Seçim, Rüzgar, Ramiz, Orman

Kısa kısa bir seçimin ardından notlar bir nevi günlük gibi. Bir seçim oldu. Rüzgar değişti. Ankara Yeni belediye başkanına kavuştu.

İstanbul ise bu yazıyı yazdığım öğle vakti itibari ile daha belirsiz. Sanki işe asılma alışkanlığı sürüyor. Sanki biraz trajik oldu. 1946 seçimlerini andıran bir sonuç. 1950 de halk net bir cevap vermişti. Ankara’da da beş yıl önce Mansur Yavaş sanki bu şekilde kaybetmişti. Herhalde baş yıl sonra gene kazanan İmamoğlu olacak.

Bir yaşa gelince sanki çekilmesini bilmeli insanlar. İzmir nöbet değişikliğini başarı ile gerçekleştirdi. Tunç Soyer’i zor zamanlar bekliyor, yolu açık olsun. Otuz küsur yıldır tanırım, son Urla’da görüştüğümüzde bana ağabey diye hitabetti. Bu da artık yavaştan yolun sonuna doğru geldiğimizi gösteriyor sanki.

Bir kayıp da Birol Taşkınlar dostumun, seçim arifesinde vefatı oldu. Babasından aldığı Akhisar merkezdeki köfteci dükkanını bilhassa Bircan ve Av Birol dostlarım sayesinde ülke çapında bir holding’e çevirdi. 75 yaşında kaybettik. Benim cenazeden sonra, dün akşam haberim oldu. Verimli bir yaşam. Mevla rahmet eyleye. Allah ailesine sabır versin.

Üzüldüm doğal olarak. Akhisar’da çiftliği aldığımda avukatım olmuştu. Son olarak 28 yıl önce Şeker banktan aldığım arazide ormanın hak iddia ettiğini ve bize dava açacağını duydum. Aklıma gelen danışılacak isimlerden biri de Birol bey dostum idi. Son yıllarda avukatlık yapmamasına rağmen. Artık mümkün değil.   Bir fırlama kendisine tabanca çektim diye savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu 25 yıl önce. Birol bey avukatım idi. Soruşturma kapandı. Tabanca ruhsatı kırtasiyesi ile uğraşmayı da zaten son bir hırsız geçen yıl evime girip  ben Urfa kazılarında iken silahı çalınca bıraktım artık.

Bu arada insanların neden muhtarlık için bu kadar geyretkeş olduklarını da anlamaya başladım. Sadece Ankara seyahatleri ve aylık değil ayni zamanda tabanca taşıma ruhsatını da ömür boyu ücretsiz alıyorlarmış. Epeyce bir maddi imkan doğrusu!

Ormanın Şekerbank’tan 28 yıl önce aldığım arazide neden hak iddia ettiğine gelince. Orası epeyce dik imiş ve o nedenle orman olmalı imiş diye duydum. Kaç kez paletli kepçe geldi, dozer geldi. Sulama sistemi ve ağaçlar dikildi. Bu kadar emek. Bakalım açacaklarını veya açtıklarını duyduğum davanın evrakı daha elime geçmedi. Arazinin dik olması tek nedenleri ise Rize’de Toroslarda halkın elinde arazi kalmayacak demektir. Al başına tatsız bir uğraş!   Av Zeki İnal bey dostum artık beni temsil edecektir.

Yavaş yavaş “mal sahibi mülk sahibi, hani bunun ilk sahibi … al biraz da sen uğraş!” tekerlemesinin anlamını kavrıyorum. Birol Taşkınlar\’ın kaybı beni sandığımdan çok etkiledi.

Bu yaklaşımla sandık başında uğraşanların çabalarını daha da takdir ediyorum. Önce açık ara AKP liderlerinin Ankara ve İstanbul’da önde verilmeleri, sonra veri girişinin durması.. Sonra Ankara’da neticenin hükümetçe kabullenilmesi. Bu yazıyı yayınlarken tekrar kontrol ettim  İmamoğlu YSK neticelerini veriyor. Kazanmış. Haberler com da onu galip ilan etti.  TRT saat 12 (1 Nisan öğle)  itibariyle hala Binali Yıldırım diyor. Ayıp. Herhalde 12 saat önce de bu neticeyi biliyorlardı.  Bakıyorum çeşitli kanallara, anlaşılan YSK neticeyi itiraz sonunda resmen açıklayacak.  OGS HGS yazımda Binali Yıldırım hakkındaki fikirlerimi açıkça yazmıştım.  Adil bir seçim olmadı, devlet imkanları seferber edildi. Hayırlısı! Tunç Soyer\’i, Burak Oğuz\’u, Ekrem İmamoğlu\’nu tebrik ederim.

1 thought on “Seçim, Rüzgar, Ramiz, Orman”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *