2032 yılı

On yıl sonra ne olacak? Arkadaşlarla konuşuyoruz. Hatta iddiaya bile girdim.

Merak ile seyrediyorum haberleri. Her gün falan değil!  Yaklaşık haftada bir gün. Her gün izlesem kafam daha da karışır diye korkuyorum.  Mesajlardan vs. zaten olan bitenden haberim oluyor. İlgimi çeken şey olunca gugl ile detay okuma, utube ile seyretme  imkanı var. Birkaç ayda  bir de eski sistem birkaç gazete alıp, okur gibi yapıyorum. BBC haber, Washington Post, NYT zaten haberler cep telefonuma geliyor.

grayscale photography of three wise monkey figurines
Photo by George Becker on Pexels.com

  1. İddia:   Charles   bu krallık işini yüzüne gözüne bulaştıracak mı?   Bence evet.  Bu kırmızı elbiseli muhafızları falan hep İngiliz vergi mükellefi ödüyor.  Sakince ve çalışkan bir şekilde işini güzelce yapan II.Elisabeth’ten sonra oğlu işi yüzüne gözüne bulaştıracaktır sanıyorum. Elisabeth Kadın Hakları değişiminin de sembolü idi. Bakalım Charles vasatlığın sembolü olarak ne yapacak? Bir  İngiliz Başbakan’a saygısızlık yapıp zılgıtı yemesi bile muhtemel.

 Avustralya,  Karayip adaları falan Commonwealth devletler topluluğundan 5 yıl içinde ayrılacaklardır. Yani en azından o ülkelerde Kraliyet temsili Başkan sıfatından ar olacaktır. Arkadaşlarla iddialara girdim bile. Beşer dolarlık iddialar, on yıl sonra sanıyorum 25 dolar  para alacağım. Belli de olmaz tabii, insanlar abuk da olsa alıştıkları şeylerden kolay vazgeçmiyorlar.

  • 2. soru : 15 Temmuz on yıl sonra nasıl anılacak?  Burada doğrusu iddiaya  falan girmedim. Ama bazı şeyler sanki farklı anılacaklar. 27 Mayıs’ı yaklaşık 20 yıl  bayram diye kutlatmışlardı. O zamanki beyin yıkanması o denkli yoğun idi ki  hala olaya DEVRİM diyenler var. Sanki bu 15 Temmuz bayramı konusunda da bilmediğimiz bazı şeyler var. Bilgi  eksikliği de var.

6/7 Eylül konusunda bile çok bir açıklığa kavuşamadık bu kadar yıl sonra. İngilizlerin rolü biraz daha kesinleşti. Organize olduğu kesin.  57 seçimlerinde azınlıklar büyük çoğunluk ile DP ye oy verdiler.   Dış güçler  hep bir şeyler deneyeceklerdir. Yönetenlerin kendi evlerini düzenli tutmaları en iyi sigorta!

  • 3. Soru Türkiye’nin önünde olan Seçim neticeleri nasıl olacak?  Hazırlıklı olmak gerek diye ruhsatsız silah alan bile var. Ben sakince bir değişim olacak diye umuyorum. Son yirmi yılda ülkede servet dağılımında anlamlı değişiklikler oldu.  Beklenmedik haberler her an gelebilir. Bu konut hamlesi sosyal devlet istikametinde anlamlı bir adım olacak mı?  Türkiye konusunda iyimserim. Aklıselime inanmak en doğrusu!
  • 4. Çin, Rusya, Hindistan ve ABD çok merkezli bir dünya mi olacak? Yoksa US Dolar hükümranlığı sürecek mi? Burada sanıyorum on yıl beklemeye gerek kalmayacak, şu an tam bir depremin ortasındayız 2 yıl içinde taşlar bir şekilde yerine oturacaktır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s