Putin, Nato ve Ruh Sağlığı

Artık Nato’yu tanıyoruz.  ABD nin bir kuklası. ‘Bizim çocuklar yaptı’ dedikleri darbeler. Terör örgütü kurup, silahlandırıp sonra onlara karşı ‘savaşan’ , ‘demokrasi getiren’ bir örgüt. Gene de malını iyi satıyor. İnsanlar diktatörlük istemiyorlar, Keyfi yönetim sevmiyorlar.  Avrupa ise daha iyi altyapıya rağmen bir türlü birleşemiyor ve ABD nin liderliğini kabulleniyor.

PUTIN1

Çin biraz uzak, RTE fazla yakın belki de Putin emekli bir hekim olarak anlamaya çalışılıp anlayamamak için en uygun uzaklıkta.

Ruslara başarı ile Akdeniz’de bir üs kurdu. ABD  170 karakol ile  dünyada ne yaptığı konusunda kafası karışık iken bunu  epeyce geç idrak etti. Olay oldu bitti sayılır.

Akdeniz’e açılmak ve bir üs kurmak Rusya’nın büyük hedefi idi. Putin ‘başardı’.

Kırım’ı istila da büyük sorun çıkmadan oldu.  Eh arada  birkaç kendince ‘vatanhaini’ olan insanı çeşitli ülkelerde öldürttü.  Giderek özgüveni arttı. Lenin ve Stalin’in ahçısının oğlu olan ve sonra KGB de Albay olup Yeltsin’in koruma şefi olan Putin yaşamı boyunca güç odağının yakınında oldu.

Ukrayna istilasına Trump : ‘2 dolarlık sanksiyon ile bir ülkeyi aldı’  dedi.  Acaba öyle mi oldu? Görünüşe göre ‘Batı’ ve Ukraynalılar tam ayni fikirde değiller.

Bir insan neden bu denli büyüklük sanrısına kapılır?  Ölümsüzlüğe bu tür olaylar ile ulaşabileceğine inandığı için.  Seçim  manipülasyonu, basını susturmak falan detay haline geliverir eğer insan Büyük Pedro gibi insan kemikleri üzerine bir şehri ( Petersburg) inşa ederse ve tarihte Rusya’nın büyük Rus büyüğü olarak anılırsa. (Bataklık olan yere kuruturken ölen   köle yani mujiklerin kemikleri üzerine inşa edildi Petersburg)

Abuk kurallar ve havanda su dövmeler ve bunu felsefe sanan bir dernekte bunlara   rağmen üyeliğini sürdüren bir emekli bir akıllı  adam – neden hala üyeliğini sürdürdüğünü-?  Sorunca şöyle demişti:

“Ayda birkaç kez toplantıya gidiyorum, sosyal bir etkinlik oluyor, ayrıca öldüğümde dernek üyeleri cenazeme gelirler ve torunlarım ‘bak önemli bir adammış bizim dede, ne kadar insan cenazesine katıldı!’ derler diye ” demişti.   Galiba bu Putin’in de tutumunu özetleyen bir cümle.

İnsan hırsı ile açgözlülüğü ve güç ve iktidar doyumsuzluğu insanı bu tür kararlara sevk ediyor.

İki dönemden fazla iktidar iktidarsızlığa yol açıyor ve çevredeki diğer insanlar

İçin felakete. Belki çıkartacağımız tek ders bu olmalı herhangi bir liderin veya lideroid Başkan Prezidan veya herneyse Parti başkanının iki dönemden yani maksimim on yıldan fazla iktidarda kalmaması!  Kalmaması derken araya bir başkasını sokup(Medvedev) başbakan olarak devam edip sonra tekrar başkan olmasının önlenmesi. İktidardan tamamen uzaklaşmasının sağlanması!

On yıl boyunca telefon numarasını tuşlamamak, asansör düğmesine basmamak, araba kullanmamak, zarf açmamak, bilet almamak doğal olarak insanın dünyasını değiştiriyor. Hemcinslerinden o denli uzaklaşıyor ki gidip yedi metrelik  masanın ucunda oturup muhattabını liderse diğer uca, kendi tebası ise kenarına oturtturuyor. Güç zehirliyor ve kronik mutlak güç hepten zehirliyor. Ayaklar yerden kesiliyor ve insanlar ölüyorlar.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s