128 Milyar imiş 132 Değil!

128  ve 660 Milyar o zaman.

Bir dostum uyardı “132 milyar dolar diyorsun!” Merkez Bankasındaki kayıp 128 milyar dolar” dedi. Aradaki farkı insanların çoğu gibi algılayamadığımdan aklımda yanlış kalmış. Biraz bakınca Merkez bankasının kaybının 140 milyar dolar olduğunu söyleyen de var.

Ama sürü güdüsüne uyayım 128 diye düzelteyim.

Bu günkü mevcudun eksi 38, eksi  40 veya eksi 60 milyar dolar olduğunu yazan olduğu gibi.

Ne demişti Ali Baba’nın kurucusu:  “100 milyon dolar üstündeki para bir insanın yaşamı boyunca gerek duyacağı veya algılayacağı bir boyut değildir sadece bir finansal boyuttur.”

Doların altına olan bağını Nixon yönetimi koparttı. 1950-60 yılları arasında 1800 lerin altına bağlı  parası ile dolar 25-30 cent değerinde idi.  1970 de 20 cent  1980 de on cent 2000 de beş cent. Bugün ise bu paranın değeri 0.2 cent altında.

Yani  1950 -60 yıllarındaki “milyoner” lafının değeri bu günün parası ile kaç  milyon ile tartılabilir siz hesabedin. .

Büyük soygun yazıma bir geçiş oluyor bu yazı yani zamanda.

100 TL bin Tl için insanlar birbirlerini öldürecek kadar celallenebiliyorlar. Ama AWACs sistemi için bir milyar dolar 3 milyar dolar vs ödenecek deyince bir tepkileri yok. Böylesine bir türüz biz.

Harpten sonra Japonya savunma sanayiine para ayırmayarak anlamlı bir ekonomik hamle yaptı. Tabii bir ada olduğundan “komşulara karşı korunma” olayını erteleyebildi. Biz de esasen yüzbinleri istihdam ettik orduda “bizim çocuklar” da darbe yaptılar.  Lockheed skandali oldu bizde üstü örtüldü. Ama  Cumhuriyetin hiçbir döneminde bu mafya uyuşturucu akraba ilişkileri ile gemicikler hikayeleri bu kadar bariz olmadı olamadı. Hayırlısı!   ABD bindokuzyüzotuzlu kırklı yıllarda kısmen bu dönemden geçti. Kısmen hala geçiyor.  İtalya da bu dönemden geçti. Geçti mi? Yoksa hala safça hayal içinde miyiz? Ne dersiniz?

Sedat Peker 5. Bölüm daha zayıf idi. Suriye deyip konuya girmiyor. Soru bir avukat bir nezaret altında olan birinin yanına giriyor. Çıktığında nezaret altındaki şahıs kanlar içinde. Eeee, pekiyi Peker ekranda bu olayı anlattıktan sonra da Baro bu avukatı neden ihraç etmiyor?

One thought on “128 Milyar imiş 132 Değil!

  1. Rezaletlerin kanıksadığı yerde eşeklerin bile yiyemeyeceği ot biter ancak!

    17 May 2021 Pzt, saat 01:21 tarihinde Mahmut Tolon şunu yazdı:

    mtolon posted: ” 128 ve 660 Milyar o zaman. Bir dostum uyardı “132 > milyar dolar diyorsun!” Merkez Bankasındaki kayıp 128 milyar dolar” dedi. > Aradaki farkı insanların çoğu gibi algılayamadığımdan aklımda yanlış > kalmış. Biraz bakınca Merkez bankasının kaybının 140 mily” >

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s