Dünya haberleri ve Ötekileştirme

köprü

Virüs haberleri ve sonra yanlışlıkla öldürülen madenciler, orada  sel olmuş, şurada insanlar aşı karşıtı gösteriler yapıyorlar! 

Şu ülke ‘aşısı olmayan gelmesin’ diyor. Bu ülke tüm dış dünya ile seyahati sonlandırıyor. Bir uzman  ‘atlar kaçtıktan sonra ahırın kapısını kapatıyorlar’ diyor.   Sonra araba yarışları tanımadığım ve ismini duymadığım bir genç sürücü arabanın yanında  gösteriliyor. Sonra sopa ile topa vuran bir başka genç adam bir şampiyona kazanmış ,  onun resmi ekrana geliyor ve o da birkaç cümle söylüyor. Sonra bir taze şarkıcının resmi ve hayranları.

Gençlere her ülke lideri kendi ezberlerine benzeyen bilgiler, inançlar öğretmeye çabalıyor. Gençler da bunları kimlik olarak öğreniyorlar ama akılları (belki de çok şükür) o şoför ve topa sopa ile vuran genç adam veya şarkı söyleyen o tazede.

Yoksa ezberler sonsuza kadar sistemik hataları ile devam ederlerdi.  Genelde  bir sorun ötekileştirme. Bir takıma aitsen diğeri sana yabancı. Öteki. Hatta belki de düşman.

Bu tabii çeşitli ezberlerde var. Ezbere gerek olmadan da aşikar olan;  maskeli olan ve olmayan.

Zengin olan ve olmayan!

 Topa sopa ile vuran genç zengin. Araba süren de. Şarkı söyleyen ismini bilmediğim kız da.  Bir mühendisin, bir hekimin, bir öğretmenin hayatında kazanamayacağı kadar parası var. Ünlü, yüzbinlerce hayranı var.  

Apayrı nesilden biri de isimlerini bilirse çok çok zengin oluyorlar ve milyonla hayranları.

Ekrana tekrar tekrar maske karşıtlarının gösterileri geliyor.  Farklı ülkelerde pankartlarla.

Almanya’da doğmuş, kırklı yaşlarında   Türkiye kökenli son derece başarılı bir  çift ile tanıştım.

Doğu Anadolu’dan göçmüş anne babaları. Türkçeleri doğu  aksanlı, hafif kırık. Almanca’ya geçtiğimizde pürüzsüz bir Almanca.    Neşeli bir adam, hukuk okumuş. Eşi de onun gibi Almanya doğumlu.  Türkiye’ye bağlılar  ama çocukları  sadece birkaç  kelime Türkçe biliyor. 

Tanıştıklarında ailelerinin isteği üzerine bizim Konsoloslukta evlenmek istemişler ve o sayede Alevi, sünni gibi sıfatlar ile ilk kez bilinçli karşılaşmışlar. Adam gülüyor ve anlatıyor: ‘ilk başta genetik bir ayrıcalık mı bu? diye düşündüm’ diyor.  Eskiden bu detaylar kimliklerde yazılırdı. Şimdi artık sadece İslam yazıyor.  Her ‘kültür ise çocuklarına can havli ile kendi ezberlerini öğretiyor. Kendi  ‘kültürünün’ yayılmasını istiyor.

Farklı kültürlerden olan çocuklar bu dünyayı değiştirecekler. Zaman alacağı kesin, ABD deki  300 yıl önce köle olarak götürülen siyahilerin durumuna bakınca aşmak zaman alacak!   Karma kültür ve evliliklerden gelen çocukların türümüz arasındaki ötekileştirme genlerinin huzur bulmaları için ne kadar süreye ihtiyacımız olduğu konusunda insan bir fikir edinebiliyor.

Doğa  gereği benzerler birbirleri ile rahat ediyorlar. İngiliz  deyiminde  olduğu gibi (Birds of a feather flock together) ‘ayni tüyleri olan kuşlar sürü oluştururlar’!  

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s