Dünya ABD den ibaret değil!

 

 

Ama Türkiye’den de ibaret değil.   Rüşvet var mı? Var! Bölüşmede eski yol arkadaşları AKP ile Feto arasında anlaşmazlık çıktı mı? Çıktı. ABD Feto destekçisi mi? Evet

 

ABD mi bizim ne yapacağımıza karar verecek? Hayır. Bizim kendi kendimize vermemiz daha iyi.

 

Dünya beşten büyük ve Türkiye’den de büyük. Bu çerçeve içinde kararlar verilecek. Sadece halk ile değil, diğer liderlerle de saf tutabilmek önemli. Başka ülkeler ile anlaşabilen lider seçmek de önemli.

 

Liderler yanılıyorlar mı? Evet AKP lideri yanılınca iyi. CHP lideri yanılırsa “vatan haini” mi? Malta ve şimdi Man adası konusunda adalete güvenebilir miyiz? AKP algı yönetimi konusunda çok becerikli.

 

 

Bazı ahlaki değerlere tutunarak adım adım gitmek gerek. Bir twit atana hapis. Yaklaşık (Avro ve TL de eklenirse) 50 milyon dolar rüşvet alan ve muhtemelen yandaşları ile paylaşan serbest. Tek başına mı almış bu eski bakan bu parayı? Hukuka güvenebiliyor muyuz? Bu karmaşayı hukuk değil, halk çözecek. Keşke meclis çözebilse. Partiler kanunu değişmedikçe meclise seçilenler şöyle veya böyle göbekten liderlerine bağlı olacaklar.

 

Şu anki meclis rüşvet aldığı artık aleni olandan bile ( milletvekillerinin çıkara yönelik algıları nedeniyle) hesap soramıyor. Vatandaşın sonunda karar vermesi gerekecek.

 

Batı ile olan mukayesede çok da ezilmeyin, utanmayın, daha adil bir hukuk sistemi için ABD de kavga veriyor. Nasıl mı?

 

Orada bir senatör bir kadını (veya erkeği) taciz ederse taciz edilenin şikayet hakkı yok! Önce psikolojik tedaviye gitmesi gerek, taciz edilenin! Sonra uzlaşma komisyonunda aylarca uzlaşmayı denemesi. Sonra bir kaç hafta ara – aklı başına gelsin diye. Ondan sonra zaman aşımına uğramamış ise şikayetçi olabilir. Bu şaka falan değil şu an ABD’nin gündemi!

 

Yani durum orada yaklaşık şöyle : Tacize uğrayan: Poliiis imdat!

Polis.: ne oldu?

Tacize U. : senatör A. ırzıma geçti

P: önce birkaç ay psikolojik tedaviye git

TU. Ama hemen delil toplayıp ırzıma geçeni yakalamanız gerekmez mi?

P: hayır, psikolojik danışmanlıktan sonra uzlaşma komisyonuna başvur!

 

İşin güzel tarafı   uzlaşma sonunda eğer taciz edilene para verilecekse o parayı da devlet ödüyor – senatör değil! Taciz edilen damgayı yiyor taciz eden koruma altında! Bir kere seçilen rahat etsin diye. Bu konu artık ABD de gündeme oturdu.

 

İstemeye istemeye seçilenler “haklarından- ayrıcalıklarından” taviz verecekler. Çok da fazla vermeyeceklerinden emin olabilirsiniz. Basının gücü burada. Ama basın da iyi organize olunca pastadan pay alıyor. Artık basın yerine blogların tweetlerin haberleri, yorumları çabucak yaymaları o nedenle önemli.

 

Hatırlarsınız birkaç yıl önce ayrıcalık verilen hakimler, savcılar özgüven içinde ağır çekim,ayakları yerden kesilmiş, uzaylı yaratıklar gibi dolanıyorlardı ortada.

 

Neden akıllılar politikada anlıyorsunuz değil mi?

 

 

 

Demek istediğim: olan bitene çok şaşırmamak gerek. Hiçbir ülkede düzen ve düzülen eşit değil.

 

Biz insanlar böyleyiz diye de depresyona girmek gerekmez.

Bizde de kıyak emeklilik ve eşit olmayan emeklilik kanunları var. Almanya’da da, ABD’de de. Renkler biraz değişik.

 

Eski Tanrı Kral dönemine göre en azından seçim var. Şükür. Eskiye nazaran epeyce daha adil dağılım var. Doğrunun ipine tutunarak saf tutmakta fayda var. Doğru bildiğin yönde zerre zerre taşıyıp paylaşacaksın . Uzun yıllarda bir doğru ortaya çıkıyor. Küçük bir ışık yakmak bile faydalı. Yaşamın tadını çıkartacak, kendini de fazla ciddiye almayacaksın. Başka da bir yol ben bilmiyorum.

1 thought on “Dünya ABD den ibaret değil!”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *