Seçim Hesapları ve Meral Abla

 

 

Çok da derine inmeye gerek yok. Seçimlerde karından, hislerine göre karar veriyor insanlar. İP göbekten bağlayacak mı? Meral hanım kadın kartı ile oynamayı planlıyor. Başarılı da olabilir.

 

Geçen ABD seçiminde Hillary kadın oylarının sadece %54 ünü alabilmişti. Kaybetti.

 

Halbuki Obama siyahilerin oylarının %95 ini almıştı.

 

Çoğunlukta olan beyaz ABD’li kadınların yüzde 52 si Trump seçti.  Siyahi kadınlarda Hillary önde idi.  Seçme hakkı olan kadınların sadece % 63 ü sandığı gitmiş son seçimlerde ABD’de.

 

Halbuki daha önceki seçimlerde hep daha fazla kadın seçmen oy kullanmış.

Yaklaşık 160 milyon kadın var ve tabii o kadar da farklı hikaye. Şimdi yapılan yerel seçimlerdeki neticelere göre kadınlar artık uyanmış.anlaşılan Amerika’da.

 

Meral Hanım ile Türk kadını kendisini örneğin Tansu Çiller’den daha fazla özdeşleştirebilir.

 

ABD’li kadın seçmen kendisini Hillary’de bulamadı. Ama Trump seçiminden sonra artık parlamento tarafından seçilen Başkan’ın işine son verilsin mi? sorusu sorulduğunda kadınların neredeyse yarısı evet, verilsin diyor artık. Bu oran erkeklerde üçte bir.

 

Yani ABD de geçen yıl kadın seçmen alfa hayvanı seçti. Şimdi ise rüzgar dönüyor. Bizde kadın seçmen epeydir alfa hayvanı tercih etti, şimdi acep hemcinsine dönecek mi? Seçmesi için tanıması ve   bu seçeneğin farkında olması önemli. O nedenle basitçe ilçe ilçe gezmek çok önemli.

 

Halk kendisine benzeyene güveniyor netice itibariyle. Yani çoğunluk bu ülkede Türk, sünni. Kadın oyları da bir artı değer. Bu verilerle siyaset yapmak akıllıca . Çok fazla detay kafa karıştırıyor. AKP de oy kaybettirecek olan veriler Atatürk düşmanlığı hissinden insanların rahatsız olmalarıydı. Erdoğan Meclis Başkanında daha nötr bir isim seçecektir bu sefer. Çıkarı onu gerektiriyor. Gönlünün Kahraman’da olduğu bariz. Yolsuzluklardan insanlar rahatsız. Eh yapacak bir şey yok. Her insanın gözü var, gemicikler ortada. Burada Başkan değiştirmek doğru bir seçim de hangi başkan? Erdoğanın kendisi  kaldıkça bir fark yaratacak mı?  Din istismarı da bariz olarak görünen üçüncü olay. Burada Erdoğan’ın kendi gölgesinden öteye çıkabilmesi ise imkansız gibi görünüyor. Halbuki ülkenin ihtiyacı dinde bir reform ve bir tek şimdiye kadar Diyanetin özelleştirmesini Selahattin Demirtaş dile getirebildi. Önümüzdeki yıllarda konu olmayacaktır sanırım. Meral Akşener bu konuda da Erdoğan’dan daha ılımlı. Genç seçmenin olayı nasıl gördüğüne bağlı. Bakalım göreceğiz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s