Yalana Övgü

Gerçek bizi her daim kısıtlarken, yalan bizi uçuruyor. Gerçek dünya bize ölümlü olduğumuzu, yetersiz olduğumuzu, ancak ufak adımlar atabileceğimizi gösteriyor. 

Yalan ise her kültürde kötü diye öğretiliyor.Çünkü her türlü kültürde, hatta beraberlikte güven gerekli.  Gerçek ise sıkıcı, daral geliyor gerçekten; yalan bir festival. Ama gene de o kültüre bakıyorsunuz kuruluş efsanesi  temelde bir yalan.

Hayaller gerçek olmasa olur mu? Bir hayale tutunmak ve o hayale sarılıp bir beraberlik yaşamak ne güzel. Hayal renkli, bol müzikli.

Düşünün balonlarla uçmayı hayal edemesek ne olurduk?  Hayal için küçük yalanlar gerek ama beraberlikteki sıcaklığı koruyarak.  Bu şekilde topluluklar oluşuyor . Gerçek küçük ve sıkıcı. Topluluklar oluşunca  liderleri ölümsüzlüğü yakalıyorlar. İnsanlar liderin yaptıklarını pürüzsüz bir şekilde hayallerinde yaşatıyor ve birbirlerine anlatıyorlar. Ah! Ne kadar güzel ve sorunsuz, mutluluk veren bir dünya!

Sonunda gerçek ağır aksak arkadan yetişebiliyor ama ne gam? Hayal dünyana devam et, zaten kırk kez  söyleyince gerçek olurmuş. En azından renkli hayal akılda kalıyor, söyleyen ebediyen yaşıyor o şekilde.

Bir kez yalan ile gücü eline geçirince tabular oluşuyor.  Liderime , tanrıma hayallerime hakaret mi ediyorsun?  Şaka falan da değil, insanlar doğruyu söyledikleri için hapse atılıyorlar, öldürülüyorlar.   Renkli ve fantastik yalan etrafında insanlar kararlı bir şekilde saf tutuyorlar. Bazı yarı doğrular da söyle yanı sıra,  insanlar bin yıl sonra senin etrafında saf tutmaya devam etsinler. “Bak balonlarla uçacağız demişti!” Marsa giden raketin fikir babası bizim liderimizdi, peygamberimizdi!”gibisinden.

Tek başına yalan söyleyen kolayca angut, aptal veya deli diye dışlanıyor. Ama bir topluluk yalan söyleyince kolaysa karşı gel. İnanılmaz bir güç oluşuyor ve insanlar yalanın çevresinde bir koruma çemberi oluşturuveriyorlar. Yalanlarına bir laf et bakalım kolaysa! Kök korku!

Sonunda gerçek galip geliyor belki ama ne hüzünlü monoton bir galibiyet. Yeni bir yalan ve yeni bir melodi ve renkler ortaya çıkana kadar!

Alışkanlıklardan oluşan hayvanlarız.  Gelenek diyerek de alıştığımızı korumaya kararlıyız. Ve tabii toplulukta çıkar var. Sistem öyle işliyor. Sıkıcı doğrucunun malını elinden almak. Kendi yandaşına dağıtmak.  Bana sadık isen en iyisi sensin. Bana karşı isen düşmansın. Vatan haini!  Yandaş çıkarını gördüğü anda (veya gördüğünü sandığı anda- somut bir çıkar olması bile gerekmez-aşağılık kompleksini dindirecek bir hayal yeterli!)  her türlü gerçeğe kulaklarını tıkamaya dünden razı. Tatlı rüyasını bölmeye çalışan doğrucuya karşı tepkiye her an hazır.

Londra University College  da MR ile yapılan deneylerde küçük çıkarlar için yalan söyleyince önce denekler utanıyorlar ama sonra  gerçek saptırılınca ödüller geldikçe insanlar yalana alışıyorlar ve giderek daha büyüklerini söylemeye başlıyorlar.

Günümüzde bir çok liderde yukarda yazılanlarınan  an be an gerçekleşmesini izleyebiliriz. En renkli olanı da Trump.  Her gün daha büyük yarı gerçekler ve alternatif gerçekler ile dans ediyor. Rusların parasını akladığı kesin, milyonlara dairelerini, işe yaramaz yatını Ruslara ve Suudlara satarak Casinolarla iflas ettikten ve  bankalardan para alamayacak duruma geldiğinde belini doğrulttu. Rahatça çıkıp “benim  Ruslarla  bir işim olmadı!” diyebiliyor. O gidince ABD can sıkıcı bir dizi haline dönüşebilir.

Ben şu anda başka liderler, tanrılar ve  hezeyanlar, hayaller ile uğraşıyorum isimleri daha bir hoş:   Hutsilipohtli  veya Vitsliputzli  örneğin bir Aztek tanrısına verilen isim. Sanki  komik Isviçre  aksanıyla söylenen Almanca masal isimleri gibi. 

Veya Citolontun  veya Ah Puh Maya tanrıları. Eski Yunan tanrıları yanlarında halt etmiş! Sonunda insanların ölümden sonra tekrar hayata döndüklerine o denli kendilerini inandırmışlar ki insanları bol miktarda kurban etmişler o kültürlerde.  Tekrar canlanacaklarına göre sorun da yok zaten.

One thought on “Yalana Övgü

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s