Balmumu, Savaş ve Ekonomi

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek\’in Twitter’dan paylaştığı, Stephen Hawking\’in balmumu heykeliyle konuştuğu anlar dikkat çekti. Videoda, Gökçek\’in \”Nasılsın? Nasıl öbür taraf? Rabbimi inkâr ediyordun değil mi. Bak ölüm hepimize hak. Bak susmuş duruyorsun. Ya… Kendini çok büyük zannediyordun ne oldu?\” sözleri duyuluyor. (Gazeteler)

\"hawking\"

Adam bunu bir de twitterden  paylaşacak cesarete sahip.

Balmumu ile konuşmak neyin nesi?  

Bu inanılmaz  bir

  1. Cehalet mi,
  2. Pespayelik mi?
  3. Aşağılık mı?
  4. Aşağılık kompleksi mi?
  5. Bilim düşmanlığı mı?
  6. İlkellik mi?
  7. Sadece zevksiz bir şaka mı?

A) hepsi mi?

B) Hangi şık?

C) Hiçbiri mi?

Yılmaz Akyıldız bir whatsapp grubunda cevaben yazmış:

‘Bunun dinle bilimle alakası yok. Bilinçli bir davranış. Mademki demorgrasi var, o zaman herşey sandık için. Dinsizlere karşı her söz oy getirir. Trump ın geri gelme ihtimali arttı, Gökçek neden gelmesin … Tolon un deyimiyle “eldeki malzeme belli”. Ona göre oynayacaksın oyununu. Bunun cahillikle, pespayelikle, aşağılıkla pek ilgisi yok! Adam fırsat bulmuş gerekeni yapıyor, fırsatı kaçırmıyor kullanıyor.’

Ben hala hayret ve dehşet içindeyim. Bu ilkel parodiyi yapan adam yıllarca Başkent Belediye Başkanlığı yaptı.

Çelik Kayalar’ın yazdığı gibi ‘Çin Ukranya olayını fırsat bilip  Taiwan’ı işgal ederse ne olacak?’  Bu kadar mı sığ bir medeniyette yaşıyoruz?

Ekonomi toparlanacak mı? Sadece Türkiye’de değil. Dünyada. Yoksa hepten mi dibe vuracak?  ABD  borsası dalışa geçti daha bol keseden basılan dolarlar toplanmaya başlamadan. Başlanırsa bir yüzde elli düşüş daha gelecek mi?

Yanan yanıyor,  yanmayan bilgisayar oyunu izler gibi TV den seyrediyor. Dünyanın üstüne ölü toprağı serpilmiş gibi.

Rusya saldırınca işgal! ABD saldırınca ‘Demokrasi getirmek mi?’

Belki de dünyanın başkenti Kabil olmalı. Afganistan’a hem Rusya hem ABD müdahele etti ve sonunda kuyruklarını kıstırıp gittiler. Hele ABD nin dış politikasını yukardaki şıklardan hangisi ile en iyi izah edersiniz? Hepsi mi? Hiçbiri mi? Bambaşka, şu an akla gelmeyen bir şık mı?   Vasat altı  bir ‘biliminsanının’  Huntington’un Medeniyetler çatışması ilkelliğini düstur alıp sonunda kendi ülkelerinde (11. Eylül!) uçaklar çakılınca hayret etmediler mi?

Golf oynayarak lüks kulüplerde  senaryo yazmak mümkün değil. 1970-2000 yılları arasında  gerek Rusya gerek  ABD Afganistan’da orta sınıfı ve eğitimi birkaç yüz milyon dolar ile geliştirebilecek konumda  iken bu abuk senaryolar ile milyarlarca dolar harcadılar ve sonunda bırakıp kaçtılar.  

Humpty Dumpty isimli yumurta  bir duvardan düştü ve paramparça oldu, sonunda Kralın tüm atları ve adamları bu yumurtayı bir araya getiremediler. Mesele gerçekten büyük balığın küçük balığı yemesi değil. Sonunda büyük balığın küçücük bir mikrop ile hasta olup kıvranması.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *