Urla Adaları İsimleri

 

Urla Adaları hakkında yazdıklarım en çok tıklanan yazılarımdan oldu. Genelde benim yazdığım isimler Urlalı balıkçıların kullandıkları isimler idi.

Örneğin Akça Ada için  balıkçılar “yok böyle bir ada!” diyorlar.

Gel gör ki ceptelefonu haritalar (navigasyon ) veya Google haritaları açınca farklı isimler de var. Yani Navigasyon ve Google maps arasında da farklar var! Aldım mı başıma belayı?

 

Fakat gerek duayen kaptan Kerem Reis gerek en büyük gezi teknesinin Kaptanı gerek, İskeleli balıkçılardan ceptelefonu haritalarına yaygın bir itiraz ile karşılaştım! Akça ada ve İncirli ada isimleri için “internet uydurmacası” diyorlar!

 

Deniz kuvvetleri haritalarını açınca ortaya çıkanı esas kabul ederek, balıkçıları da parantez içinde katarak Urla adalarının isimlerini aşağıya yazıyorum.

 

Bir kere Ada, Adacık veya Kayalık tabirlerini ayırt etmek gerek.

 

Yunanca Nisos Ada demek veya hatırlı sayılır büyüklükteki ada.

Nisis Küçük Ada

Vrak ise: Kaya yani esasen bir zaman Kardak diye milyonları sarfettiğimiz Kardak kayalıkları da Vrak. Bizim Arap takımadaları dediklerimiz de.

 

Yunanca olan haritalardaki isimlere de baktım. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Oşinografi Dairesi haritalarını esas almakta fayda var.

 

Ada tabir edilebilecek

 1. Yassıca ada, (Koyun adası)
 2. Karantina Adası(Hastane adası)
 3. Pırnarlı ada ,

4) Akça ada (Çiçek adası)

5 İncirli ada (Tavşan adası) 

 1. Hekim adası
 2. Uzunada ve

8) yol ile 1980 lerde karaya bağlanan diğer ada olan Yolluca Ada var. Urla adası olarak. Diğerleri adacık veya kayalıklar. İkisi şu an yolla karaya bağlandığı için artık ada değil, geriye kalıyor 6 tane ada.

 

 

 

Şimdi biraz bu günün hikayesi : Kerem Çınar Reis ile Uğur Kasapoğlu Kaptan ( hem uzun yol kaptanı, hem 70 yıllık denizci, hem armatör, hem 16 m yelkenlisi ile Atlantik geçmiş bir denizci) yanına yamak olarak beni de sayarsak toplam 180 yıl birikim ve karacı arkadaşlarla güzel bir adalar gezisi yaptık. Uğur kaptan Ada Adacık ve Kayalık tabirlerini açıkladı.

 

Yassıca Ada’da (Koyun adası) bir Türk ve bir Alman bir zamanlar burayı kiralayıp kumarhane yapma çalışması başlatmışlar. Yaptıkları inşaat sonunda Belediye’ye kalmış. İzmir den getirdikleri Mermer Sütunları da Deniz Kuvvetleri oradan alıp Uzunada’ya götürmüş. İzmir’den tekneler insanları yüzmeye gatiriyorlar.    Yassıca ve Akça Ada (Çiçek adası),  Pırnarlı ve İncirli (Tavşan adası). Bu dördü Çiçek takım adaları.

 

Pırnarlı adaya (bir kör kuyudan dolayı Pınarlı Ada da deniyor) bir zamanlar ben bir Marina yapılmasını önermiştim. Bugünkü geziden sonra Yolluca ada’ya 0.7 mil  mesafede olan “İncirli ada” marina yapılacaksa çok daha uygun diye düşünüyorum. Teorik olarak ada ile Yolluca arasında   tel çekilip neredeyse her havada bir çek çek tekne ile ulaşım bile sağlanabilir.

 

İncirli Ada ismine Kerem Reis başta konuştuğum balıkçılar kuvvetle itiraz ediyorlar. Eskiden Eşekler oraya bağlanırdı zaten İncir de yok diyorlar. İncir gerçekten Pırnallı Ada’da, Hekim adasında var burada yok. Kerem Reis kızıyor: “60 yıllık denizciyim, gelip bana sorsunlar!” bu adaların isimlerini!   Deniz kuvvetleri muhtemelen sormayacaktır.

Akça Ada ismi için Kerem Kaptan, kızgın. “internet uydurmacası” diyor.

 

Belki internetçe bilenler tarafından Askeri isim yanı sıra Balıkçıların kullandıkları isimler de bir bilence yazdırılır. 

 

Akça Ada ismine de balıkçılardan tepki gayet net! “İnternet Uydurması” diyorlar. “Yok öyle bir ada!” Çiçek adası burası! Baharda bu adada nergis olur ve bu adalarda orman gülleri var diyorlar.

 

Gülbahçe körfezindekiler ve Kayalıklar ile 11 hatta zorlarsan 17 “Ada” falan da denilebiliyor. Ama dediğim gibi esas 6 tanesi “ada”. Hatta bunlardan 2-3 tanesi adacık. Uğur Kaptan’a göre  onların bir kısmı adacık bile değil, kayalık.  Gülbahçe körfezindeki Yılanlı Ada veya Yılan Adasını (ki o da esasen “adacık) ilave etsen de hepi topu 7 ada adacık ortaya çıkıyor.

 

Çocuklar isimlerini kolay aklında tutabilsinler diye biraz eğri bir “tekerleme”

7 Ada- Adacık

Yassıca, Koyunlu adanın;

Hemen Urla tarafında Pırnallı.Pınarlı, Pırnarlı

Az Batısında Akça -Çiçek adası;

Hemen Çeşmealtı’na doğru İncirli Ada ki, İnciri yok, tavşanı var, eşekleri oraya yüzdürürlermiş eskiden;

Önünde Arap kayalıklarından

Hekim adası ve

Uzunada gözükür.

Yılan ise saklanmış.

 

Akça Ada – Çiçek Adası

İncirsiz İncirli Ada Tavşan adası veya Eşek adası

Urla adaları isimleri, hikayeleri
İki Arap kayalığı Adacık bile değil.

3 thoughts on “Urla Adaları İsimleri

 1. Olağanüstü bir yazı. TO

  Dördüncü paragrafta bütün “gerek”lerin öünde virgül olacak üçüncü gerek’ten sonraki virgül kalkacak. İlk gerek’ten önceki virgül “fakat”ın virgülüdür. Bu konuda farklı bir önerim var. Onu telefonda söylerim. Sevgiler.

  Sent from my iPhone

  >

  Like

 2. 👏👏👏incirli ada’nin ismi eşek adasidir. Pirnarli Adanın da Pınarli Adası’dir. Adalarda tatlı su vardir. Yassica’yi kiralayan Alman iş adamı Kobras, orada plaj tesisleri yapacaktı. Iki bina yaptı. Içine bir bekçi ailesi yerleştirdi ve Almanyaya döndü. Adadaki aile, orada bostan yapti. 2- 3 yıl oturdu. Jeneratörleri, dolayısıyla elektrikleri ve maaşları vardi.Gelip, gitmeleri bir iki yıl devam etti. Tam o sıralar, Izmir’de Efes Oteli yapılacaktı. Bu otel için türk muteahhitleri ile ortak oldu. Onu dolandırdılar. Parasını kaptırdı. Ve her şeyi bırakıp, Almanya’ya döndü. Bize gelir, babamla sohbet ederlerdi. Daha sonra, Almanya’da restorantlar zinciri kurdu. Adada, korent tarzı bir sutun başlığı görmüştüm. Kocaman bir kare masa büyüklüğündeydi. Onu, tarihi eserleri Koruma Kurulu’na bildirdim. O zamanlar rahmetli botanik hocam ve Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Vardar, o kurulun üyesiydi ve ona mektup yazdım. Daha sonra, sutun başlığının oradan alındığını öğrendim. Gördüm. O sütün başlığı, oraya nasıl gelmişti bilmiyorum ama mutlaka onun tarihi eser kaçakçılarıyla ilgili başka bir hikâyesi vardır.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s