Allah’ım, ya Rabbim!

Kulunuz, komşuda savaş, dünya borsaları  ve yerel politikaya rağmen son derece güzel bir yaz geçiriyor. Daha güzellerini yaşamışımdır da bu kadar bilinçli olarak, şükran ederek değil!

gelinkaya

Gelinkaya evvelden beri sevdiğim bir köşe, sabah erken yürüyüş, sonra 300 m kadar yüzüp, eve dönüyorum. Yaklaşık her havada koyda yüzmek için sakin bir deniz var.

Gününü orada geçirmek için gelen, yepyeni düzenlenmiş ve her sabah belediyece sulanan çimenlerin üzerine masa kuranlarla ilgili düşüncellerimi daha önce yazmıştım. Tekrar edeyim; bu böyle devam ederse, üç hafta içinde çim falan kalmaz. Bırakın milletin göz zevki için o çimen kalsın.  Ama yok! Çimenin üzerinde, yolda, kumsalda plastik şişeler, sigara izmaritleri, köpek pislikleri sorun olmaya devam ediyor.

Gelinkaya halk plajı ve park yapılınca, konuyla ilgili ilk yazımda ¨donanım enfes de, yazılım nasıl olacak?¨ demiştim. Yazılım  kendi haline bırakılınca korkarım böyle.

İzninizle  önce altyapıyı paylaşayım. ABD’li torunlar bu yil, anne ve babaları ile Atina’ya uçup adalardan geldiler. Atina ve Yunan adalarında sokak kedisi ve köpeği pek görmemişler! Belki birkaç  (ev?)kedisi gördük diyorlar, o kadar.

Yine farklı bir bakış açısı sunmak adına Spektrum.de  de okuduğum şu haberi de paylaşayım; Rhein Neckar bölgesinde Walldorf kentinde kedilerin ev hapsi sona ermiş! Üç ay önce kuş yavrularının avlanmasını önlemek nedeni ile konulan yasak, yavru kuşlar büyüyüp uçmaya başladıklarında kaldırılmış.

Kediler malum avcı hayvanlar. Ağaçlara kolayca çıkıp yavruları yedikleri için bu yasak konulmuş. Eh sadece ev kedisi olunca da birkaç ay dışarıya çıkmaları önlenebiliyor.

Bunun yansıra bizim “duyarlı” ve sokak kedi ve köpeklerini “seven”, onları lokantada besleyince kendini merhametli ve duyarlı hisseden ayol insancıllığı ile bezenmiş hemcinslerimiz, neden bize batıdan en az ödeyen turistin geldiğini sorguluyor ve hayıflanıyor. Neden acaba?

Neden plastik çöpü ve sigara izmaritleri olan kumda, kedi ve köpek pisliği olan plajda denize girmek için üstüne bir de para verip gelsinler? Basit cevap: korkarlar. ¨Pis korkak¨ diye de geçiştirmeyin.  Akıllı insanlar önlenebilecek hastalıktan korkarlar! Kedi ve köpeklerden geçen hastalıkları saysam, bu yazıyı okumaktan sıkılırsınız!

Tahminim bu turizm kaybımızın 3-5 milyar USD’den fazla olduğudur. Tedavi için harcanan miktarı katsam, bu rakamın çok düşük kalır.

Basa dönecek olursak; Gelinkaya’da birkaç yüz metre kare çimen sermişler ve yanına birkaç yüz metrekare çiçek ekmişler. Çimin üstüne oturanları önce ayıplamıştım ama çiçekler, her gün sulanıyor ve etrafa aralarına atılan plastik bardak, izmarit vs.ye rağmen güzellik saçıyor. Fakat dün olay yeni bir boyut kazandı; başörtülü, tıknazca, ailesine hakim, bir teyze gördüm; sanırım benden gençtir ama ailenin başı olduğu belli. Sanırım oğlunun park ettiği arabadan bir kilim çıkarttı ve çiçeklerin üstüne seriverdi!  Kilime oturuldu, evden getirilen çaylar içildi. E, afiyet olsun. Geçerken görünce, yazının başlığındaki iki kelime aklıma geldi:

Allah’ım, ya Rabbim!

Çocukluğumda parklarda ‘çiçekleri kopartmayın’ diye levhalar vardı. Herhalde ‘çiçeklerin üstüne kilim sererek öldürmeyin’ demek kimsenin aklına gelmemiş! Görmemişlik! … ki bu kelimede inanın ne başörtülü olmasıyla, ne de tıknazca olmasıyla ilgili bir önyargım var. Bu kelimeyi ayni şekilde, okumuş etmiş, yabancı lisan bilen ve şort/ t-şört ile dolaşan yaşıtlarına da bazen yakıştırıyorum. Mesela aileye ilk kez köpek aldıklarında ve sonra onlar köpeği değil de köpek onları gezdirmeye başladığında! Veya lokantada yemek masasının üstünde dolaşan süs köpeklerinde!  Bu insanların kendini alacaklı veya borçlu hissetmeleri ile ilgili bir olay!

İnsanların etraftan bir şeyleri kapmalarını beklememek gerek. Kamusal alanda kural koymak ve kuralı da yeterince izah ederek, olmadı ceza keserek ve takip ederek sürekli hale getirmek gerek.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s