İste yeter! Sesli Kitap

İste Yeter!

O denli zengin bir süreçte yaşıyoruz. Sevinmemek mümkün değil. Genelde yabancı dilde sesli kitap odyo-kitap dinlerken araç sürerim, yürürüm.  Okumaya üşeniyorum.

Bu sesli kitap işini kaçtır tavsiye ediyorum. Kulağınızda bir aygıt ceptelden bir ses size kitap okuyor. Yatakta ya kitap ağır geliyor ya ışık ters yönden. Dinlemek çok daha rahat oluyor.

Çiğdem Dürüşken’in Antikçağ felsefesini elime aldım ve üsluba bayıldım.   İnanılmaz güzel bir Türkçe.. Çiğdem hoca hem Latince ve Eski Yunanca okumuş, hem de Felsefe dersleri almış, Şafak Ural dostumdan öğrendim. Hakkında çok daha fazla da bilgi bulamadım internette.  Tabii sonsuz hayranlık da değil. Neden İÖ yazar diye de hayıflandım. (Artık evvel zaman EZ ve Şimdiki zaman ŞZ diye ayırıp bir monoteist dinin baskısından kurtarmak gerekmez mi zamanı? Birçok  biliminsanı öyle yapıyorlar : Present time ve Before Present  Before Common Era (BCE)  – Common Era CE gibi..

 Haydi cep kitap formatında kolay da bu kitap büyükçe.. Bitirmek için odyo kitap olarak aradım ve Türkçe ne kadar çok seçenek olduğuna şaşırdım.

Storytel var, Milli kütüphanede sesli kitaplar var. Var oğlu var.  Arayın bakın. Benim için yeni olan bu heyecan ile Tolstoy ile 50-60 yıl sonra tekrar beraber bir sabah yürüyüşü yaptım.  İnsan Ne İle Yaşar?  Hikayelerini dinledim. Enfes!  Bu hikayeleri onlu yaşlarımda okumuştum. Uzun yolculuktan sonra tekrar çocukluğumdaki  evi ziyaret ediyormuş gibi hissettim kendimi.

Normalden biraz daha uzun yürüdüm. Bazen adım atarken canım sıkılıyor on bin adımı tamamlamakta zorlanıyorum. Bu sabah aklımda Antikçağ Felsefesi İÖ didişmesi dahil ki o da işin eğlencesi, Lev Tolstoy ile arkadaşlık ederek  kahvaltıdan önce 5bin adım bitti bile.

Birkaç telefon acep nasıl bu felsefe odyo dizisi yapabiliriz diye. Hep eskilerde takılmamak da gerek örneğin çağdaş düşünürlerden Peter Sloterdejk ki  bence  Almanların Ahmet İnam’ı bu felsefe odyo dizisininde bulunması  gerek. Tabi bu arkadaşın (Sloterdejk) Alamancası o denli kıvrak ki bir bakmak gerek kim nasıl çevirmiş Türkçe’ye. Thomas More olması gerek bu sesli kitaplarda. Bertrand Russel in birkaç kitabı var bile sesli kitap olarak. Ayrı bir sevinç kaynağı.

Birkaç kitap sipariş edeyim diye oturdum bilgisayarın başına. Şu üye olma işinden nefret ediyorum. Kitapçıya ne benim TC kimlik numaramdan!?  Üye olmadan satın al seçeneği de yok ve şifremi de bermutat unutmuşum!  Angarya. Kızgın bir kırmızı surat emojisi. Neyse eksikleri de aldım. Gün güzel geçecek belli. Hem de sabah Little Richard  dinlemeden.

\"İstanbul

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *