olmak da istemiyoruz! Her insan zaten farklı olmak istiyor. Ama ortak malın daha hakkaniyetle dağılımını en azından seçtiğimiz insandan istemek de hakkımızdır. Hep bana, rab bana ayıp oluyor artık.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *