Savaş ve Irkçılık

Rusya Ukrayna’yı istila ediyor. Nereden nereye?   Ukraynalıların çoğu  bir diktatörlükte yaşamak istemediklerini açıkça belirtiyorlar.  İnsan manzaraları:

1.5 milyon göçmen. Çoğu Avrupa ülkesi çifte standardı bayrak olarak açıyor! Ukraynalılar hoşgeldiniz. Suriyeliler, Habeşler, Kongolular sizi istemiyoruz.  Bu kadar basit. Finlandiya’ya giden Rusların sayısı da anlamlı olarak artmış.

 Diktatör de insan, O da sevilmek ister. Yazık Putin’e. Büyüklük sanrıları ile planlar yaparken  adı istilacıya çıktı.

O da basına demirden bir perde giydiriyor. Rusya’nın  istila ettiği ve bombaladığını yazmak söylemek yasak. Savaş karşıtı olmak yasak.  

Birçok şirket Rusya’yı boykot ediyor. Rusya da tarafsız haber verebilecek internet sitelerini boykot  ediyor.

Trajikomik haberler.  Ukrayna da öğrenci olarak bulunan siyahileri  Ukrayna sınırdan geçirmiyor. Zaten Barı sınırındakiler de istemiyorlar.  Onlara Ukrayna asker olun savaşın diyor!  Çocuk dört yıl üniversitede okumak için gitmiş. Kaçamıyor.  Asker olup Ruslara karşı savaşmak zorunda!

Insanoğlu bu ırkçılığı önümüzdeki yüz yılda bir şekilde halletmek zorunda. Ama nasıl? TV de eski Yunanı canlandıran,  Vikinglerin hikayelerini anlatan dizilerde siyahi oyuncuları ‘kahraman’ olarak oynatarak bu olmayacak.  Düz kanunlarla da kolay değil. Bir Bavyera köyünde yaşayan diş hekimi olan, muayenehanesi yakındaki kasabada olan bir  Alman sınıf arkadaşım anlattı: 200 nüfuslu  köyde bir ayyaş kadın büyükşehirde tanıştığı bir siyahi göçmen ile evlenmiş. Siyahi göçmen bir süre sonra  yasal olarak ‘Alman’ olunca boşanmış ve köyünden bir   gelin getirmiş. 25 yıl içinde,  ilk eşinden beş, ikinci eşinden dört çocuk. Karısı , kendisi ve Bavyera’nın köyü oluvermiş yüzde beşten fazla siyahi! Lise arkadaşım bunu sadece gözlem olarak paylaştı.  Kendi yaşam öyküsünden bir parça.  Gelen kendi alışkanlıkları ile rahat ediyor. Kendi normları ile.  Gürültü eşiği farklı. Evinin önünü temizleme kültürü farklı.  Yere çöp atma ve tükürme alışkanlığı farklı. Çok da basit bir olay değil.

Rusya göçmenlere güvenli koridor açarken sadece  Rusya’ya giden yolları bombalamıyormuş.

Yani:  “benden kaçıyorsanız, buyurun kucağıma!”

Suriye bombalanırken (Rusya) , İrak istila edilirken (ABD), Kırım istila edilirken (Rusya)  Afganistan bombalanırken (Hem ABD, hem Rusya) sessiz kalan batı basını artık o denli ayyuka çıkardı ki bu son istilayı.  Kolayca geri dönüş olmayacak. Daha az kan akması için bir ümit Çinlilerde. Çin dünya devleti olduğunu kanıtlayıp dur derse Rusya az bir parça koparıp köşesine döner.  Yoksa  on yıllardır istediğini almaya alışmış Putin aynen devam edecektir.

İki hafta içinde daha net göreceğiz ne olup ne bittiğini. Hangi taraftan kaç kişi öldüğünü, kaç uçak düşürüldüğünü  bu kargaşa içinde anlamak imkansız. Yıkılan binaları görüyoruz.  Kaderin cilvesi : Putin adını tarihe yazdırırken,  Zelinski yazdırdı bile.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s