Hukuk ve Amerika: Kava NO!

 

 

ABD de yüksek yargıya bir yargıç seçilecek, ismi: Kavanaugh. Kısaca Kava NO olarak bolca ismi yabancı basında.ABD basını ise birkaç haftadır tek bu konuya odaklanmış durumda. Hayır diyen bir yüzde elliden fazla seçmen var ABD de, ama oradaki seçim sistemi gerrymendering denilen kölelik devrinden kalan, bir gruba avantaj sağlayan, “delege” sistemi ile yaralı. Hala bu yargıcın kasım seçimlerinden önce “yangından mal kaçırırcasına” seçilmesi mümkün. Seçildiği anda dokunulmaz br statüye kavuşuyor. Başkanı indirmek kadar zor o yaşam boyu kalacağı önemli makamdan alınması.

 

ABD dünyada en verimli tarım toprağı üzerine kurulu ve son tahlilde sadece o nedenle dünyada “lider” konumundaki ülke. En fazla vatandaşını hapse atan ülke. Seçim sistemi güçlü kesimin rahatını bozmamak üzere kurulu, bölgelerle oynanıyor ve halkın seçtiği değil, o bölgelerin temsilcileri sonuç itibariyle başkanlarını seçiyor. Clinton örneğin 2 milyon daha fazla oy aldı ve Trump seçildi 2016 da. Daha önce de Al Gore daha fazla oy almıştı ve Bush seçilmişti! Vatandaşlarını hapse atmak üzere kurulu bir hukuk düzeni ve adil bir sağlık sistemini oturtmayan bir ülke. Çoğu hala sağlık sigortasız. Altta kalanın canı çıksın! Vatandaşını gerekli silah ruhsatlanmasını yapmamakla direnerek koruyamayan bir ülke. Silah üreticileri  rahatça silah satabilsinler diye! Her yıl 35 binden fazla insan ateşli silahlar ile öldürülüyor bu ülkede. Dört milyondan fazla insan evsiz.

 

Hukuk sisteminde de yüksek yargıya hakim seçilirken, kim başkan ise o yargıcı bulup aday gösteriyor ve mecliste onaylanması gerek bu adayın. Kava NO ise lisede iken, şimdi ortaya çıkan bir taciz/tecavüz suçlaması ile karşı karşıya. Bu kadarı olağan olabilir ama savunmasında adam o denli edepsizce ve saldırgan bir şekilde kendisine karşı olan parti senatörlerine davrandı ki, bu adamın adil olamayacağını, olmak istemediğini sağır sultanlar bile anladı. Adamın senatörlere karşı tavrı, hakim olarak kürsüde hele gariban vatandaşın davasında alacağı tavır için bir gösterge gibi idi. Üst sınıfın alt sınıfa davranışı. Bunun düzelmesi için ABD deki sistemde daha on yıllara gerek var.

 

 

Zar zor eski defterlerin açılmasına karar verildi. Bakalım ne kadar açılacak ve araştırılacak. Hukuk- Guguk yazımda “kul işi” hukukun ne denli yanpiri olduğuna değinmiştim. Bu sadece burada değil bütün dünyada böyle. ABD de en azından serbest basın ile sonunda seçmen, biraz daha bilgilenmiş bir şekilde karar verebiliyor. Ama adil seçim veya hukuk sistemine varmalarına daha çok yol var.

 

 

Bazen kuşlar sürü halinde uçarken havada ani bir dönüş yaparlar. Bu dönüşlerin yani sürü güdüsünün nedenlerini tam olarak bilemiyoruz daha. Doğa bilimi bu ve benzer sürü davranışlarını çözdükçe insan sürülerinin yaptıklarını da daha iyi anlayacağız. On yıl sonra? Yüz yıl sonra? Umarım insan sürüsünün nesli tükenmeden önce çözeriz ve gereken çıkarımları yapabiliriz.

 

Amerika deyince ikinci büyük demokratik ülkede de (Brezilya’da) bir “tropik Trump” geliyor. Jair Bolsonaro biraz alay edilen, sıradan bir aday iken bir saldırgan tarafından mutfak bıçağıyla bir gösteride yaralanınca “mağdur” oldu ve kitleler aniden adamı benimsediler. Adam aşırı sağcı ve bir milletvekiline “siz sizi iğfal etmeme bile değmeyen bir kadınsınız” diyebilen, Siyahilerin çocuk sahibi olmak için çok aptal olduklarını söyleyen biri. Anlaşılan popülizm denilen dip dalgası her ülkenin ekonomisi Venuzuela’ya dönene kadar bu sürecek, ondan sonraki on yıllarda ne dersler çıkartacağız, yaşayanlar görecekler. Sayıştay, DPT var iken ülkenin ekonomisi ABD li Mc Kinsey’e emanet edilmiş. ABD,   iktidardaki politikacılarımızın söylemine göre “bizim ekonomimizi batırmaya gayret eden” ülke değil miydi? Sonunda Allah’a sığınmakta başka bir şey kalmıyor!

One thought on “Hukuk ve Amerika: Kava NO!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s