Kitaplar

Son haftalarda bir kaç kitap okudum. Tufan Türenç dostumun akıcı bir şekilde yazılmış  “Babıali’nin Öteki Yüzü”.  Anıları canlanırdı ve eskileri tekrar akla getiren bir kronik.

Michelle Obama’nın  “Becoming”  kitabı, herhalde  “Oluşmak” veya “Olmak” diye çevrilecektir: olan yolculuğu. Bir bölümünde de Barack Obama ile “Biz olmak” diye beraberliklerini anlatıyor.  Çok kolay okunan bir kitap   belli ki kendisi yazmış.  Bu cümleyi başkalarının yazdıkları  kitaplara kendi ismini koyması ile ünlü şu anki Başkan ile de bir tezat oluşturduğu için yazma ihtiyacı duydum.  Halka inmek önemli. Bn. Obama sadece değil bilhassa siyahi Amerikalılar ve Avrupa’daki azınlık ve bilhassa genç kızlar – tüm dünyada olanlar için bir ışık  ve sadece bir mum değil, bir projektör,  bir büyük  deniz feneri olarak hizmete devam ediyor.

Teoman Duralı’nın Kant’ı anlatan AklınAnatomisi kitabını okudum şimdi de Hayatın Anatomisi isimli kitabı bana dostlukediyor.  Yazarın illa ilginç, kendidoğruları olan bir insan olduğu belli : örneğin    bahçe yerine “bağçe” diye yazması ile demedeni cesaretini gözler önüne koyuyor. Kesinlikle “herkes gider Mersin’e  ben giderim tersine tavrı” değil, sadece sürünereye giderse gitsin kendi bildiği doğruyu paylaşmaya  kararlı, sempatik  bir duruş olarak algılıyorum. 

Kendisini şahsen daha tanımıyorum ama ülkeninihtiyaç duyduğu ve maalesef azınlıkta olan bir akademisyen olduğu kitaplarındanve yaptığımız bir iki kısa telefon konuşmasından belli. Kant’ı bu kadar sevgiile anlatan bir yazar daha okumamıştım. Kant Königsberg dışına çıkmadan dünyayı ve insanın aklını anlamayaçalışan ve temel taşları inşa eden bir düşünür. Benim doktora danışmanım(Almanca: Doktora babam)  Prof. EdgarThofern de öyle bir insan idi. Hep özlem ile anarım.  Almanya dışına çıkmamıştı ama İstanbuldoğumlu ben İstanbul hakkında O’ndan bir çok şey öğrenmiştim.

Bir kaç kitap daha elimden geçti son aylardaama yazacak olsam epeyce menfi şeyler yazacağımdan  yazar ismi ve kitap ismi vermemek yılsonundaki atmosferi bozmamak için daha doğru. Her kitap doğal olarak yazarınbir paylaşımı ama konu veya fikirler  önplanda olmayıp yazar yırtık dondan çıkar gibisine yazmasının ana konusu halinegelince ve kitap bir otobiyografi olmayıp da bir gizli reklam aracı olunca,benim okurken canım sıkılıyor. Ayni sohbet ederken nefes almadan kendindenbahseden insanlar gibi bayıyor bazı kitaplar.

One thought on “Kitaplar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s