Seçim Şaçmalığı veya ABD de Rusların Trumpu Seçtirmesi

 

 

 

Türkmenistan’da Tükmenbaşı denilen bir geri zekalı yönetici vardı. Oranın diktatörü idi. Bir ayın ismini kendi ismi ile değiştirdi. Orada da okumuş etmiş insanlar onun bir salak olduğunu biliyorlardı. Ama bir şey yapamıyorlardı. O öldü başka birisi başkan oldu. Netice itibariyle her halk hakkettiği yönetici tarafından yönetilir gibisinden laflar var ya çok da doğru değil.

 

Aklı başında insanlar saf tutamadıkları sürece de daha çok su kaldıracak türümüzün seçim biçimi hakkında konuşmalar ve sonunda seçilenler.

 

Rusların ABD seçim sistemini nasıl kurdukları ortaya çıkıyor yavaş yavaş. Ortada olan bölgelerde sistematik olarak Facebook üzerinden ve diğer sosyal medyadan seçmenleri yönlendirmişler. Örneğin oyu ortada olanı İslam düşmanlığı ve komplo teorileri ile bombalayarak. Hepimize sıkça bu tür dezinformasyon epostaları gelmiyor mu? Bu tür tuzaklara düşmeye meyyal bilgi ve akıl sistematiği olanlar da kolayca düşebiliyorlar. (Örneğin Almanya’da çoğunluğun Nazi olduğuna inanan vatandaşlarım var.) Almanya’da da bunu denedikleri kesin Rusların. Başkan Obama garibim facebook sahibi ve yönetici Zuckerberg’e bu tür manipülasyonlar olduğunu söylediğinde işin başında olan genç tecrübesiz ve zengin çocuk gülüp geçmiş. Tehlikeli bir kombinasyon değil mi tecrübesiz veya cahil olup zengin olmak?

 

Şimdi Amerikan senatosu ciddi bir çalışma içinde ABD deki seçim manipülasyonun sistemini ortaya çıkardı. Rusların başarılı oldukları da kanıtlandı. Ve unutmayalım ki bu manipüle edilmiş seçim sistemi ile de Trump ucu ucuna kazandı. Hepimize afiyet olsun!

 

Dışişleri bakanı Tillerson güvenilir kaynaklara göre Trump’ın bir moron yani geri zekalı olduğunu söylemiş. Laf o kadar yayıldı ki. Tillerson çıkıp Trump’a ne kadar bağlı olduğunu ve onun ne kadar büyük bir devlet adamı olduğunu söyleyen bir basın toplantısı yapmak zorunda kaldı. Hayvanat bahçesinde maymunlara fıstık atar gibi felaketzede halkına kağıt havlular atan bir Başkanı TV de hepimiz izledik. Bakalım ABD de meclis bu adamı görevden alabilecek mi? Muhtemelen alamayacaklardır. Hazır hem başkanlığı hem mecliste çoğunluğu kazanmış Cumhuriyetçiler mama dağıtımı onlarda risk ederler mi sanıyorsunuz?

Ben sanmıyorum. Bu yazıdan sonra geçen mayıs ayında seçim sistemi ile ilgili bir yazıyı yarın tekrar yayınlayacağım.

 

 

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *