Kraliyet Sirki ve Filip

Allah rahmet eylesin. Bir adam 99 yaşında ölmüş. İngilizlerin bu vakayı nasıl pazarladıklarına hayran olmamak elde değil.

Kendileri “royal circus” yani “Kraliyet sirki” derler.

Boş gezenin boş kalfası, gelini Diana’yı çileden çıkarmış. Hoş o da “çileden çıkmaya” yatkın bir hatun imiş ya. Ona da Allah rahmet eylesin.

Filip’in ne diplomatlıktaki dehası eksik kaldı ne de Polenezya’daki Vanatu adasındaki kabile reisi ile olan dostluğu.  Ulan, hangi  kişinin altına kraliyet yatını versen o da azar ve sağda solda dostluklar kurar. Bu maliyeti İngiliz halkına yükleyip bir de hayran edip onunla da yetinmeyip dünya alemde “Büyük İngiliz Büyüğü” diye BBC de yaymaları ise hertürli akıl izan insafı bir yana bırakıp hayran olunacak bir olay.

Türümüze şaşmamak elde değil. Kırım istila edilmiş. Türler tükeniyormuş. Denizlerdeki plastiklerin yüzde ellisinden fazlası balık avlarında kullanılan ağlar imiş.  Kuraklıktan milyonlarca insan içecek su bulamıyorlarmış. Göller kuruyormuş. Atmosferdeki carbon oranı 300 ppm aşalı yıllar geçmiş. Hepisi bir yana.

Filip diğer yana. Babası onunla ilgilenmediği için o çocukları ile çok ilgili imiş. İdeal bir “dayı” “ağabey”, “amca ve koca imiş. Toprağı bol olsun.

Bir  kasabanın AKP heyeti yurtdışına, Almanya’ya,  resmi pasaportlar ile gezi düzenlemiş. 43 ü geri dönmemiş. Herhalde eş dost ziyaretine gitmişlerdir. Malum orada her birimizin bir akrabası vardır. Zaman ile ortaya çıkarlar. On tanesi falan iltica etseler idi esas skandal olurdu.

İnsanların gözleri doymuyor. Doymadıkça da Filip örneğinde olduğu gibi makbul oluyorlar.

Türümüze şaşırmamak için bazı saflar da gayret ede dursunlar. Sonunda bu saftorikler belki birkaç düstur ile mi dünyayı kurtaracaklar?    Belki de. Belki de bu tantana merakı iki bin – iki bin yüz elli sene sonra falan durulacaktır.

Rus çarı da halkına bir din seçmek için bir heyet görevlendirmiş. Müslümanlar alkol içme4dikleri için elenmişler.  Katolikler tekdüze giyindikleri için elenmişler. Hristiyanlar arasında en cafcaflı giysiler  en fiyakalı törenler Ortodokslarda olduğundan Çar onları seçmiş.  Bakınız tarihe. Aynen öyle olmuş  Rus halkının Ortodoks olması.

Tekdüze yaşam içinde samimiyet ile böyle olaylar ile ve topun peşinde koşanlar ile bu kadar eğlenerek vakit geçiren necip türümüze olan hayranlığım da giderek artıyor. Ne muhteşem bir türüz ya Rabbim.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s