15 Temmuz -27 Mayıs Yassıada ve Sivas

 

 

15 Temmuz anlamlı bir gün. “Bilimsel” açıdan nasıl anlaşılacak bilemiyoruz. Ama halk anladı, mühim olanı da o. Sosyal bilimlerde bazı olayları kendi saplantılarının istikametine çekiştirmek pek bir modadır. Dezenformasyon denilen “yalanbilim” ile bir sürü hikayeler türetilir.

 

Bu “Kadeş “antlaşmasından beri yani 3 bin küsur yıldır veya hatta yazının icadından beri böyledir Taraflar farklı şekilde görür ve yazarlar. Resmi ideolojiler vardır, bir de “aile içinde “anlatılanlar birbirinden farklı olabilirler. Daha da öteye gideyim farklı olayları farklı algılamak ve bunu kaba kuvvet ile tüm “sürüye” zorlamak türümüzün eksik aklının bir gerçeğidir. Yani doğabilimin saf türümüze bir armağanı. Kibirli bir tür olduğumuzdan bunu kabullenmek zor.

Ben haklıyım demek daha kolay. Türümüzün donanımına maalesef daha uygun.

Ben bu kadar yıl sonra bile “düzgün insan” olarak tanıdığım bir çok insan ile 27 Mayıs konu olunca anında her türlü köprüyü atma eğilimindeyim aptalca bir laf söylenince ! Örneğin: Yassıada Mahkemelerini metheden konuşmalar yapan veya 61 Anayasasını cımbızla çekip övmeye meyledenler ile.

 

Ben sağlam sayılarla daha rahat ediyorum.

 

27 Mayıs olmasaydı demokrasi zemininde içimizdeki farklı bakış açıları çözülebilir miydiler? Muhtemelen evet. Ama sanıldığı gibi 3-5 yılda değil “20-30 veya kırk-elli yılda ancak “ diye düşünüyorum.

 

Ben en azından gerek Celal Bayar gerek Samet Ağaoğlu ile saatlerce bu konuları konuşma fırsatını bulmuş bir insanım.

 

27 Mayıs konusunda toplumsal hafıza unutkan. “bilimsel” çalışmalar olmadı. Emine Gürsoy’un Yassıada zabıtlarını yayınlaması bile bir olay oldu “bilim” dünyasında.

 

Biz çalışmaktan ziyade lafebeliğini daha çok seviyoruz.

 

3 idamdan “kansız ihtilal veya devrimden “ bahsedenlere bir küçük hatırlatma.

 

3 idam dışında kaç intihar girişimi oldu veya kaç işkence sonucu intihar denilerek geçiştirilen olay? Kaç “kalp krizi” teşhisi eziyet edenlerin işine öyle geldiği için konuldu? Kaç kanser vakasında Tevfik İleri’de olduğu gibi tedavi yapılmadı ve Yassıada’nın hemen akabinde öldüler? Namık Gedik, Cemil Keleşoğlu, Dr. Zakar Tanver, Faruk Oktay, Lütfü Saylan, Dr.Lütfi Kırdar,Gazi Yiğitbaşı, Nuri Yamut (eski Genelkurmay Başkanı), Kenan Yılmaz, ve Kayseri’ye nakilden sonra ölenler: Necati Topçuoğlu, Tevfik İleri, Muhlis Erdener, Kemal Tayşi. Sayısı   Emre Oktay’ın kitaplarını okuyunca 3 değil 16 olarak düzeltebiliyor muyuz? Maalesef hayır!

 

Bir de paralel Yassıada var doğuda! Sivas Kabakyazı kampı! Orada da kaç kişi öldü bilinmiyor ve hatta “şerefsiz mahkumların” sayısı faili meçhuller gibi tartışmalı! Kaç “bilimsel araştırma yapıldı o konuda ? Elleri arkadan kelepçeli Emekli Genelkurmay Başkanının sırtında birdirbir oynayan genç subaylar, Bizans mahzeninde işkence sonunda ölenler “doğal ölüm” veya kalp krizi” sanılıyorlarsa. İdamdan önce prostat muayenesi yapan “şerefli” hekimleri de anmak gerek herhalde. İnsanlar güç karşısında dik duramıyorlar. Celal Bayar (İstiklal savaşının Galip Hoca’sı) o neden ile de bir abidedir.

 

İmralı’da “idamdan kurtuldun” diyerek elleri arkadan kelepçeli iken elini omzuna koyan “şerefli” ismi lazım değil “komutana”, bir omuz hareketi ile omzundaki elden kurtulup “Ben ölümden korkmam, ama laubalilikten nefret ederim!” demesi, umarım unutulmayacaktır.

 

Tabii yaklaşık 20 yıl boyunca 27 Mayısı bu millete “Hürriyet ve Anayasa Bayramı” diye kutlatanlar da! Yanlış anlaşılmasın bir millî felaket olan Madımak da unutulmamalıdır , Ergenekon da! Umarım takım tutar gibi taraf tutmayan bilim insanları bu olaylardan ders çıkartacaklardır.

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s