ABD 2020 seçimleri

 

 

Önümüzdeki  Kasım ayında Trump dört yıl daha iktidarda kalacak mı belli olacak.  Demokratların aday ön seçimlerinin ilklerini ABD de iken izleme fırsatım oldu.  İnanın son derece başarılı bir şekilde çalışanlar var, Trump ikinci dönem seçilsin diye.

 

Bilhassa Demokratlar çok çaba gösteriyorlar  Trump’un tekrar  seçilebilmesi için!

 

Şu an itibariyle en başarılı aday adayı Bernie Sanders. Adam Demokrat değil, Bağımsız bir senatör. Musevi, kendisini Demokrat bir Sosyalist olarak tanımlıyor.

Geçen yıl  kalp krizi geçirdi. Seçilirse 79 yaşında en yaşlı başkan olacak.  2016 da Hillary Clinton’a  karşı kaybetti. Eski başkan Carter çıktı 80 li yaşlar Başkan olmak için çok yüksek yaşlar diye beyanat verdi.  Obama “yaşlılar geri çekilmeliler” dedi. Hillary Clinton “mecliste ve senatoda Bernie Sanders’ın tek arkadaşı yok “ diye geçen ay  konuştu. Ben ise kasabalı kafam ile sadece şaşırarak bakıyorum. Adayların çoğu artık \”çekilip bir genç insana mentorluk yapsalar\” daha iyi olur denilecek yaştalar. Bu kadar bitmez hırsa hayret!

 

Diğer bir aday  Obama’nın sekiz yıl Başkan yardımcılığını yapmış olan gene ileri 70 li yaşlarda birisi; Biden. İsmini tekrar unutabilirsiniz çünkü şansı yok. Şansı olmadığı da 3 Martta “Süper Salı” denilen  ülkenin  demokrat nüfusunun 3 te birinin oy kullanacağı aday adayı seçiminde herhalde tescil edilecektir.

 

İlk başlarda anketlerde şansı var gibi gözüktü diye Trump oğlunun Ukranya’daki  Gaz şirketinden ayda 50 bin USdolar  aldığını yeterince herkesin gözüne soktu. Biden hala ümitli ama kimse ona şans vermiyor. Ayni yaşlardaki Bloomberg ise 350 milyon dolar kendi kesesinden harcayarak ilk önseçimlere katılmadı bile. Katıldığı ilk münazarada ise Elisabeth Warren onu, tabiri caiz ise paraladı. Adam Trump gibi birkaç (pürüzsüz)  milyarı olması bile şüpheli bir milyarder değil, ciddi bir milyarder. Serveti 60 milyar olarak tahmin ediliyor. Ama ABD sanki milyarderlere doydu.

 

Elisabeth Warren çok hızlı başladı ama  ilk eyaletlerde yapılan aday ön seçimlerinde başarılı olamadı. İlk seçimlerde çok başarılı olan Pete Buttigieg ise Nevada da beklediğini bulamadı. 3 Mart akşamı veya onu takibeden günlerde dananın kuyruğu kopacak. Bir genç (Buttigieg) ve 4 yetmişlik arasında ABD nin Demokrat adayı belirlenecek. Diğerlerinin ismini anmıyorum bile.

 

3 Mart akşamı veya takibeden günlerde diyorum. ABD deki Demokratlar  İowa ve sonra Nevada seçimlerini kelimenin tam anlamı ile yüz ve gözlerine bulaştırdılar. “Kesin” sonuç hala tartışmalı ve bazı yorumcular 3. Dünya ülkelerinde bile zor görülen bir rezaletten bahsettiler ve “uluslararası tarafsız hakemlerin  gelip seçimi kontrol etmelerini” önerdiler.. Nevada da ise   2016 da seçim akşamı saat 18 de oyların yüzde 80 i sayılmışken bu yıl ancak ertesi sabah erken saatlerde  yüzde ellisini sayabildiler.  Nevada’da Bernie açık ara kazandı ve oyların yaklaşık yüzde ellisini aldı. Eh, Demokratların yüzde ellisi desek, eder tüm ülkenin yüzde yirmibeşi iyimser yaklaşırsak. Senato ve Mecliste de onu destekleyecek insanlar gerekecek. Hayırlısı.

Bernie 3 Martta da başarılı olursa ancak yanına 37 yaşındaki Pete Buttigieg\’ı Başkan yardımcısı adayı olarak alırsa şansı olabilir.

ABD nin sağlık sistemi, hukuk sistemi ve hapisaneleri, silah kontrolü veya serbestisi sorunu ve evsiz fakirlerin kısmen 3. Dünya ülkelerinden bilinen şartlarla yaşaması  sorunları herhalde kim Kasımda seçilirse seçilsin el atılması gereken sorunlar olacak! Trump  tekrar seçilse bile. Bu seçimlerde artık seçmenin ana konusu sağlık sigortası.

 

29.02 Bu gün yapıkan South Carolina aday adayı seçimlerini muhtemelen Biden, Sanders ile yarışarak kazanacaktır.  Barack Obama nın Başkan yardımcısı olduğu için ve N.Carolina\’daki siyahi seçmen çokluğundan. Ama bu yukardaki  yazdıklarımda bir değişiklik yapmayacaktır. Kazanamaz ise zaten Biden ismini listeden silmek gerekir. Bloomberg ilk olarak 3 Martta aday olarak seçime katılacak.

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *